MEB Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Genç Muhafızlar Hafızlık 5. Bölge Final Yarışması Şanlıurfa Anadolu İmam Hatip Lisesi ev sahipliğinde gerçekleşti.

Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen yarışmaya Şanlıurfa, Adıyaman, Elazığ, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya ve Tunceli illerinde lise ve ortaokul kategorisinde birinci olan il birincisi hafızlar katıldı.

Programda Şanlıurfa Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Akcan, Şanlıurfa İl Milli Eğitimi Müdürü Fevzi Kurt, Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Celil Abuzer ve MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir Gün birer konuşma yaptı.

Yarışma öncesinde Şanlıurfa Anadolu İmam Hatip Lisesi Müzik Grubu ilahi ve ezgiler seslendirdi.

Yarışmada Lise Kategorisinden Şanlıurfa'dan Zeyd Elaruni ve Ortaokul Kategorisinden Elazığ'dan Muhammed Mustafa Selami birinci oldu.

Programda dereceye giren öğrencilere, hocalarına, okul müdürlerine ve yarışmanın jüri üyelerine ödül ve hediye takdim edildi.

Programda konuşan MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Mehmet Nezir Gün, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü olarak yaptıkları etkinliklere dikkat çekti.

"Bunlar bizim mesleki anlamda yürütmüş olduğumuz çalışmalarıdır"

Yarışmanın hayırlı ve uğurlu olması temennisiyle sözlerine başlayan Gün, "Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü olarak pek çok etkinliklerimiz var. Bunların bir kısmı mesleki yarışmalardır. Kur'an'ı Kerim'i güzel okuma, Ezanı Muhammed'i okuma, hafızlık, hutbe okuma yarışması ve münazara etkinlikleri gibi. Bunlar bizim mesleki anlamda yürütmüş olduğumuz çalışmalarıdır.

Ayrıca TÜBİTAK, TEKNOFEST ve benzeri uluslar ve uluslararası yarışmalarda da güzel dereceler ve etkinliklerimiz var. Bugün bölge yarışmasını gerçekleştirmek üzere Urfa'dayız. 9 ilde daha önce il birincisi olan hafız öğrencilerimiz hem İmam Hatip Ortaokulu hem de İmam Hatip Lisesi kategorisinde bugün burada bölge yarışmasına katıldılar.

"Kur'an bizim hayat rehberimizdir"

"Kur'an merkezli bir yarışma vesilesiyle bir araya gelmek bizler için çok önemlidir. Biz yüce kitabımız Kur'an'ı Kerim'i hem hıfzetmeyi hem anlamını öğrenmeyi hem de öğrendiğimiz ilkeleri kendi hayatımızda tatbik etmeyi ve yaşamayı önemsiyoruz. Dolayısıyla Kur'an bizim hayat rehberimizdir, Kur'an bizim ilahi kılavuzumuzdur. Bizim için Kur'an'ı Kerim apayrı bir yeri var. Rabbimizin tüm emirleri Kur'an'ı Kerim'de yer almaktadır. Çocuklarımıza da Kur'an'ı Kerim'i en iyi bir biçimde öğretmeyi ve hıfzetmelerini sağlamaya çalışıyoruz."

"Öğrenciler, dereceye girsin veya girmesin bizim için tüm öğrencilerimiz kıymetlidir"

Bu yarışmalar çocuklarımızın Kur'an ile olan irtibatının devamının sağlanması açısından da çok çok önemlidir. Ayrıca bizim, Diyanet İşleri Başkanlığı ile yürüttüğümüz örgün eğitimle birlikte hafızlık projesi var. Bu öğrencilerimizin bir kısmı da bu projede yetişen çocuklar. Öğrenciler, dereceye girsin veya girmesin bizim için tüm öğrencilerimiz kıymetlidir. Neticede yıllar boyunca devam eden bir emek var. Hafızlık bugün çok kolay bir şey değil. Haliyle bunun biraz daha görünür olmasını ve teşvik edici olmasını sağlamak amacıyla da bu etkinlikleri düzenliyoruz.

"Kur'an'la amel eden amil insanlar olmalarını çok önemsiyoruz"

Bu vesile ile tüm öğrencilerimize teşekkür ederken şunu da ifade etmek istiyorum. Hasetten hafız öğrencilerimiz Kur'an'ı Kerim'in muhafızı olmalarını sağlamak, Kur'an'ın hem hamili (yüklenicisi) hem de Kur'an'la amel eden amil insanlar olmalarını çok önemsiyoruz. Yoksa bir metni ezberlemek elbette önemlidir; ama iş bununla bitmiyor. Kur'an'ın ilahi buyrukları doğrultusunda hem bireysel hem de toplumsal hayatımızı düzenlememiz bizim huzur, saadet ve başarı için daha iyi noktalara gelmemiz için en önemli unsurlardır.

"6 Haziran'da Türkiye finali yapılacak"

Gençlerimizi tebrik ediyorum. Bu çalışmalarda yer alan Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürümüz başta olmak üzere tüm ekibine İmam Hatip koordinatör okulumuza, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Genel müdürümüz de bu arkadaşları koordine eden arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum.


İnşallah 6 Haziran'da Kütahya Tavşanlı'da bunu Türkiye finali olacak. Bölgede birinci olan arkadaşlarımız orada Türkiye finali için bir araya gelecekler. Şimdiden o yarışmanın hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

"Böyle güzel yarışmaların devam etmesini temenni ediyorum"

Yarışma Elazığ'dan Eğitimci olarak katılan Harun Koçak, "Çocuklarımıza Kur'an'ı ve Kur'an sevgisini aşılamak için Kur'an ruhunu kendilerine benimsetmek için bu türlü yarışmaların önemli olduğunu düşünüyorum. Benim öğrencim 3. Oldu. Kendisini tebrik ediyorum. Urfa'daki arkadaşlarımıza ve yöneticilerimizin hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bizi güzel ağırladılar. Böyle güzel yarışmaların devam etmesini temenni ediyorum." diye konuştu.

"Hafız olmak isteyenlere tavsiyem: asla vazgeçmesinler okumaya devam etsinler"

Bölge yarışmasına Elazığ'dan ortaokul kategorisinde katılarak birinci olan Muhammed Mustafa Selami, "Elazığ Merkez Anadolu İmam Hatip Ortaokulu 8. sınıf öğrencisiyim. Hafızlığımı Altın Çevre Yatılı Erkek Kur'an Kursu'nda tamamladım. Yarışmada birinci olduğum için çok mutlu oldum. En başta biraz heyecanlıydım ama sonrada heyecanımı dizginledim. Söylenen yerleri okudum ve birinci oldum. Benim gibi hafız olmak isteyenlere tavsiyem: asla vazgeçmesinler okumaya devam etsinler. Emeği geçen tüm hocalarıma teşekkür ediyorum." dedi.

Ortaokul Kategorisinde üçüncü olan İlyas Alrais, "Elhamdülillah mutluyum. Üçüncü olduğuma sevindim. İnşallah diğer yarışmalarda da güzel sonuçlar kazanırım. Sınavdan haberim yoktu ancak bir gün hazırlanabildim. Elhamdülillah üçüncü oldum.

Kerem Akaslan ise yaptığı açıklamada

"Gaziantep Prof. Dr. Mehmet Görmez Proje İmam Hatip Okulu öğrenciyim. Yarışmada dereceye giremedim ama güzel bir yarışmaydı. Sınava olabildiğince çalıştım." ifadelerini kullandı.

Program çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi. (Abdurahman Deniz Uğurlu)