Dini İhtisas Merkezi konferans salonunda düzenlenen yıl sonu etkinliğine İl Müftüsü Ramazan Tolan, Dini İhtisas Merkezi Müdürü İdris Kalay, Eyyübiye İlçe Müftü Vekili Müslüm Kılıç, İl Müftü Yardımcıları İbrahim Halil Aslan, Zeynep Kaya Demirtaş, öğrenciler, din görevlileri ile veliler katıldı.

Eyyübiye İlçesinde bulunan 4-6 yaş Kur’an kurslarında eğitim gören minik öğrencilerin gösterileri büyük bir beğeni aldı. Özellikle  öğrencilerin okuduğu dualar ve ilahiler takdir topladı.

Programda konuşan İl Müftüsü Ramazan Tolan, 4-6 yaş Kur’an kurslarının önemine değinerek, ‘’Bizim Diyanet İşleri Başkanlığımıza bağlı kurslarımız var, bunların içerisinde yatılılar da mevcut. Özellikle 4-6 yaş grubundaki kurslarımız da var. Her birimiz elimizden geldiğince hizmet etmeye çalışıyoruz. Şanlıurfa’da yılda özellikle sadece hastanelerde doğan 59 bin bebek var. Yani bunlar ileride ki zamanlarda eğitime ihtiyaç duyacaklar. 4-6 yaş Kur’an kurslarımızın sayısı çok yetersiz durumda biz bunların sayısını artırmamız lazım. Aynı zamanda açarken de kaliteli bir hizmet verecek şekilde açmamız gerekiyor.’’ dedi.

Eyyübiye İlçe Müftü Vekili Müslüm Kılıç ise, Eyyübiye İlçesinin nüfusuna dikkat çekerek, ‘’Eyyübiye nüfus bakımından yani sayıma göre 32 ilden daha büyük dolaysıyla burada yapılan hizmetlerde özellikle Kur’an kursları hizmetleri de birçok yerden daha iyi durumda, bizim hali hazırda 38 tane erkek Kur'an kursumuz var, 91 tane kadınlara hizmet veren Kur'an kurslarımız var, yine 3 tane erkek yatılı Kur'an kursumuz var. Sadece 4-6 yaş grubundaki evlatlarımıza hizmet eden 29 tane Kur’an kursumuz var. Buralarda hizmet veren 269 din görevlisi kardeşimiz ve hanımefendi var. Bu yıl Kur’an kurslarımıza 11 bin 700 kişi kayıt yatırdı ve bunlardan 5 bin 100’ü hamdolsun Kur’an-ı Kerim-i öğrenip başarı belgelerini aldılar.’’ ifadelerini kullandı.

Eyyübiye ilçesinde 2023 yılı içerisinde 11 bin 700 kişi Kur’an kurslarına kayıt yaptırdı.  5 bin 100’ü aşkın öğrenci Kur’an okumayı öğrendi hem de dini bilgilerle buluştu.

Kaynak: GAPGündemi / İshak Polat