Türkiye’de sayılarının 5 bini aştığı tahmin edilen LGMD( Limb Girdle Muscüler Distrofi)   Kas hastaları bir yandan hastalıklarına yönelik tedavi çalışmalarının hayata geçirilmesi için farkındalık çalışmalarına imza atarken aynı zamanda da bu hastalıktan mustarip bireylerin hastalıklarına ilişkin bilgilendirme çalışmalarına devam ediyor.

LGMD Kas hastalıklarının tedavisine ilişkin yurt dışında yürütülen genetik tedavi ve hastalığı yavaşlatacak ilaç çalışmalarını takip eden ve bu çalışmaların Türkiye’de yerli ve milli olarak başlatılması, bu konuda çalışma yürüten Bilim İnsanları ve Üniversitelerin desteklenmesi amacı ile farkındalık çalışmaları yürüten LGMD Kas Hastalıkları Platformu,  Tıbbı Genetik Uzmanı Prof. Dr. Serdar Ceylaner ile zoom toplantısında bir araya geldi.

LGMD Kas Hastaları ile bira araya gelen Prof. Dr. Serdar Ceylaner “ LGMD Kas Hastalığında  Genetik Danışmanlığının Önemi “ hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Ceylaner yaptığı sunumda kas hastalığı ile mücadele eden katılımcıların ve ailelerinin sorularını da cevaplandırarak kas hastalarının ve ailelerinin mutlaka genetik danışmalık almaları gerektiğinin altını çizdi.

Kaynak: GAPGündemi / İshak Polat