Haliliye Belediyesi bağlı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine 100 metre uzaklıkta şehrin göbeğinde bulunan Necmettin Cevheri Parkı, 15 Mart 2023 tarihinde Cavsak Deresi'nin taşması ve yaşanan sel felaketinden dolayı zarar gördü.

Ekipler tarafından üzeri açılan derenin aradan geçen 1 seneye rağmen üzerinin kapatılmaması ve parkın kaderine terk edilmesi tepkilere neden oluyor.

Bamyasuyu Mahalle Muhtarı ve Göbeklitepe Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Bağış, 1992 yılında yapılan parkın içler acısı durumu ile ilgili açıklama yaptı.

"Ağaçlar kuruyor Allah'tan korkmuyor musunuz?"

Bağış, "Necmettin Cevheri Parkı'mız 1992 yılında yapıldı. 15 Mart 2023 yılında Urfa'da yaşanan sel felaketinde ekipler buradaki derenin üzerini açtılar ve daha sonra üzerini kapatmadılar. Bu park Haliliye belediyesine bağlıdır. Defalarca belediye başkan yardımcısı, park ve bahçeler müdürü ile görüştük.Projenin yapılacağını söylediler. Burada bir onarım ve yenileme yapamıyorlar bunu anladık. Burada 1992 yılında ekilen ağaçlar var. Ağaçlar sulanmıyor. 10 günde bir tanker gelip burada sulama yapıyor. Allah'tan korkmuyor musunuz? 10 günde bir tankerle yapılan sulama bu ağaçlara yeter mi?" diye konuştu.

"Her gün burada sulama yapılması lazım"

Bağış, "Buraya sabit bir eleman verilsin her gün mıntıkasına yapsın. Burada bulunan tuvaletler kapalı durumda. İnsanlar akşamları burada geliyor oturuyor. DSİ kazı yapacak burada bunu anladık. Her gün burada sulama yapılması lazım. 100 metre hortum çekerek sulama yapmak zor mu? Ağaçların çoğu kurudu gitti. Kalan ağaçlarda kurumak üzeredir. Mahalle muhtarı olarak Haliliye Belediyesine bağlı park bahçeler müdürünü, belediye başkan yardımcısını, çavuşuna kadar Allah'a havale ediyorum. Buna bir çözüm bulsunlar. " dedi.

"Necmettin Cevheri Parkı'nın son hali içler acısı"

Sosyal medya hesabından parktaki çirkin görüntü ile ilgili paylaşımda bulunan Gazeteci Mutlu Güneş, "Bu kadarı da olmaz! Kentin göbeğinde ağaçlar kesildi, kurudu, muhtar isyan etti! Ama kimse üzerine alınmadı. Haliliye ilçe sınırlarında bulunan toplama merkezi karşısındaki Necmettin Cevheri Parkı'nın son hali içler acısı. Birileri görür mü?

Kaynak: GAPGündemi /Mutlu Güneş