Gazetemiz GAPGündemi 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan yerel seçimler öncesi dijital platformlarında yaptığı programlar ve haberler ile seçimin nabzını tutmaya devam ediyor. 

Stüdyo konuğumuz bu kez HÜDA PAR Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Emin Özaslan oldu.

Gazetemizden İshak Polat’ın hazırlayıp sunduğu "Seçime Doğru” programının canlı yayın konuğu olan Emin Özaslan, İshak Polat’ın sorularının cevaplandırarak seçim çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Halk, ne eski adayları nede yeniden eski adayları görmek istemiyor

Partisi tarafından Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı açıklandıktan bu yana yoğun bir seçim çalışması içerisine girdiklerini belirten Özaslan, "Seçim çalışmaları kapsamında ev, işyeri, STK, kanaat önderleri, esnaf ziyaretleri gerçekleştirerek Belediyecilik anlayışımızı halkımıza anlatıyoruz ve oylarına talip olduğumuzu belirtiyoruz. Bunun yanı sıra halka indiğimiz zaman sahada zerre kadar seçim heyecanının olmadığını görüyoruz. Neden derseniz?  Maalesef Siyaset kurumu şimdiye kadar halkın beklentisini karşılamamış. Halk yaşadıkları sorunların bir an önce bertaraf edilmesini, çözülmesini istiyor. Şanlıurfa’da geçen yıl yaşanan sel felaketinin izleri bile hala silinmemiş. Bunun yanı sıra trafik, altyapı, eğitim, mevsimlik tarım göçü, eğitim, madde kullanımı gibi sorunlar artarak devam ediyor. İktidarda olanlar maalesef bu konuların çözümü için adım atmamış ve çözüm üretememiştir. Halk ne eski adaylar ne de yeniden eski adaylar görmek istemiyor. Halk sorunları çözecek yeni yüzler görmek istiyor.” diyerek vatandaşın kendilerine olan teveccühünü anlattı.

Sahada çığ gibi büyüyen bir HÜDA-PAR var

HÜDA PAR’ın Şanlıurfa ve ilçeleri yanı sıra bölge illerinde de yoğun bir ilgi gördüğünü belirten Özaslan, "Bilindiği üzere Genel Başkanımız Sayın Zekeriya Yapıcıoğlu Şanlıurfa’ya büyük bir önem veriyor. Bunu içinde ilk olarak belediye başkan adayları arasında Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak şahsımı açıkladı. Bunun yanı sıra yine Genel Başkanımız Ramazan ayı dolayısıyla ilk ziyaretini Şanlıurfa’ya yaptı, burada vatandaşlarımız ile buluştu. Sahada çığ gibi büyüyen bir HÜDA PAR var. Biz halkımızla beraber, halkımızın içerisinde siyaset yapıyoruz. Bu da halkımız tarafından büyük bir teveccüh ile karşılanıyor.

Bilindiği üzere biz parti olarak hazine yardımı almıyoruz ve seçim kampanyamızı kendi cebimizden mütevazi bir şekilde yürütüyoruz. Biz parti olarak diğer partiler gibi abartılı seçim kampanyaları, abartılı seçim lokalleri, gövde gösterileri yapmıyoruz. Eğer siz halkla beraber halk için siyaset yaparsanız halkta size teveccüh gösterir. Şahsımın da adaylığı aynen böyle oldu ve halkımızın teveccühünden dolayı Partim şahsımı Aday gösterdi." diyerek siyasete ve Partilerinin siyasi anlayışına yönelik açıklamalarda bulundu.

Kimseye kaybettirmek gibi derdimiz yok. Biz kazanmak ve hizmet etmek için yarışıyoruz

Soru üzerine AK Parti ve Yeniden Refah Partisi adaylarını isim vermeden eleştiren Özaslan,  "İktidar partisinin adayları yeniden adaylar ve şimdiye kadar görev yapıyorlardı. Bu kadar sorun varken gerek belediye başkanları gerekse de milletvekilleri çözüm için adım atmadılar ve atamadılar. Diğer yandan diğer partiye baktığımız zaman uzun yıllar iktidar partisinde görev yapmış isimler var. Millet artık ne eski adayları ne de yeniden eski adayları da görmek istemiyor. İktidar partisinin 'Muhafazakar oylar bölünürse DEM Parti Belediye Başkanlıklarını alır' söylemine hiç katılmıyorum. Siyasi partiler ve siyasetçiler halka inmiyor, sorunları çözmüyor halka tepeden bakıyor. Halktan uzak duracaksın, sadece seçim döneminde uğrayacaksın ve sonrasında  vay efendim biz kazanacaktık ta bunlar oylardı bölüyor, böyle devam ederse biz seçimi kaybederiz. İnsanlar sel felaketinde hayatını kaybettiklerinde,  insanlar mevsimlik tarım işçisi olarak yollar düşüp trafik  kazazında hayatını kaybettiklerinde siz neredeydiniz. Siz haklın sorunlarına kayıtsız kalacaksınız sadece seçim zamanı gelince gidip oy almak için selam vereceksiniz ve ondan sonra çıkıp yok efendim biz kazanacaktık ta felan. Hiç kimse kusura bakmasın. Eğer Urfalı. Urfa halkı hayatını kaybedecekse bende HÜDA-PAR Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Emin Özaslan olarak hiçbir siyasi partin oy kaybı da seçim kaybı da benim zerre kadar umurumda değildir. Bizim HÜDA-PAR olarak kimseye kaybettirmek gibi derdimiz yok. Biz kazanmak ve hizmet için yarışıyoruz." diyerek İktidar Partisine ve diğer Muhalefet Partilerine eleştirilerde bulundu.

6 ayda kendim ve ailem adına mal varlığı beyanında bulunacağım

Seçilmeleri halinde hayata geçirecekleri projeleri anlatan Özaslan, tespit ettikleri sorunları çözmek ve şehri ileriye taşımak için yapacakları projeleri anlatarak, “ Şanlıurfa İstişare Meclisini kuracağız, trafik sorununu çözmek için Metro- Tramvay projesini hayata geçireceğiz, yetim ve dar gelirli aileler için Yetimay projesini hayata geçireceğiz bunu yanı sıra kentsel dönüşüm ve yeni konut projelerini hayata geçireceğiz. Hazırladığımız projeleri hayata geçireceğimiz gibi tüm Türkiye’ye örnek olacak uygulamaları gerçekleştireceğiz. Seçilmem halinde makam aracını kişisel ulaşımım için kullanmayacağım. Evden belediyeye, belediyeden eve giderken kişisel aracımla gidip geleceğim. Belediye Başkan konutunu kullanmayacağım ve burayı Kızılay Kan İşleme Merkezi yapacağım. Belediyenin bütçesinin peşkeş çekilmesine asla ve asla göz yummayacağım. Seçilirsem 6 ayda kendim ve ailem adına mal varlığı beyanında bulunacağım.” diyerek Seçilmeleri halinde belediyenin gelir ve giderlerini şeffaf bir şekilde vatandaşla paylaşacağını ve karar mekanizmasında vatandaşla istişare halinde olacağını ifade etti.

Kaynak: GAPGündemi / Mutlu Güneş