GAPGündemi dijital platformlarında yayımlanan Yazar Nusret Yılmaz'ın hazırlayıp sunduğu "İstersen Konuşalım" programının bu haftaki canlı yayın konuğu Şanlıurfa İnfak-Der Yönetim Kurulu Başkanı M.Ali Parlak oldu.

Parlak, 7 Ekim'den bugüne Gazze'de devam eden Siyonist saldırılar, Gazze'de devam eden yardım faaliyetleri, Mısır izlenimleri ve Şehit Hasan Saklanan ile ilgili soruları cevapladı.

Konuşmasına Kudüs'te geçen hafta Siyonist işgalciler tarafından şehid edilen Hasan Saklanan'ı anarak başlayan Parlak, "Kudüs'te Allah rızası için şehit olan Hasan Saklanan kardeşimize, Şanlıurfa'mızdan selamlar olsun. Şehidin ailesine ve yakınlarına selamlar olsun. Allah, kardeşimizin şehadetini mübarek eylesin." dedi.

Gazze için yaptıkları çalışmalara vurgu yapan Parlak, "Şanlıurfa İnfak-Der ve kardeş kuruluşlar Bir Yol Der, Şuurlu Gençlik, Sadaka Köprüsü, Sahra Aşevi ve Ekmekçi Baba Derneği, olarak elimizden geldiği kadarıyla Gazze'ye yardım yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

n1-2

"Gazze'ye gönderilen yardımlar ulaşıyor"

Gazze'ye yollanan yardımlarla ilgili oluşturulmak istenen yanlış algıyı hatırlatan Parlak, "Gazze'de yardım ulaşmıyor diye bir algı var. Gazze'ye gönderilen yardımlar oraya ulaşıyor. 31 tırdan oluşan yardım konvoyumuzu Gazze'ye gönderdik. Gönderdiğimiz tırlarımız sınır kapısından geçerek Gazze'ye ulaşmış ve yardımlar dağıtılmıştır. Rabbim bizlere güvenerek yardımda bulunan tüm kardeşlerimizden razı olsun.  Hz.İbrahim için yakılan ateşi söndürmeye çalışan kuş ve Hacca gitmeye çalışan karınca misali yolumuz ve safımız bellidir. 7 Ekim'den bugüne Gazze'de devam eden bir soykırım var.  Gazze'deki kardeşlerimiz, İslam'ın izzetini yeniden yukarılara kaldırmak amacıyla bizlere adeta ders veriyorlar. Bu kardeşlerimiz mal denildiği zaman mallarını Allah rızası için infak ettiler. Can denildiği zaman canlarını infak ettiler. Evlat denildiği zaman evlatlarını infak ettiler." dedi.

Parlak, "Gazze'de Müslümanların izzeti için mücadele veren Kassam Tugaylarına selam olsun. Aksa şehitlerinin şehadetini Allah mübarek eylesin. Bütün dünya Müslümanları birlik oldular; ama bir avuç Müslüman'a diz çöktüremediler ve çöktüremeyecekler de inşallah." diye konuştu.

"Şehit Hasan rüyasında Peygamber Efendimizi görüyor"

Kudüs Şehidi Hasan Saklanan ile ilgili bazı anekdotlar paylaşan Parlak, "Hasan kardeşimiz, Gazze saldırılarının başladığı günden sonra Gazze'ye gitmek için bir mücadele veriyordu. Bir gün rüyasında Allah Resulünü görüyor. Allah Resulü ona 'Ey Hasan! Sen şu an Gazze'de çocukları, gençleri, anneleri görüyorsun. Bunların hepsi şehit ediliyor. Bunların hiçbir suçu yok. Bunlar şehit edilirken eğer sen de Siyonistlerden bir tanesini öldürürsen vazifeni hakkıyla yerine getirmiş olursun.' diyor.

Şehit Hasan'ın hanımının anlattığına göre bu rüyadan sonra Hasan sabah, öğle ve akşam sürekli ağlıyor. Hiçbir şey yemiyor ve içmiyor. Daha sonra annesinin yanına giderek, müftülük personeli ile birlikte Diyarbakır'a pikniğe gideceğini söylüyor. Annesini öperek annesinden helallik istiyor. Daha sonra 9 yaşındaki oğlu Yusuf'u karşısına alarak eşini ona emanet ediyor. Oğluna 'Bundan sonra evin reisi ve büyüğü sensin' diyor. Teslimiyeti görüyorsunuz. " şeklinde konuştu.

"Cennet bedel ister"

Parlak, "Cennet bedel istiyor. Bu bedeller ödendikten sonra İslam ümmeti ayağı kalkacaktır. 1917 yılından bu yana ilk kez Kudüs için verilen bir şehidimiz var. O da Hasan kardeşimizdir. Hasan kardeşimiz herhangi bir cemaate bağlı değildi. Hasan kardeşimiz bize bir çığır açtı. Hasan kardeşimiz iki taraftan bizlere imam oldu. Hem gerçekten imamdı hem de şehadetiyle Ümmet-i Muhammed için imam oldu. "

M.Ali Parlak kimdir?

1970 yılında Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde dünyaya geldi.

Yüksek öğrenimini Harran Üniversitesi Gıda bölümünde tamamladı.

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarının kuruluşunda yer aldı.

Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde imam hatiplik görevinden emekli oldu.

Şu an Şanlıurfa İnfak-Der Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Parlak'ın bugüne kadar Kur'an Risalesi, Kur'an ve Sünnette Kulluk, Hazır mısın?, Ümmetin Unuttuğu Yetim Coğrafya: Arakan isimli 4 kitabı yayımlanmıştır.

Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat