Haliliye İlçesinde bulunan Engelli Koordinasyon Merkezinde, görme ve zihinsel engelli öğrencilere yönelik Kur’an-'ı Kerim dersleri veriliyor. Eğitimler, görme ve zihinsel engelliler için oluşturulan özel sınıflarda veriliyor.

İl Müftülüğü Personeli Zeynep Akbaş, Engelli Koordinasyon ve Yaşam Merkezindeki görme engelli öğrencilere "Braille Alfabesi" yöntemiyle Kur’an'ı Kerim okumayı öğretiyor.

19 yaşındaki görme engelli öğrenci Esra Deniz, yoğun bir emeğin ardından 5 ay kısa gibi süre içerisinde 6 ciltten oluşan "Braille Alfabesi" yöntemiyle Kur’an'ı Kerim’i hatim etti.

Öğrencilerinin çok azimli olduğunu belirten Kur’an öğreticisi Zeynep Akbaş, "Bizim öğrencilerimiz çok gayretli, hepsi çok azim gösteriyor. Esra öğrencimizde günlerce emek vererek, Kur’an-ı hatim etti." diye konuştu.

Verilen hizmetin önemine değinen Haliliye İlçe Müftü Vekili İbrahim Halil Aslan, "Öğrencilerimiz başta Kur’an'ı Kerim olmak üzere dini kitaplarımızın tamamını başkanlığımızın yayınlarında olan Braille alfabesiyle basılmış kaynaklardan istifade ediyor. Buradaki gençlerimize, kardeşlerimize dini muhibbini İslam'ın temel kaidelerini ve başta kitabımız olmak üzere hocamızın rehberliğinde öğretiyoruz. Bunun da çok da faydasını görüyoruz. Buraya zaman zaman gelerek bunları dinliyoruz. Çok güzel çalışmaların olduğunu görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Hem zihinsel, hem de görme engelli vatandaşlar, zamanın büyük bir bölümünü koordinasyon merkezinde geçirme fırsatı yakalıyor. Engelli vatandaşlar, verilen eğitimler sayesinde engelleri bir bir aşıyor.  Kur’an'ı Kerim eğitimin yanında temel dini dersler de veriliyor.

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat