GAPGündemi Dijital Platformlarında canlı olarak yayımlanan moderatörlüğünü Gazeteci Mutlu Güneş'in yaptığı "Urfa'dan Bakış"ın bu haftaki konukları, Genel Yayın Yönetmenimiz Veysel Polat, Yeni Urfa Gazetesi GYY Mehmet Canbeyli ve Gazeteci M.Faruk Deveci oldu.

Programda Kayseri'de Suriyelilere yönelik yapılan saldırılar ve ardından Suriye ve bölgede yaşanan gelişmeler masaya yatırıldı.

Polat, "İstanbul'da yaşayanlar için Suriyeliler denildiği zaman çağrıştırdığı anlam ile Urfa'da Suriyeliler denildiği zaman çağrıştırdığı anlam bir değildir. İstanbul ile Suriye arasında 1000-1500 km. mesafe bulunurken, Urfa'nın ise bir adım sonrası Suriye'dir. Diyarbakır, Mardin, Gaziantep ve Adıyaman nasıl bizim komşumuzsa Suriye'nin 3 şehri de bizim komşumuzdur. Halep, Rakka ve Haseki şehirleri, Urfa'nın komşularıdır." ifadelerini kullandı.

"Suriyeli kavramı bize çok uzak bir kavram değil"

Polat, "Urfa, tarih boyunca güneyinde Halep, Rakka, Musul, Kerkük, Şam ve Beyrut'a bağlı yaşamıştır. Suriye; Sosyolojisi, coğrafyası ve tarihi ile içli dışlı olduğumuz bir coğrafyadır. Kurtuluş Savaşı'nda Fransız ve İngilizler, Gazze ve Basra'dan Urfa, Antep ve Maraş'a kadar geldiler. Kuvâ-yi Milliye ruhuyla Türkiye insanı Urfa, Gaziantep ve Maraş'ı kurtardı. Rakka'da da Kuvâ-yi Milliye vardı. Bizimle birlikte düşman işgaline karşı savaşan Türk, Kürt ve Araplar vardı. Suriyeli kavramı bize çok uzak bir kavram değil." diye konuştu.

"Suriye, yakıldı, yıkıldı, enkaz da Türkiye'nin üzerine kaldı"

Polat, "Suriye'de 13 yıldır devam eden bir iç savaş var. ABD, İngiltere, Almanya, Rusya ve Fransa'sıyla bir haçlı işgali var.  Bu işgal ile birlikte gelen İŞİD ve PKK saldırıları var. Oradaki insanlar, bu saldırılardan kaçarak buraya gelmiş. Türkiye buna hazırlıklı mıydı? Bunu öngörüyor muydu? Türkiye'nin bu işgali önleyecek gücü var mıydı? Yoktu. Suriye, yakıldı, yıkıldı, enkaz da Türkiye'nin üzerine kaldı. 13 yıldır yaklaşık 6 milyon 'Suriyeli' Urfa, Mardin, Antep ve Maraş başta olmak üzere Türkiye'nin dört bir tarafına dağıldılar." dedi.

 "13 yıldır Suriye'de savaş devam ediyor"

Polat, "Suriye'nin işgal ve terörden temizlenmesini bekliyoruz. Türkiye'deki insanlar da bunu bekliyor. Suriyeliler ilk geldikleri vakit 1 ay sonra,  1 yıl sonra, 2 yıl sonra savaş bitecek diyorduk; ama 13 yıldır savaş devam ediyor. Görünen manzara ise işgalin bitmesini bir tarafa bırakın, daha da büyümesinden endişe ediyoruz. Filistin'de de bir haçlı savaşı görüyoruz. Bu coğrafyanın insanlarını Türk, Arap, Kürt diyerek ayırt etmiyorlar. Burası Gazze, burası Lübnan, burası Ürdün ve burası Suriye demiyorlar. Bütün bir Osmanlı coğrafyası yine haçlıların saldırıları altındadır. Biz de bu sıkıntıları yaşıyoruz." şeklinde konutu.

"Urfa, 50 yıldır PKK işgalinden kaçanların sığındığı bir şehir"

Polat, "100 sene önce Urfa'ya baktığımız zaman Kafkaslardan gelen insanlar vardı. Ruslar, Doğu Anadolu'da birçok ili işgal etmişlerdi. 100 sene önce Urfa'da çoğu Malatya, Muş, Kafkaslar, Balkanlar, Girit ve Orta Doğu'dan gelen insanlar vardı. Urfa, bu savaşlardan, kanlı terör örgütlerden kaçan insanların sığındığı bir şehirdi. Urfa, 50 yıldır PKK işgalinden kaçanların sığındığı bir şehir. Urfa, Irak ve Suriye işgalinden kaçanların sığındığı bir şehir. Biz manen ve maden yorulduk. Şehrimizde zaten sıkıntılar vardı. Bu terörden kaçan göçlerin Urfa'ya yüklediği yük ve fatura, ekonomi, şehircilik ve sosyal anlamında şehrimizi ve insanlarımızı eziyor. Düşman da sınırın ötesinde durmuyor. İçimizde örgütlediği çeşitli güçler var." diye konuştu.

"Sınır dışında başarılı harekâtlarımız sürüyor"

Polat, "Bağlarbaşı Mahallesi'nde Suriyelilere yönelik çeşitli provokasyonlar oldu. Burası, PKK sempatizanlarının bulunduğu bir bölge. Hem oradaki Suriyelileri terörize ederek karşı tarafta Türkiye'nin kurmuş olduğu tesislere, merkezlere ve askerlerimize karşı bir takım tacizler oldu. Bunun temelinde Türkiye'nin güçlü duruşu var. Türkiye'nin Irak'ta gerçekleştirmiş olduğu operasyonlar bitmek üzeredir. Başarılı bir askeri harekâtımız var. Orada terörün beli kırılıyor. Terör örgütü ve terör örgütüne arka çıkan İsrail, ABD ve diğerleri, pılını pırtısını toparlayarak daha güneye gidecek. Suriye'de de biz nasıl ekonomik ve sosyal anlamda acı çekiyorsak düşmanda bu acıları çekiyor. ABD'nin başında da epey bela var.

"40 yıllık ibadetimizi bir kadeh şaraba satmayalım"

Suriye'nin Türkiye'ye ihtiyacı var. Bu anlamda birbirimize düşerek, 40 yıllık ibadetimizi bir kadeh şaraba satmayalım. Suriye'den gelen insanlar için her şeyi yaptık. Onların canlarını koruduk. Onları, terör örgütlerinden, ABD, Rusya ve haçlıların bombalarından koruduk. Oradaki insanları provoke edecek davranışlar konusunda biraz daha dikkatli olalım. Büyük fotoğrafa bakalım. Emperyalizmden arınmış bir coğrafya için bunları yaptık. Bu güzelliklere halel getirecek davranışlardan uzak duralım. Arka cephede zafiyet oluşturmayalım." dedi.

Canbeyli: Türkiye'deki Suriyelilerin geri dönmesi lazım

Gazeteci Mehmet Canbeyli, " Türkiye ve Şanlıurfa, Suriyelilere ev sahipliğini fazlasıyla yaptı. Suriye topraklarında savaş diye bir şey kalmadı. Türkiye'deki Suriyelilerin geri dönmesi lazım. Türkiye'deki ve Urfa'daki insanların uyumu olmuyor. Ensarlık görevimizi Suriyelilere karşı yaptık. Onlarla evimizi ve aşımızı paylaştık. Devlet olarak bunları halen neden burada tutuyoruz. Bana zarar veriyorlar. Suriyelilerin emniyete yansımayan dünya kadar olayları oluyor. Nedeni ise Suriyelilerle ilgili işlem yapılmıyor. İşlem yapılmadığı için karakolluk olmuyorlar. Diyelim tam tersi bir durum oldu. Suriyeliler çok uyumlu, bize güzellikler kattılar. Onlarda çok şey öğrendik! Bunlar olsa bile artık yeter artık diyoruz. 6 Şubat depremini yaşadık. Depremin ardından kendi depremzedelerimize sahip çıkamadık. Neden bu kadar Suriyelilere sahip çıkılıyor?

"Güneş: Ülkemizde bu tür olayların yaşanmasını hiçbir zaman istemiyoruz"

Gazeteci Mutlu Güneş ise, "Suriyelilerle ilgili ülkemizde istenmeyen görüntüler yaşandı. Ülkemizde yaşanan olayların ardından Suriye'de de Türk tırlarına yönelik saldırılar oldu. Ülkemizde bu tür olayların yaşanmasını hiçbir zaman istemiyoruz. Ülkemiz üzerinde oynanmak istenen büyük oyunlar var. Farklı güçler ülkemizi farklı noktalara taşımak istiyorlar. Bu anlamda vatandaşlarımızdan istirhamımız; lütfen ülkemiz üzerinde oynamak istenen bu oyuna alet olmamalarıdır. Sağduyulu bir şekilde bu durumun bertaraf edilmesi için siyasi bir hamilenin bir an önce yapılması gerekiyor. Bu hamle ile ortalık sakinleşecektir. Suriyelilerle aramızda Ensar-Muhacir ilişkisi vardı. Bu anlamda Türkiye'de Suriyelilere en çok ev sahipliği yapan kentlerden biri Şanlıurfa'dır." dedi.

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat