GAPGündemi dijital platformlarında canlı olarak yayımlanan "Urfa'dan Bakış" programında 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri için seçinin nabzı tutulmaya devam ediyor.

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Veysel Polat, Gazeteci Mutlu Güneş, Gazeteci Mehmet Canbeyli ve Gazeteci Celal Çiftçi'nin katıldığı programda, yaklaşan seçimlerle ilgili tahminde bulunuldu.

AK Parti'nin oy kaybetmesine rağmen seçimde yeniden birinci parti olarak çıkacağını ifade eden

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Veysel Polat, "AK Parti'nin Urfa'da birinci parti çıkacağına inanıyorum. AK Parti'nin iktidar olması, geçmişte %60 oy alması ve karşısında ciddi bir muhalefetin olmamasından dolayı bunu söylüyorum. AK Parti, Urfa'da büyük bir oy kaybına uğrayacak, yara alacak ve sarsılacak. Kasım Gülpınar, AK Parti'yi çok ciddi bir şekilde sarstı, salladı. Sandıklar açılana kadar da sallamaya devam edecek. Sandıklar açıldığı zamanda AK Parti'de bir deprem olacak. AK Parti'de ciddi bir sorgulama olacak.

"AK Parti 1. parti olacak"

AK Parti'nin %40-%50 bandında birinci parti olacağını düşünüyorum. DEM Parti ciddi bir toparlanma sürecinde. Kaybettiği seçmenini yeniden kazanmaya çalışıyor. DEM'in %25-%30 bandında oy alacağını düşünüyorum. Yeniden Refah Partisi, bir önceki seçimde %2-%3 oy aldı. Şu an %20-%25 bandında oy alacağını düşünüyorum. DEM Parti'nin Urfa'nın ana muhalefeti olma yolunda ciddi bir yarış içerisinde olduğunu görüyorum. Karaköprü, Eyyübiye, Siverek ve Akçakale'de de başa baş bir mücadele veriyor. Buralarda belediye başkanlığını göğüsleyebileceğine inanıyorum. Seçimlerin kazasız, belasız ve kardeşlik havasında geçmesini diliyorum. HUDA PAR'ın da oylarını birkaç kat artıracağını düşünüyorum. HÜDA PAR'da bir yükselme trendinde." dedi.

"Yeniden Refah Partisi, Büyükşehir, Karaköprü, Eyyübiye, Akçakale ve Siverek belediyelerini kazanabilir"

Urfa'da Yeniden Refah Partisi'nin üstün çıkacağına inandığını ifade eden Gazeteci Celal Çiftçi,

"Urfa'da birinci parti Yeniden Refah Partisi, ikinci parti DEM Parti, üçüncü parti ise AK Parti olacak. Yeniden Refah Partisi, Büyükşehir, Karaköprü, Eyyübiye, Akçakale ve Siverek belediyelerini kazanabilir. DEM Parti ise Birecik, Suruç, Bozova, Viranşehir, Ceylanpınar, Halfeti belediyelerini kazanacak. AK Parti Haliliye ve Halfeti belediyelerini kazanabilir. MHP Harran Belediyesini kazanır. Hilvan Belediyesi ise DEM Parti ve AK Parti ortasındadır. İki parti de kazanabilir." şeklinde konuştu.

"AK Parti'nin geçmiş seçimlerde olduğu %60-%70 oyu yok"

AK Parti'nin eski seçimlerde olduğu gibi yüksek oy alamayacağını vurgulayan Gazeteci Mehmet Canbeyli, "Yeniden Refah Partisi % 30'un üzerinde oy alacak. Karaköprü Belediyesini, Yeniden Refah Partisinin kazanacağını düşünüyorum. Eyyübiye'de ciddi bir yarış var. Kim alırsa burun farkıyla alır. Mehmet Ekinci ya da Mehmet Kuş hangisi kazanırsa arada fazla bir fark olacağını düşünmüyorum. Haliliye'de Mehmet Canpolat kazanmaya yakın gözüküyor; ama Yeniden Refah Partisi Haliliye Belediye Başkan Adayı Vedat Doğar, ciddi şekilde atak yapıyor. AK Parti'nin geçmiş seçimlerde olduğu %60-%70 oyu yok. İlçelerle ilgili Celal Çiftçi gibi düşünüyorum. Viranşehir'de DEM Parti alır." diye konuştu.

Gazeteci Mutlu Güneş ise HÜDA PAR ile ilgili tahminde bulunarak,

"Bu seçimin sürpriz yapacak olan HÜDA PAR Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Emin Özaslan olacak." dedi.

Kaynak: GAPGündemi / İshak Polat