GAPGündemi dijital platformlarında yayımlanan, moderatörlüğünü Gazeteci Mutlu Güneş'in yaptığı "Urfadan Bakış" programının konukları GAPGündemi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Veysel Polat, Yeniurfa Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Canbeyli ve Şanlıurfa Olay Genel Yayın Yönetmeni Celal Çiftçi oldu.

Programın ilk bölümünde İsrail'in Gazze'de devam eden saldırıları ile ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.

İsrail'in 6 aydan fazla bir süredir katliamlarına devam ettiğini hatırlatan GAPGündemi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Veysel Polat, "6 Aydan fazla bir zamandır bütün dünyanın gözü önünde çocuk, kadın, yaşlı demeden 40 binden fazla insan vahşice öldürüldü. Bu katliamın arkasında sadece İsrail yok. ABD, İngiltere ve Fransa da var. Bu vahşet, zulüm ve katliam bütün dünyanın gözü önünde BM gibi uluslararası örgütlere rağmen devam ediyor.

Bu süreçte Hamas'a dayatılan bir barış anlaşması vardı. Dün gece itibariyle Hamas, Mısır ve Katar'ın arabulucu olduğu anlaşmayı kabul ettiğini açıkladı. Barışa 'Evet' dedi. Buna rağmen İsrail saldırılarını durdurmadı.

"Saldırılarla ilgili söyleyecek söz bulamıyoruz"

Türkiye'nin saldırıları durdurması konusunda İsrail'i ikaz ettiğini vurgulayan Polat, "Hamas'ın açıklamasından sonra ateşkes olacak diye Filistin ve İsrail'de insanlar sokaklara döküldü, Sevinç gösterilerinde bulundular. Buna rağmen İsrail, katliamlara devam etti. İsrail, kendisini destekleyen ABD ve Avrupa'nın ikazına rağmen saldırılarını devam ettiriyor. Bu saldırılarla ilgili söyleyecek söz bulamıyoruz. İslam İşbirliği Teşkilatı Zirvesi'nde Türkiye'nin öncülük ettiği ve ortaya koyduğu çabalar sonucu önemli kararlar alındı. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanı sözcüsünün konu ile ilgili açıklamaları ve ikazları oldu." ifadelerini kullandı.

"İsrail'in meşruiyeti bundan sonra sorgulanacaktır"

İsrail'in saldıklarına bütün dünyanın tepki gösterdiğini belirten Polat, "Gelinen noktada Gazze'deki bu katliamın ya barış yoluyla ya da zorla durdurulması konuşuluyor. Konuyla ilgili İran'ın açıklaması da oldu. Bütün dünya ülkeleri ayakta. 3. Dünya Savaşı çıkabilir. Bir ABD askerinin kendi kendini yakması ya da bir Urfalının Kudüs'te eylem yapması olayı değil. Hadis-i Şerif'te taşın, ağacın 'Arkamda bir Yahudi var, gel onu öldür' deme noktasına gelindi. Taşın ve ağacın dile geleceği bir zamanda insanların bundan sonra daha fazla suskun kalması mümkün değildir.

İsrail ya bu saldıkları durduracak ya da yeryüzünde tüm Siyonistlerin ve Siyonistlere destek verenlerin meşruiyeti sorgulanacak. İnsanların aciz kaldığı, sözlerin tükendiği ve bütün uluslararası kanun ve geleneğin bir anlam ifade etmediği bir noktadayız." şeklinde konuştu.

"İsrail uçaklarla ve tanklarla Refah'ı bombalıyor"

Refah'taki son saldırılara değinen Polat, "Gözlerimiz şu an Gazze ve refahta. Refah dediğimiz yer Urfa'nın Bahçelievler Mahallesi kadar olan bir yer. 2-3 milyon insan, Refah'ta sıkıştırılmış durumda. İsrail uçaklarla ve tanklarla Refah'ı bombalıyor. Bütün dünya katliamlara 'Dur' demesine rağmen İsrail ve Netanyahu katliamlarına devam ediyor. Şu an İsrail vatandaşları bile sokaklara çıkmışlar artık 'yeter' diyorlar. Hitler ve Mussolini, bu kadar zulüm yapmamıştır.

BM'nin varlığı sorgulanıyor. BM, 3. Dünya Savaşı çıkmasın diye kuruldu. BM, sessizliği ve etkisizliği ile bu anlamdaki hiçliğini ispatlamış oldu.

Türkiye Gazze konusunda yürekli bir çıkış yaptı. İsrail ile diplomatik ilişkilerin yanı sıra ticari ilişkilerini de kesti. Türkiye, İslam ülkeleri arasında bu konuda adım atan neredeyse tek ülke. Gönül ister ki Türkiye'nin bu kararına bütün İslam ülkeleri destek olsunlar ve beraber bu kararın altına imzalarını atsınlar." diye konuştu.

"Netanyahu Gazze'deki tüm insanlık ölene kadar bu katliamlara devam etmek istiyor"

İsrail'in Gazze saldırıları ile değerlendirmede bulunan Gazeteci Mutlu Güneş, "İsrail'e destek veren ülkelerin vatandaşları bile bu katliama artık dayanamıyor ve katliamın bitmesi için sokaklara dökülüyor. Herhalde Netanyahu Gazze'deki tüm insanlık ölene kadar bu katliamlara devam etmek istiyor. Filistin'de insanlık ölüyor. Bu zulmü kabul etmeyen insanlar eylem yapıyor. Müslümanlar ölüyor. Maalesef Müslümanım diyen bazı ülkelerde aynı duyarlılığı göremiyoruz." dedi.

"Türkiye'nin İsrail ile ilişkilerini kesmesi konusunda çok geç kaldı"

ABD üniversitelerinde bile İsrail saldırılarının bitmesi ile ilgili eylemler yapıldığını belirten Gazeteci Mehmet Canbeyli, "İsrail'in içerisinde Filistin ile savaşı devam ettirmek isteyen çok muhafazakâr ve aşırı milliyetçi gruplardır. Bu gruplar dışında hiçbir İsrailli savaşı istemiyor. Zaten saldırılar bitsin diye mitingler yapılıyor. Yapılan mitinglerde Netanyahu'yu eleştirerek, istifaya çağırıyorlar. ABD'deki birçok üniversitede Gazze'deki katliamların durması için eylemler var. Eyleme katılan profesörler gözaltına alındı. Filistin'in en büyük şansızlığı lobisinin de zayıf olmasıdır.

Türkiye'nin İsrail ile ilişkilerini kesmesi konusunda çok geç kaldı. İsrail'e karşı bu adım muhalefetin baskısı ile alındı. Türkiye en fazla İsrail ile ticaret yapan ülkeydi. Bu Gazze konusunda İran'ı tebrik ediyorum. Bu konuda dik duruş gösterdiler. En azında İsrail'e füze gönderdi." ifadelerini kullandı.

"Müslümanların evlerini ellerinden almak istiyorlar"

Gazze'de devam eden soykırımla ilgili değerlendirmede bulunan Gazeteci Celal Çiftçi, "11 Eylül Saldırısı ABD'nin İsrail ile birlikte yaptığı bir senaryoydu. Amaç; İslam ülkelerine rot-balans ayarı vermek ve İslam ülkelerini işgal etmek içindi. Teknolojik olarak güçlü olan İsrail'e nasıl saldırı olur? Bu saldırılara kuşku ile bakıyorum. Amaç, Müslümanların evlerini ellerinden almak ve evlerini başlarına yıkmaktır. Allah, oradaki insanlara yardım etsin. Bunun hesabı İslam ülkelerini yönetenlerde ahirette sorulacaktır." dedi.

Kaynak: GAPGündemi - Tuğba Polat