GAPGündemi dijital platformlarında salı günü canlı olarak yayımlanan moderatörlüğünü Gazeteci Mutlu Güneş'in yaptığı "Urfa'dan Bakış" programında Urfa ve Türkiye gündemi ile ilgili önemli konular tartışıldı.

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Veysel Polat, Yeni Urfa Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Canbeyli ve Gazeteci M.Faruk Deveci'nin katıldığı programda son günlerin önemli gündem maddelerinden olan başıboş köpekler sorunu da ele alındı.

Son günlerde başıboş köpeklerle ilgili yaşanan olumsuz olaylara değinen Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Veysel Polat, "Başıboş sokak köpekleri sorunu, Türkiye'nin sorunudur. Özelikle son 3-4 yıldır Cumhurbaşkanımızın da zaman zaman dile getirdiği ve çözülmesini istediği bir problem. Türkiye'nin 81 vilayetinde bu sorunu görüyoruz. Başıboş köpek sorununu, şehirlerde ve kırsalda görüyoruz. Can güvenliğini ve toplumun sağlığını etkileyen bir durum. Aynı sorun Urfa'nın da temel problemlerinden bir tanesidir. En son Göbeklitepe'de sürüler halinde dolaşan köpekleri gördük. Urfa'nın simgesi olan Balıkgöl'de ve Dergâh'ta sürüler halinde dolaşan başıboş köpekleri gördük." dedi.

"1 yılda kuduzdan iki gencimizi kaybettik"

Polat, "Zaman zaman başıboş köpekler yüzünden yaşanan ölümleri gördük.  Köpeklerin saldırıları sonucu yaralanan ya da köpeklerin neden olduğu trafik kazalarını gördük. Urfa olarak geçen sene Siverek'te genç bir mimarımızı kuduz vakasından dolayı kaybettik. Bu olaydan bir ay sonra Akçakale'de genç bir insanımızı kuduzdan dolayı kaybettik. Başıboş sokak köpekleri konusunda vatandaşlara mikrofon uzatarak sokak röportajları yaptık. Buradaki programlarımızda da zaman zaman bu konuyu dile getirdik. Konunun uzmanlarıyla görüştük. Sorunu, boyutları ve çözüm yollarıyla ele aldık ve gazetemizde sık sık manşet yaptık." şeklinde konuştu.

"GAPGündemi olarak başıboş köpeklerle ilgili defalarca çağrı yaptık"

Son 1 ay önce Urfa Valisine, Urfa Büyükşehir Belediye Başkanına, Urfa milletvekillerine, özellikle hukukçu olan 6 Urfa milletvekiline çağrıda bulunduk. Çağrımızda, "Urfa, Kurtuluş Savaşı'nda önderlik yapmış bir şehirdir. Kurtuluş Savaşı'nda nasıl ki meşhur 12'ler varsa Türkiye'nin milli güvenlik problemi haline gelmiş bu başıboş köpek sorununun çözümünde de Urfa örnek şehir olsun.' dedik. Onlardan 5199 sayılı hayvanları koruma kanunun değiştirilmesi konusunda iktidar ve muhalefette bulunan hukukçu milletvekillerinden konuyu TBMM'de gündeme getirmelerini istedik. Maalesef bu konuda onlardan şu ana kadar bir adım göremedik." diye konuştu.

"Urfa'da başıboş köpeklerle ilgili çalışma başladı"

Polat," Şu anda bu sorun tüm Türkiye'nin konuştuğu bir sorun haline geldi. Biz bunu bir ay önce söyleyerek sorunun çözümü ile ilgili çağrıda bulunmuştuk. Çağrımıza Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı M.Kasım Gülpınar ve Urfa merkez ilçe belediye başkanları cevap verdiler. Son düzenlenen il koordinasyon toplantısında da ilgili bütün kurumlar bu konuyla ilgili bir araya geldiler. Başıboş köpeklerle ilgili toplama, aşılama, barınakların hizmete açılması ve kapasitelerinin iyileştirilmesi konusunda çalışma başladı. Bu çalışmaların ardından başıboş köpeklerle ilgili gözle görülür bir azalma oldu. Toplanan hayvanlar yeni açılan barınağa götürülüyordu." ifadelerini kullandı.

 "Türkiye'de köpek mafyası var"

Son 1 haftada Urfa'da 3 kuduz vakasının görüldüğüne dikkat çeken Polat, "3 ayrı olayda toplam 6 vatandaşımız kuduz köpeklerin saldırısına maruz kaldı. Şanlıurfa Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi bunu konuda açıklama yaptılar. Bu vakalar üzerine 2 mahallemiz karantinaya alındı. Olması ve yapılması gereken bir önlem alındı. Sokaktaki köpeklerin toplanması ve kontrol altına alınması bu beklenen bir şey. Fakat beklenmeyen bir şey gördük. Maalesef Türkiye'de bu sorunun parçası ve asıl faili olan köpek mafyası var. Türkiye'nin kabul ettiği bir gerçek. Türkiye'de köpek mama lobisi var. Mama lobisi, sosyal medyada gördüğümüz kadarıyla zaman zaman büyükşehirlerde bir araya gelerek yetkililer üzerinde baskı oluşturmaya ve linç kampanyaları yürütmeye çalıştırıyorlar. Bu şekilde gayri insani ve gayri ahlaki bir yapılanma var. Bunlar bu sorunla ilgili çözüm üretmeye çalışan idarecileri ve yetkilileri baskı altına alıyorlar ve sosyal medyada linçe maruz bırakıyorlar. Bu konuda bir şey yapmamaları için ellerini ve kollarını bağlamaya çalışıyorlar. Böyle bir gerçeklik var." dedi.

Polat, "Son 1 yıl içerisinde iki genç insanını kuduza kurban veren bir Şanlıurfa var. Son 1 hafta içerisinde ise kuduz tedavisi gören 6 vatandaşımız var. Bunun yanında 2 mahallede de kuduz karantinası uygulanıyor. Çok ciddi bir olay. Basit bir olay değil." dedi.

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat