GAPGündemi dijital platformlarında yayımlanan moderatörlüğünü Mutlu Güneş'in yaptığı "Urfa'dan Bakış" programının konukları Genel Yayın Yönetmenimiz Veysel Polat, Yeni Urfa Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Canbeyli ve Gazeteci Faruk Deveci oldu.

Hükümet tarafından açıklanan tasarruf tedbirleri ile ilgili belediyelerin yaptığı çalışmalara dikkat çeken Yeni Urfa Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Canbeyli, "Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nde tasarruf tedbirlerine yönelik birçok çalışmanın olduğunu biliyorum. Büyükşehir belediyesi bütün araç kiralamalarını iptal etti. Aynı zamanda akaryakıt giderlerini kontrol altına aldı. Şirkette üst düzey olan genel müdür, genel müdür yardımcısı ve yönetim kurulu üyelerinin maaşlarında düşüşe gitti. Doğrudan teminlerle ilgili ciddi bir çalışma var. Doğrudan teminler kaldırılmaya çalışılıyor. Doğrudan temin yolu ile yapılan ihalelerin önüne geçilirse zaten bu başlı başına bir belediyeleri %100 artıya geçirecektir.

Bunun yanında işçi verimliliğini artıracak çalışmalar yapılıyor. Bazı bölümlerde bir kişinin yapabileceği işi 7 kişinin yaptığı söyleniyor. Bunu ortadan kaldıracak uygulamalar yapılıyor. İlçeler daha şeffaf hale getiriliyor. Belediyenin girdisi ve çıktısı hepsi kontrol altına alınıyor." ifadelerini kullandı.

"İhaleler ona buna peşkeş çekilmezse en büyük tasarruf böyle sağlanır"

Canbeyli, "Daha önceleri belediyelerimizin en büyük giderlerinden biri konaklama ve ağırlama giderleriydi. Bu giderler ciddi oranda azaltılıyor ve kontrol altına alınıyor. Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan Şanlıurfa'ya geldiği zamanda kahvaltıda basın mensupları ile bir araya geldi. Kahvaltı parası parti tarafından karşılandı. Bunlar yapılması gerekenler.

Bir de yandaş kayırması olmasa, ihaleler ona buna peşkeş çekilmezse en büyük tasarruf böyle sağlanır."

"Gereken ne ise onu yapsınlar. Savcılık buradadır"

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Veysel Polat, "Vatandaş şunu soruyor. Yeni seçilen belediye başkanları 31 Mart seçimleri öncesinde meydanlara çıktıkları vakit 'Muhalefet partisi de olsak bile hükümet ile işimiz yok, bu memlekete hizmet etmeye devam edeceğiz' demişlerdi. Mevcut belediyelerden daha iyisini yapacaklarını ve mevcut belediyeleri beğenmediklerini söylüyorlardı. Onlarla ilgili 'Savurganlık, israf ve yolsuzluk var' dediniz. Geldikleri vakit savurganlık, israf ve yolsuzluğu bitireceklerini ve memlekete hizmet edeceklerini söylediler. Bu vaatlerle bile bile geldiler. İş başına geldikten sonra da 'Burası bitmiş ve batmış' demesinler. Gereken ne ise onu yapsınlar. Savcılık buradadır." ifadelerini kullandı.

"İsraf ve yolsuzluk var ama denetim yok"

Polat, "3 milyon Urfalının gözü önünde mevcut belediye başkanları yarışa girdiler. Personel maaşları konusunda %100 ile  %150 maaşlara zam yapanlar oldu. İktidarı ve muhalefeti yok. Şu kurumu bu kurumu yok. Türkiye genelinde vatandaşın gözünde şöyle bir kanaat var.  İsraf ve yolsuzluk var ama denetim yok ve bir başıboşluk var. Bu konuda hükümetin bir şeyler yapması gerekiyor. Bir seçim ekonomisi uygulandı. İktidarı ve muhalefeti bol keseden seçmene her şeyi vereceğini söyledi. Kadrolar dağıtıldı." şeklinde konuştu.

"3 milyon Urfa'nın sırtında bir kamburdur"

Polat, "İster iktidar ister muhalefet belediyesi olsun. Belediyeye ne kadar personel lazımsa ona göre personel çalıştırılsın. 100 personel lazımken, 300-500 personeli çalıştırıyorlarsa iller bankasından sana gelen para ve gelirin işçi maaşlarına yetmez. Üniversite bitirmiş iş arayan pırıl pırıl gençlerimiz var, asgari ücretle iş bulamıyorlar. Bakıyorsun adam belediyede bankamatik memuru gibi davranıyor. Bunu seçimden önce Sayın Gülpınar ve Çiftçi dile getirdi. 'Seçilirsek ilk işimiz bankamatik personelin işine son vermek olacak' dediler. Sayın Gülpınar ve Çiftçi, kaç tane bankamatik personelinin işine sona verdi?. Seçimden önce seçim rüşveti olarak belediyeye alınanlarının kim olursa olsun gözünün yaşına bakılmaması lazım. Bunlar sadece sizin sırtınıza değil 3 milyon Urfa'nın sırtında bir kamburdur. diye konuştu.

"Tasarruf bu şekilde olmaz"

Gazeteci Faruk Deveci ise alınan tasarruf tedbirlerine değinerek, "Tasarruf tedbirleri, billboardlardan belli oluyor. Billboardlarımız yetim kaldı. Tasarruf tedbirleri billboardlardan başladı. BELTUR'dan geçen biriyle karşılaştım. Kendisini BELTUR'dan aramışlar ve 18 Trilyon (eski para) ortada yok. Fatura var; ama para yok. Savcılık neden soruşturma açmıyor. Et, Diyarbakır'dan alınmış. Urfa'da kasap yok mu?

Eski belediye başkanının ismi ile basılmış milyonlarca bardak var ve çöpe atılacak. Belediye personeli olup 55 bin lira maaş alanlar var. Bu maaşı da beğenmiyorlar. Polis, 24 saat görevde 44 bin - 48 bin lira arasında maaş alıyor. Tasarruf bu şekilde olmaz" dedi.

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat