GAPGündemi dijatal platformda Salı günleri yayınlanan Urfa'dan Bakış, bu hafta da siyasetin nabzını tuttu. Gazeteciler; Veysel Polat, Mutlu Güneş ve Mehmet Canbeyli'nin açıklama ve yorumları gündeme ışık tuttu..

İki saate yakın bir süre devam eden programda, Urfa siyasetindeki sıcak gelişmeler ele alındı. Veysel Polat'ın programda dile getirdiği görüşlerden bir kısmı şöyle:

Veysel Polat: Meydanlar yavaş yavaş dolmaya başladı. Yeniden Refah Partisi ve AK Parti'nin yeni seçim bürosu açılışları devam ediyor. Urfa merkez ve ilçelerde seçim bürosu açılışlarını adeta bir mitinge dönüştürme çabaları ve yansıması var. DEM Partisi biraz istisna. Haberlerini pek medyada göremiyoruz. Sessiz çalışmayı sürdürüyor..

Yeniden Refah Partisi ve AK Parti arasındaki yarışın Urfa merkez ve ilçelerde kızıştığını görüyoruz. DEM Partisi, geçen seçimde de sessiz bir şekilde çalışmalarını yürüttü. DEM Partisi, seçim yarışında AK Parti'den sonra ikinci durumda, Yeniden Refah Partisi ise üçüncü durumda bulunuyor. Ciddi üçlü bir yarış ve çalışma var.

HÜDA PAR, pazar günü seçim bürosu açılışı yaptı ve ev toplantılarına da devam ediyor. Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi'nin de merkez ve ilçelerde çalışmalarına devam ettiklerini görüyoruz. 
AK Parti'de bir tedirginlik ve telaş var. AK Parti'de korkunun getirmiş olduğu tekrar bir toparlanma çabasını ve gayretini görüyoruz. Daha önce hem teşkilatlar hem de adaylar rahattı. 'Nasıl olsa en büyük parti biziz' havası vardı. %70- %60'lardan, %10 - %20 düşerse hesabı yapılıyordu. Şu an sahada karşılaştıkları görüntü ve hareketlilik AK Parti'de telaşa ve toparlanma gayretine neden oldu. Sağı solu toparlama ihtiyacı hissettirdi. 
Aynı şekilde sahanın bir takım gerçekleri var. Yeniden Refah Partisi'nin de ilk baştaki heyecanı, hırsı ve enerjisinin biraz yavaşladığını görüyorum. Sahaya yayıldıkça, boşluklar görülüyor. Dalganın denizle buluştuğunu gördük. Yerel seçimlerin zorluğu ve sıkıntısı, her tarafa ulaşma gayretleri burada da yaşandı.

DEM Partisi'nin de Urfa merkez ve ilçelerde ciddi saha çalışmalarını izliyoruz. 
Yeniden Refah Partisi ile ilgili ilk tespitim şuydu. Seçimlerin ilk kaybedeni Fatih Erbakan ve Yeniden Refah Partisi olduğunu söylemiştim. Yeniden Refah Partisi, oy alabilir il ve ilçelerde belediye başkanlıkları kazanabilir. Yeniden Refah Partisi; AK Parti'nin alternatifi ve AK Parti'den umudunu kesen kişilerin bir kapısıydı. Ama o kapı olma özelliğini kaybetti.

Nedeni ise yeniden Refah Partisi burada bir teşkilatı ve adayları vardı. Konuştukları, görüştükleri insanlar vardı. Yeniden Refah Partisini kuran ve bugünlere getiren insanlar vardı. Son gün son saatte dışarıdan başka insanlar geldi. Yeniden Refah Partisi'ne gönül verenlere 'Kardeşim siz kenara çekilin denildi.' AK Parti'de nasıl küskünler varsa aynı şekilde Yeniden Refah Partisi'nde de küskünler oluştu.

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba POLAT