GAP Gündemi Dijital Platformlarında canlı olarak yayımlanan moderatörlüğünü Gazeteci Mutlu Güneş'in yaptığı "Urfa'dan Bakış" programının bu haftaki konukları Genel Yayın Yönetmenimiz Veysel Polat, Yeni Urfa Gazetesi GYY Mehmet Canbeyli ve Gazeteci Mehmet Faruk Deveci oldu.

25 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında düzenlen Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali ile değerlendirmede bulunan Polat, festivalde konserlerin düzenlenmesini eleştirdi.

Festivalin son gününde konser sırasında kavga çıktığını hatırlatan Polat, "Güzel programların çirkin yönüydü. Urfa'nın tanıtımı anlamında çok güzel etkinliklere sahne oldu. Tüm gözler ve gönüller Gazze'deyken, insanlara oradaki vahşete ve soykırıma isyan ederken, müzikli ve eğlenceli konserlerin vatandaşların tepkilerine rağmen devam ettirilmesi büyük bir ayıp. Hem Turizm ve Kültür Bakanlığı'nın hem de yerelde bu işi yürütenlerin bir eksikliği, ayıbıdır. En azından bu tür konserler gözden geçirilip, eğlence boyutundakiler başka zamana ertelenebilirdi. Yakın zamanda Kudüs'te şehit edilen hemşehrimiz Hasan Saklanan Hoca var. Onun acısı halen tazedir. Geçen hafta Urfa'da defnedildi. Urfa, onun yasını tutuyor. Urfalılarda bu duyarlılık var." dedi.

Polat, festivalde Hanzala sergisi ve Filistin vurgusunun ise önemli olduğunu ifade etti.

"Gazze'deki soykırımın ne zaman biteceği ve nereye ulaşacağı belli değil"

Kültür Yolu Festivallerinde düzenlenen konserlerin olağan olduğunu belirten Gazeteci Mehmet Canbeyli, "Gazze'de yaşananlar bir insanlık suçudur ve son yüzyılın en büyük katliamlarından biridir. Sonuçta biz bir ülkeyiz. İnsanlık ve yardım anlamında Gazze ve Filistin'deki insanlar için ne yapılması gerekiyorsa yapılmalıdır. Sizin ülkenizdeki bazı işlerin kendi rutininde gitmesi lazım. Bu ülke 85 milyon kişiden oluşuyor. Hükümetin açıkladığı bilgiye göre ülkede 4 milyon mülteci var. Gayri resmi rakamlara göre ise 12 milyon mülteciden bahsediliyor. Ben de 10 milyon mültecinin Türkiye'de olduğuna inanıyorum. Gazze ve Filistin'deki olaylar bir iki haftalık bir olay olmuş olsaydı dediğiniz gibi burada festivallerin ve şenliklerin olması çok hoş görülmezdi; ama Gazze'deki soykırımın ne zaman biteceği ve nereye ulaşacağı belli değil.

ABD Başkanı Biden'in geçen gün bir açıklaması vardı. Yeni bir barış anlaşması programı sundu. İsrail'deki bazı milliyetçi partiler bu anlaşmayı kabul etmediler. İsrail'deki bu çevreler soykırımın daha da artırılmasını ve uzun süre devam etmesini istiyorlar. Bunun için siz kendi başınıza bir ülkesiniz. Sizin kendinize göre projeleriniz var. Falanca ülkede şöyle bir olay olduğu için bazı şeylere sınırlama getirmek doğru değil. İstanbul ve Ankara'da her gün yüzlerce konser var.

Yine Urfa'da her gece sıra geceleri düzenleniyor. Sıra gecelerinin konserlerden farkı yok. Gazzellilerin acılarını paylaşıyoruz. Acıları acımızdır. Orada yaşanan dramın bitmesi lazım." dedi.

Kaynak: GAPGündemi - Tuğba Polat