GAPGündemi Dijital Platformlarında canlı olarak yayımlanan moderatörlüğünü Gazeteci Mutlu Güneş'in yaptığı "Urfa'dan Bakış" programının bu haftaki konukları Genel Yayın Yönetmenimiz Veysel Polat, Yeni Urfa Gazetesi GYY Mehmet Canbeyli ve Gazeteci Mehmet Faruk Deveci oldu.

Programının ilk bölümünde 2 Haziran tarihinde yenilenen Hilvan seçimlerine değinen Polat, "31 Mart seçimlerinde Hilvan'da DEM Partisi kazanmıştı. Sandıktaki oyların sayımı sırasında bazı sandıkların yakılması ve bir takım olaylar üzerine seçimlerin yenilenmesine karar verildi. 2 Haziran tarihinde seçim yeniden yapıldı. Bu seçimde DEM Parti'nin oyları %40-45 arttı.

Bu 2 aylık süreçte ne olabilirdi? AK Parti'de beklenen bazı değişiklikler vardı. O değişiklikler olmadı. Hilvan'daki dengeleri değiştirebilecek Yeniden Refah Partisi ile AK Parti'nin bir birlikteliği söz konusu olabilirdi. Bu olmadı ve tam tersi oldu. Yeniden Refah Partisi, Büyükşehirde ilçe belediye seçiminden daha fazla oy almıştı. Hilvan'da Yeniden Refah Partisinin oylarının bir kısmının Dem Parti'ye geçtiğini görüyoruz. CHP oylarının neredeyse tamamı DEM'de. Dem Parti 2 Haziran seçimlerinden güçlenerek çıktı. DEM'in 31 Mart'ta da kazandığı bir seçimdi.  Hak yerini buldu" dedi.

"31 Mart seçimlerinden sonra Bekir Bozdağ'ın Urfa'dan gitmesini bekliyorduk"

Polat, "Hilvan'ı biliyoruz, büyük aileler - aşiretler var. CHP, AK Parti ve Yeniden Refah Partisi adayları akrabalar ya komşular. Hilvan küçük bir ilçemiz. 31 Mart tarihinde CHP'ye verilen oyların DEM'e gitmesi bir etkendi. DEM Parti'nin oylarını artırmasında CHP'nin adayı çok yakın bir akrabasıydı. Hilvan'da kent uzlaşılarından biri yaşandı. AK Parti'ye karşı öne çıkan partilerde birleşmeler vardı. Yeniden Refah Partisi'nin Hilvan Belediye Başkan Adayı Hanif Düzme, Eski AK Parti Hilvan ilçe başkanıydı. 31 Mart seçimlerinden sonra Bekir Bozdağ'ın Urfa'dan gitmesini bekliyorduk. Urfa'daki bu dağınıklığın ve Urfa'da AK Parti'yi karpuz gibi ikiye bölen yönelimlerin baş sorumlusu Bekir Bozdağ'dır. Sayın Bozdağ'ın 31 Mart'tan sonra Urfa'da durması AK Parti adına bir yanlıştır. AK Parti; milletin, memleketin ve benim partimdir. Kendi evladım gibi görüyorum. " ifadelerini kullandı.

"Kavga dövüş olmadı, silah patlamadı"

Hilvan'daki seçimlerin demokratik olgunluğun yaşandığı bir ortamda geçtiğini belirten Polat, "Hilvan'da güzel bir seçim yapıldı. Kavga dövüş olmadı, silah patlamadı, kimsenin burnu kanamadı. Sayın Valimiz Hasan Şıldak başta olmak üzere emniyet ve jandarma ekiplerini, YSK'yı tebrik ediyorum. Devletin Hilvan'da baskı uyguladığı, mobbing uyguladığı söylemini abartılı buluyorum." şeklinde konuştu.

"AK Parti yanlış seçim strateji uyguladı"

Gazeteci Mehmet Canbeyli ise Hilvan'daki seçim sonuçlarını değerlendirerek, "AK Parti, Hilvan'da yanlış strateji ile seçmen üzerinde etkili olmaya çalıştı. AK Parti, devletin gücünü kullandı. Yerelde kaymakamı ve bürokrasiyi kullandı. Kısmen diyebiliriz ki emniyet güçlerini kullanmaya çalıştı. Bakanları ve milletvekillerini getirerek orada mobbing uygulamaya çalıştı. Bizim insanlarımız baskıya gelmez ve kaldırmaz.  Eğer demokratik bir seçime gidiyorsanız programınızla, projelerinizle ve söylemlerinizle etkili olmaya çalışacaksınız. Bir taraftan sopayı gösterip beni yapmazsanız 'şu olur bu olur' demek doğru bir şey değildir.

AK Parti son haftada İŞKUR üzerinden 500 personel aldı. Bu sadece Hilvan için gösterilen bir istisna. Belki seçim yapılan diğer yerlerde de aynı uygulama yapılmış olabilir. Bunlar artık prim yapmıyor. Siz son hafta kapı kapı dolaşarak 'İŞKUR'dan size kadro ve kontenjan vereceğiz. 9 Ay boyunca burada çalışacak' derseniz bu söylemler doğru değildir." dedi.

Kaynak: GAPGündemi / İshak Polat