Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından yürütülen IPARD III Programı'nın ilk çağrısı için başvurular tamamlandı. Türkiye çapındaki çağrıya 1029 fiziki proje başvurusu yapıldı.

Türkiye’nin Avrupa Birliği müktesebatı kapsamında Türkiye ve Avrupa Birliği'nin eş finansmanıyla TKDK tarafından uygulanan IPARD Programı bu yıl 81 ili kapsarken 81 il den toplam 1029 fiziki proje başvurusu yapıldı. IPARD Programının ilk uygulandığı illerden olan Şanlıurfa’da ise IPARD III Programı kapsamında 59 proje başvurusu gerçekleştirildi.

Konuya ilişkin gazetemize açıklamada bulunan TKDK Şanlıurfa İl Koordinatörü Mehmet Uçman, Şanlıurfa olarak 58 başvuru ile Türkiye’de ikinci olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtertti.

Uçman, "Bilindiği üzere IPARD Programı kapsamında birinci başvuru çağrı ilanı, et, süt, yumurta, meyve ve sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması sektörlerinde soğuk hava deposu, süt toplama merkezi, işleme tesisi kurulumu ve modernizasyonuna yönelik yatırımlar için 21 Mart'ta ilana çıkıldı. Proje başvuruları, 5 Nisan'da alınmaya başlandı. Başvurular 14 Haziran’da sona erdi.

Program kapsamında ülke genelinden 1029 fiziki proje başvurusu yapıldı ve en fazla başvuru 74 projeyle Mersin birinci 59 proje ile Şanlıurfa ikinci 58 projeyle Bursa üçüncü ve 43 projeyle Konya dördüncü başvuru yapılan il illerimiz oldu.” dedi.

Mehmet Uçman, Şanlıurfa’nın sahip olduğu tarımsal değerler ve turizm potansiyeli ile girişimciler için önemli bir cazibe merkezi olduğunu da ifade ederek; “Özellikle genç ve kadın girişimcilerimiz kurumumuza ziyarete gelerek TKDK'nın desteklediği alanlarda bilgi alıyorlar. Bizde sürekli olarak STK’larımız, Odalarımız ve girişimcilerimizi sahada ziyaret ederek desteklerimiz hakkında sürekli bilgilendirmede bulunuyoruz.

59 Başvuru ile Türkiye’de en çok proje başvurusu yapan ikinci il olmak hem mutluluk verici hem de Şanlıurfa’nın potansiyelini ortaya koymak açısından gurur vericidir. Şanlıurfa’da 59 projenin toplam yatırım tutarı 1.575.000.000 ve hibe tutarı ise 720 milyon TL’dir.” dedi.

GAPGündemi / Tuğba Polat

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat