Kudüs'te işgal askerleri tarafından şehit edilen Eyyübiye nüfusuna kayıtlı Hasan Saklanan (34) için Eyyüp Peygamber Camii'nde gıyabi cenaze namazı kılındı.

Haliliye İlçe Müftüsü Abdullah Yıldırım tarafından kıldırılan cenaze namazı sonrası şehidin kardeşi ve cenazeye katılan vatandaşlar duygularını GAPGündemi mikrofonları ile paylaştı.

"Bir yandan mutluyum ama bir yandan da hüzünlüyüm"

Şehidin kardeşi Ramazan Saklanan'ın abisinin amacına ulaştığını ifade ederek, "Kardeşim, anneme hoca arkadaşlarıyla birlikte Diyarbakır'a geziye gideceğini söylemiş. Demek Kudüs'e gitmişler. Arkadaşları gezi amacıyla gitmiş. Demek ki abimin amacı cihat ederek savaşmakmış. Allah'ın izniyle amacına da ulaştı. Böyle bir eylem yapacağından arkadaşlarının haberi yokmuş. Allah şehadetini kabul etsin. Duygularımı anlatmakta zorlanıyorum. Bir yandan mutluyum ama bir yandan da hüzünlüyüm. " dedi.

"Şehadeti mübarek olsun"

Şehidin Kudüs'e gitmek için uzun zamandır gayret ettiğini belirten Mehmet Ali Parlak, "Şehidi daha önce tanımıyorduk; sonradan şehit ile ilgili çok ciddi anlamda bilgi sahibi olduk. Dün şehidin babasını ziyaret ettik. Dün geceden beri telefonlarımız hiç susmadı. Sosyal medyada bunu yayınladık. Şehit kardeşimiz Kudüs'e gitmek adına elinden gelen bütün gayretleri sarf etmiş. Allah'u Teâlâ herkese bunu nasip etmiyor. Defalarca Gazze'ye gitmek için müracaat ettik ve girişimlerde bulunduk; ama sonuç alamadık.

Fakat kardeşimiz, kalbi hakikaten iman ile doluydu. Şehadeti mübarek olsun. Hiç kimse kardeşimizi bir tarafa çekmesin. Kardeşimizin takıldığı bir cemiyeti yoktu. İmamlık görevinde insanlara Allah'ın dinini tebliğ etmeye çalışıyordu. Bu görevini yaparken de hiçbir şeyden geri kalmadı. Allah'u Teâla bizleri şehitlerin yolundan ayırmasın. Allah bizlere de şehadeti nasip eylesin.

Leyleğin sermayesi laklaktır. Bir şey yapamayan ya da yapmak istemeyen yerinde oturup ahkâm kesilenler ya da şöyle olmasaydı böyle olurdu diyenlere sesleniyorum. Kardeşimiz gerçekten kazandı. Onun kaybedeceği hiçbir şey olmadı. Allah'u Teâlâ bizlere de böyle bir sonu nasip etsin." dedi.

"O bizim gibi saklanmadı"

Şehidin soy isminin aksine saklanmadığını vurgulayan Nusret Yılmaz, "Hasan Saklanan kardeşimizin şehadeti öncelikle mübarek olsun. Onu şahsen hiç tanımadım. Tanımak nasip olmadı. O şehit olacak ve 1,5 milyar Müslüman onu şehadetiyle onunla tanışacak. Öğle namazına gelirken burada bir genç bana yaklaşarak, 'Kürtçe biliyor musun?' dedi. Ben de kendisine Kürtçe bildiğimi söyledim. Bana Hasan Hoca'nın köylerinde imamlık yaptığı söyledi. Ben de ona tam aradığımı buldum dedim. İnşallah en kısa zamanda GAPGündemi dijital platformunda onunla Hasan Hoca ile ilgili röportaj yapacağım.

Hasan kardeşimizin soyadını yanlış koymuşlar. O bizim gibi saklanmadı. Rabbim şehadetini kabul etsin, acılı ailesine sabırlar diliyorum." diye konuştu.

"İnşallah intifada Urfa'da başladı ve Urfa'da da devam edecektir"

Bedir Babasultan ise "Dünyanın dördüncü kutsal şehri Şanlıurfa'dan dünyanın üçüncü kutsal şehri Kudüs'e selam olsun. İnşallah intifada Urfa'da başladı ve Urfa'da da devam edecektir. Hasanlar bitmeyecektir."

Kaynak: GAPGündemi /Faruk Deveci