GAPGündemi sosyal medya platformlarında yayımlanan “Urfa'dan 1 Kitap, 1 Yazar” programının konuğu olan Akademisyen-Yazar Dr. Mehmet Nur Şanda “yazılan her eserin kendi yazarından izler taşıdığını” ifade etti.

GAPGündemi sosyal medya platformlarında yayımlanan “Urfa'dan 1 Kitap, 1 Yazar programının bu haftaki canlı yayın konuğu Akademisyen-Yazar Dr. Mehmet Nur Şanda oldu.

Şanda, programda yazın hayatı serüvenini anlatarak, eserleri hakkındaki soruları yanıtladı.

“Ortaokul dönemlerinde günlük tutmaya başladım.”

Yazı hayatına nasıl başladığı ile ilgili bilgi veren Şanda, "Yazı hayatım çocukluk günlerimde başladı. Ortaokul çağlarında babamın verdiği okul harçlıkları ile Balıklıgöl'e giderek çizgi romanlar alırdım. Babamın “Verdiğim paraları gidip kâğıda veriyorsun” deyip bana kızdığını bilirim. O dönemde okuma ve yazma isteğim vardı. Ortaokul dönemlerinde günlük tutmaya başladım. Yıllarca düzenli olarak yaşadıklarımı günlüğe yazdım. 14 yaşına geldiğimde şiire başladım ve o dönemde birkaç şiir yazdım. Sonra şiir yazmaya devam ettim. Yazmış olduğum şiirleri hiçbir zaman yırtıp atmadım. Kendi günlüklerimin yanında biriktirdim. Bunların bir gün kitaba dönüşeceğini biliyordum. Yıllar sonra da o şiirlerim meyveye durdu ve kitaba dönüştü." ifadelerini kullandı.

“Yazı hayatım ilk olarak edebi eserlerle başladı.”

Bugüne kadar yayımlanan eserlerine değinen Şanda, "Eserlerimi iki başlık altında toplayabiliriz. Bunlar, edebiyat ve akademik alanda yaptığım çalışmalardır. Yazı hayatına ilk olarak edebi eserlerle başladım. “Sitem” adlı ilk şiirimi 14 yaşımda yazdığımı hatırlıyorum. Sonradan yazdığım şiirleri biriktirerek bunları kitaplaştırdım. İlk şiir kitabımın ismi “Hicran”, ikincisinin adı “Gül İçin Gülçin” üçüncüsünün adı da “Kalbime Bir Sen Düştü”dür. Belli bir okumadan sonra oluşan birikimle roman yazmaya başladım. 2016 yılında ilk romanım olan “Sevgi Kokulu Güller” yayımlandı. İkinci romanım olan “Gökyüzü Melekleri” 2017 yılında, son romanım olan “Kelebeğin Sevdası” ise 2018 yılında yayımlandı" dedi.

"Her eser kendi yazarından izler taşır"

“Sevgi Kokulu Güler” kitabının içeriğine vurgu yapan Şanda, "Ben şuna inanıyorum: Her eser kendi yazarından izler taşır. Sevgi Kokulu Güller adlı romanımda anlatılanların %75 - %80'i kurgu, %20 - %25'lik kısmı ise gerçek hayatımda bende iz bırakan olayların yansımasıdır. Eserde 1991-1995 yılları arasında yapılan Bosna Savaşı sırasında Urfa’daki bir grup gencin Bosna’daki çocuklara yardım etme mücadelesi ve lösemi hastası olan Gül ile Melik’in aşk kokan hikâyesi konu ediliyor. Roman, mekân olarak Urfa ve Bosna arasında geçiyor." şeklinde konuştu.

Dr. Mehmet Nur Şanda kimdir?

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Şanlıurfa’da tamamladı. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde Tarih Bölümünü okudu. Atatürk Üniversitesinde Adalet bölümünden mezun oldu. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde Yüksek Lisans yaptı. Mersin Üniversitesinde Doktorasını tamamladı. Sevgi Belinay ve Gülçin Eylül adında iki kız evladı babasıdır.

Türkçe, İngilizce, Kürtçe ve Osmanlıca dillerini bilmektedir.

2015 yılında Türkiye Yazarlar Birliği Ankara Şubesi üyesi olup, 2020-2024 yılları arasında Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

Kaynak: GAPGündemi /Tuğba Polat