6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan deprem felaketi ve arasından Şanlıurfa’da 15 Mart 2023 tarihinde yaşanan sel felaketinde bodrum katlarını su basarak elektrik, havalandırma ve güvenlik sistemlerinin büyük tahribata uğradığı Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığının  ve ilgili kurumların yoğun çabaları ile gerekli bakım, onarım çalışmalarının tamamlanması ile birlikte açılışa hazır hali geldi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı hemen harekete geçti ve Mayıs ayında çalışmalara başlandı

Teşhir alanı ve teşhir edilen arkeolojik eserlerin ile dünya çapında bir müze olan ve Şanlıurfa’nın yanı sıra Türkiye turizmi için çok önemli bir Müze olan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesinin yeniden turizme ve ziyaretçilere açılması hususunda yürütülen yoğun çalışmalar hakkında gazetemize açıklamada bulunan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Müdürü Celal Uludağ, "Maalesef 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerden Şanlıurfa’da etkilendi. Bu depremden Şanlıurfa Arkeoloji müzesi de etkilendi. Ardından 15 Mart’ta yaşanan sel felaketi Müzemizi daha çok etkiledi. Bu sel felaketinde müze depolarının olduğu eksi bir katında bulunan ısıtma, soğutma, mekanik sistemlerin olduğu bölüm sel sularının altında kaldı. Müzeyi besleyen tüm sistemler arızalı durumu düştü. Selin akabinde Mayıs ayında Kültür ve turizm Bakanlığımız hemen harekete geçerek bakım ve onarım için ihale açtı. Ve Mayıs ayı itibari ile çalışmalara başlandı. Kültür ve Turizm Bakanlığının koordinasyonunda Şanlıurfa Valiliği tarafından yürütülen tasnif, temizlik, onarım ve tamirat  çalışmalarında son gelindi ve Şubat ayı itibari ile Müzemiz açılışa hazır hale geldi." diyerek yürütülen çalışmalara değindi.

Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi dünyanın en nitelikli müzelerinden birisi

Celal Uludağ selin meydana getirdiği tahribatın giderilmesi için başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm kurumların yoğun bir çaba sarf ettiğinin altını çizerek; “ Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Dünyanın en nitelikli müzelerinden birisi. Hem büyüklük olarak hem bünyesinde barındırdığı eserler olarak özellikle neolitik çağa ait eserlerin burada sergilenmesi dünya müzeciliği açısından çok önemli, Bunu da geçtiğimiz yıllardaki ziyaretçi sayısından görebiliyoruz. Müzemizin tekrar açılması ile birlikte yoğun bir ziyaretçi bekliyoruz” dedi.

Haleplibahçe Mozaik Müzesi ’de açılışa hazır

15 Martta yaşanan sel felaketinde tamamen sular altında kalan Haleplibahçe Mozaik Müzesinde yürütülen çalışmalar hakkında da bilgi veren Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi Müdürü Celal Uludağ; “ Maalesef yaşanan felakette Mozaik Müzemizde etkilendi. Arkeoloji Müzemizde olduğu gibi selin hemen akabinde Mozaik Müzemizde de gerekli çalımalar ivedi olarak başlatıldı. Yapılan çalışmalar neticesinde Mozaik Müzemizi de ziyaretçilerimizin ziyaretine hazır hale getirildi” diyerek her iki müzenin de Şubat ayı içerisinde kapılarını ziyaretçilere açacağı müjdesini verdi.

Kaynak: GAPGündemi / İshak Polat