Şanlıurfa’nın en büyük devlet hastanesi olan Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde dün saat 15.00’ten beri hastane bilgi yönetim sisteminde arıza oluştu. Söz konusu sistemin çalışmadığı hastanede bakılan hasta kayıtları manuel olarak tutulmaya çalışıyor. Laboratuvar tahlillerinin ise bakılamadığı ileri sürülen hastanede hastalar büyük bir mağduriyet yaşıyor.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA GELDİ

Öte yandan İl Sağlık Müdürlüğü söz konusu sistem arızasına ilişkin açıklama yaptı.

“Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Hastane Bilgi Yönetim Sistemi’nde oluşan beklenmedik donanımsal bir arızadan dolayı hasta kayıtları acil ve polikliniklerde manuel olarak alınmaktadır” diyen müdürlük, sistemsel aksaklığın giderilmeye çalışıldığını duyurdu.

Müdürlüğün açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Acil durumlarda herhangi bir aksaklığa mahal verilmeden muayene ve tedavileri acil servislerde yapılmaktadır. Polikliniklerde kayıtlar manuel olarak yapılacağından muayene olmaya gelen vatandaşlarımızın muayenelerinde gecikmeler olabilecektir. Bu süre zarfında hastalarımızın duyarlı olmaları gerekmektedir. Kısa sürede aksaklıkların giderilmesi için çalışmalarımız devam etmektedir”.

Kaynak: BİHA