Kültür Yolu Festivali kapsamında, Filistin’in dünyaca bilinen sanatçılarından karikatürist Naci El-Ali’nin “Hanzala” temalı eserlerinden oluşan sergi, Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi'nde sergilendi.

Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali'nde gönüllü olarak görev alan Zümrüt Yıldız, Naci El-Ali’nin “Hanzala" sergisi ile ilgili GAPGündemi mikrofonlarına konuştu.

77Bdc799 C294 48D4 Afdb D5A186903Dd2

Yıldız, "Naci el-Ali, önemli Arap karikatüristlerden biridir. Filistin halkının İsrail ile mücadelesini ve Filistin'in uğradığı zulmü karikatürlerine yansıtıyor. En önemli çizgi karakteri olan Hanzala, Filistin'in verdiği özgürlük mücadelesinin sembollerinden biri oldu. İsrail işgali sebebiyle ailesiyle beraber küçük yaşta Filistin'den göç etmek zorunda kaldı. Bir süre Lübnan'daki Aynu’l-Hilva Mülteci Kampı’nda yaşadı. Kampta Filistinli bir yazar tarafından keşfedildi. Daha sonra Naci el-Ali'nin tanınmaya başlıyor. Bundan etkilenen El-Ali mücadelesini daha da yoğunlaştırıyor. Yaşadıklarını karikatürlerine yansıtıyor. Naci el-Ali'nin çizdikleri direnişin sembolü haline geliyor. Naci el-Ali, 22 Temmuz 1987'de Londra'da uğradığı bir suikast sonucu öldürüldü. Hanzala hiçbir zaman büyümeyecek. Hep elleri arkasında Filistin'e yapılan zulme karşı sessiz kalan dünyaya karşı küskünlüğünü anlatacak "

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat