Son bir yılda 3. defa kuduz vakasıyla sarsılan Şanlıurfa'da, Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP ), "Yaşamak Haktır", "Toplayamazsın, Hapsedemezsin, Öldürmezsin" sloganıyla 9 Haziran 2024 Pazar günü saat 17.00'de NOVADA PARK AVM önünde basın açıklaması düzenleyecek.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan HAYTAP, "Urfa'da yaşanan toplu köpek katliamları nedeniyle hukukçu ve veteriner hekimler ile saha ekibimizden oluşan HAYTAP ekibi yarın sabah bölgeye gidiyor" denildi.

Geçtiğimiz birkaç ay içinde önce Siverek'te genç bir mimar, sonrasında Akçakale'de bir genç kuduz köpek saldırısı sonucu feci şekilde can vermişlerdi. Hafta başında Eyyübiye ilçesinde başıboş köpek saldırısına uğrayan bir vatandaş yaralanmış, sonrasında köpeğin kuduz olduğu anlaşılmıştı.

Son vaka üzerine vatandaşa yönelik kuduz tedavisi başlatılırken, Batıkent bölgesinde karantina ilan edilmişti.

Şehir merkezi ve Siverek ilçe merkezi başta olmak üzere sahipsiz başıboş köpek sürüleri Şanlıurfa'da güvenlik sorunu halinde. Balıklıgöl - Göbeklitepe gibi turizm merkezlerinde ve kırsalda da insan ve koyun sürülerine tehdit oluşturan başboş köpek sürüleri turizm ve ekonomi açısından da tehdit oluşturuyor.

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat