Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Siverek ilçesine 700 kişilik öğrenci yurdu yapılması yönündeki oylamasında Yeniden Refah Partisi meclis üyeleri red ve DEM Partili Mustafa Geyik çekimser oy kullandı.


Red kararının ardından AK Parti grub başkan vekili Hasan Suyun: “Yeniden Refah Partisi meclis üyelerinin ilçemizde üniversite okuyan gençlerimiz için yapılacak olan 700 kişilik öğrenci yurdunun yapılmaması yönünde verdikleri kararı ve Polat ailesinin Bahçelievler mahallemizde yaptırdıkları çok amaçlı taziye evi ve caminin İlçe müftülüğüne devrini reddetmelerini anlamakta zorlanıyoruz açıkçası. Memleket yararına olan bu kararların siyaset üstü olduğuna inanıyoruz.”


AK Parti Meclis Üyesi Ekinci’den karara sert tepki
AK Parti Meclis Üyesi Ayhan Ekinci de karar tepki göstererek, “Siverek İl Yapma ve Kalkındırma Derneği Başkanı olduğum dönem de Siverek’te bulunan Sivil Toplum kuruluşu temsilcileri, Harran Üniversitesi yetkilileri ve dönemin Milletvekili Sayın Mehmet Kasım Gülpınar’ın da büyük emek harcadığı üniversite öğrencilerinin barınabilecekleri yurdun yapılmasını reddetmeyi bu şehre ihanet olarak kabul ediyorum. İlçemizde 4 yıllık fakültemiz var; ama yurt yok diye öğrenciler ya burayı tercih etmiyor, tercih eden öğrenciler de eğitimini yarıda bırakıp memleketlerine dönüyor. Yeniden Refah Partili meclis üyelerinin verdiği bu kararı vicdanlarına bırakıyorum” ifadelerini kullandı.


Meclis gündem maddeleri arasında Kadın Aile Müdürlüğünün kurulması için daha önce olumlu yönde oy kullanan Yeniden Refah Partili meclis üyeleri Müdürlüğün çalışma yönetmeliğine de red oyu kullandığı bildirildi.

Çulcu: Bugün aldığımız kararlar haksız yere işten çıkartılan işçilerimiz için aldığımız grup kararıdır
Konuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı Mehmet Ali Çulcu, belediye meclis toplantısında öğrenci yurdu yapılması yönündeki karara ret oyu kullandıklarını belirterek, "Hiç kimsenin partimiz hakkında algı yapmasına müsaade etmeyeceğiz. Bugün aldığımız kararlar haksız yere işten çıkartılan işçilerimiz için aldığımız grup kararıdır. Bizim için hiçbir karar, bir emekçinin ekmeğinden önemli değildir" dedi.

6A5C581E 694E 48Fb A2B1 F8Fefd18F62D

Siverek’te üniversite öğrencilerine yönelik bir yurdun bulunmaması yıllardır devam eden önemli bir sorun. GAPGündemi olarak gündeme getirdiğimiz ve ısrarlı haber takibimizin de katkılarıyla milletvekillerimiz ve Siverek STK’ların girişimleri sonuç verdi. Bakanlık ilçede acil olarak kiralama yoluyla, gelecek sezona yönelik olarak da yeni bir öğrenci yurdu yapılması kararı almıştı.

Dileğimiz Siverek’te aklı selimin galip gelmesi. Siyasi husumet ve çekişmeler bir yana bırakılmalıdır. Vakit ve imkanlar Siverek’i mağdur etmek için değil, sırt sırta vererek mamur etmek için kullanılmalıdır. Yıllardır devam eden bu önemli eksikliğin el birliğiyle giderilmesi umarız güzel bir başlangıç olur..

1 Fakülte ve 1 Meslek Yüksek Okulu’na sahip olan Siverek’te 850 üniversite öğrencisi bulunuyor. Nüfusu 300 bini aşan Siverek'te, üniversite öğrencileri 30 yıldır barınabilecekleri bir yurt bekliyor!?.

Kaynak: GAPGündemi