Sahipsiz sokak hayvanlarının rehabilitasyonu ve aşılanmasına yönelik olarak yerel yönetimler tarafından gerçekleştirilmesi gereken çalışmaların hızlandırılması ve koordinasyonu amacıyla Belediyeler ve ilgili Kamu Kuruluşlarının katılımıyla Vali Hasan Şıldak başkanlığında toplantı gerçekleştirildi.

Vali Şıldak, bu konuda sürdürülen çalışmaların hızlandırılması, rehabilitasyon merkezlerinin kapasitesinin artırılması ve aşılama çalışmalarının bütün sokak hayvanlarını kapsayacak şekilde en kısa sürede tamamlanması talimatını verdi.

Belediyeler ve ilgili kamu kuruluş temsilcilerinin katılımıyla geçtiğimiz ay da koordinasyon toplantısı yapılmış, Başıboş köpek terörünün önlenmesi için gerekli çalışmaların yapılması kararlaştırılmıştı.

Geçen bir aylık sürede; Siverek'te yaşlı bir kadın başıboş köpeklerin saldırısına uğramış, tedavi için Diyarbakır Tıp Fakültesine kaldırılmıştı.

Hafta içinde de Eyyübiye'de bir vatandaş sonradan kuduz olduğu belirlenen başıboş bir köpeğin saldırısına uğramıştı. Kuduz tedavisine başlanan vatandaş, geçtiğimiz aylarda yaşanan kuduz vakalarını hatırlattı. Siverek'te genç bir avukat, Akçakale'de de bir vatandaş kuduz hastalığına yakalanarak feci şekilde can vermişti.

Sorunun çözümü için 3-5 yıldır ısrarlı çağrılarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerekli yasal düzenlemenin de yapılarak başıboş köpek terörüne artık dur denilmesini istemişti.

Kaynak: GAPGündemi / İshak POLAT