GAPGündemi sosyal medya platformlarında yayımlanan Moderatörlüğünü Şair Yazar Meral Bayat'ın yaptığı "Meral Bayat’la Biz Bize" programının canlı yayın konuğu Şair-Yazar Elif Sümer oldu.

Sümer, programda okumaya ne zaman başladığını, yayımlanan eserlerini ve kadına bakış açısı ile ilgili soruları yanıtladı.

Yazmaya başlama serüvenine değinen Sümer, "İlk yazmaya ilkokul yıllarında başladım. İlk başlarda çocuk olduğumdan dolayı yazarlığın ne olduğunu bilmiyordum. O zamanlar yaşadığım ilçede okuma oranı çok düşüktü. İlkokul öğretmenimin verdiği proje ile şiir yazmaya başladım. Kendi çapımda yazdığım şiirleri öğretmenime gösterdim. Öğretmenim şiirimi okuyunca 'Sen mi yazdın' diyerek şaşırdı. Bana 'Niye devam ettirmiyorsun?' dedi. Bende yaşım küçük olduğumdan dolayı pek önemsemedim. Lise döneminde edebiyat hocamız proje ödevleri veriyordu ve çeşitli yarışmalar düzenliyordu. Bana, 'Katılmak ister misin?' diye sordu. Verdiğim proje ödevleri beğenildi ve okulun dergisinde ilk şiirimi yayınladılar. Edebiyat hocam bana şiir yazmaya devam etmem gerektiğini söyledi. Bana bir özgüven geldi. Bende yapabileceğime inandım. Üniversite sürecinde ise akademisyenlerin desteği ile kendimi geliştirdim. Daha sonra şiirlerimi bir araya getirerek "Sükûnet Ezgileri" isimi kitabımı çıkardım." şeklinde konuştu.

"Toplumda kanayan yaralara değindim"

Eserleri ille ilgili bilgi veren Sümer, "İlk şiir kitabım 'Sükûnet Ezgileri' ile başladım. Şu an yazmakta olduğum 2 romanım ve bir şiir kitabım var. Romanım; 'Kanlı Duvak' ve  'Bir kelebeğin Ağustos Rüyası' , şiir kitabım ise 'Hasret Sızıntıları'dır. Şu an konu ve içerik olarak 'Kanlı Duvak' romanına yoğunlaştığım için 'Bir kelebeğin Ağustos Rüyası' isimli romanımı geri planda bıraktım. Neden Kanlı Duvak? Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşanan toplumsal sorunları ele aldım. Küçük yaşta gelin, kan davası, erkek çocuk sevdası! Bu kanayan yaralara değindim." şeklinde ifade etti.

"Yolculuk sırasında ilham alırım"

Sümer, " Genelde ilham alınca yazarım. Bana genelde yolculuk yaparken ilham gelir. Dershaneye gittiğim için otobüste, durakta ve ders aralarında ilham gelir. Aklıma ne geliyorsa unutmamak için hemen bunları yazarım. Daha sonra yazdıklarımı toparlarım. Ya da geceleri loş ışık altında yazarım. Cemal Süreyya, Sabahattin Ali, Nazım Hikmet, Necip Fazıl Kısakürek bu yazarlardan ilham alırım." dedi.

"Kadın konuşursa her şey değişir"

Sümer, " Aile isterse kadın her şeyi yapar. Önemli olan aile ve aile yapısıdır. Ben ailemde tepki görmedim; ama çevremde, 'Neden hep aşk ve sevgi şiirleri yazıyorsun? Başka bir şey yazamaz mısın? Aşk açışı mı çekiyorsun?' dediler. Ben aşk acısı falan çekmiyorum. Birine âşıkta değilim. İlham geliyor yazıyorum. Biraz da toplumsal yapıya bağlıdır. Toplumun düşünceleri değişirse kadının da düşünceleri ve bireylerin de düşünceleri değişir. Toplumda kızların okuması ve kendisini geliştirmesi bazılarına korku veriyor. Kadın konuşursa her şey değişir. Bunu farkında oldukları için kadınları bastırmaya çalışıyorlar. Kimse çocuklarının önünü kesmesin.

 Elif Sümer kimdir?

10 Ağustos 1996 tarihinde, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde 7 ferdi olan bir ailenin en küçük ferdi olarak dünyaya geldi.

Üniversite hayatı Anadolu Üniversitesi Açık öğretim fakültesinde sosyal hizmetler bölümünü okuyarak başladı. Daha sonra Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde Uluslararası ilişkiler ve İstanbul Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünden mezun oldu. Şuan Atatürk Üniversitesinde ise Egzersiz ve Spor Bilimleri bölümünü okumaya devam ediyor. 2023 yılı mayıs ayında "Sükunet Ezgileri" ilk şiir kitabını yayınladı. Şu an "Kanlı Duvak",  "Bir kelebeğin Ağustos Rüyası" ve şiir kitabı "Hasret Sızıntıları" çalışmaları devam ediyor.

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat