Artan tarımsal girdi maliyetlilerinin yanı sıra bu yılki sulama ücretlerinin de yüksek olduğunu belirten Suruçlu çiftçiler bağlı bulundukları Suruç Topçu- Gündeş Sulama Birliğinin belirlediği sulama suyu ücretlerine itiraz ederek Cumhurbaşkanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığına ücretlerin aşağıya çekilmesi için itiraz dilekçesi ile müracaatta bulundular.

Suruç İlçesinde bulunan 60 muhtarın imza ve kaşesini taşıyan ve Cumhurbaşkanlığı Makamına yazılan itiraz dilekçesinde; “ Şanlıurfa Suruç ilçesinde 2024 tarımsal sulama suyu ücretleri Topçu Gündeş Sulama Birliği tarafından belirtilmiştir. 1 Dönüm pamuk 2.000 TL hububat 800 TL olup bu fiyat girdiler ile birlikte fazla gelmektedir. Motorin + girdi fiyatları fazladır. Bu nedenle 2023 yılı tarımsal sulama ücretlerine % 50 indirim yapılmıştı. Bu sene bu indirimin tekrar uygulanmasını ve bu mevcut  fiyattan indirim yapılması için Suruçlu çiftçiler adına sivil toplu m kuruluşları ve  muhtarları olarak böyle bir fiyat indirimi talep etmekteyiz. Gereğinin yapılmasını arz ederiz” ifadelerine yer verildi.

Sulama suyu ücretine itirazına ilişkin gazetemize açıklamada bulunan Suruç Muhtarlar Derneği Başkanın ve Dikili mahalle muhtarı Hüseyin Gündoğdu yaptığı açıklamada; “  Suruçlu çiftçiler olarak  Suruç Topçu Gündeş Sulama Birliği tarafından açıklanan sulama suyu ücretlerini çok yüksek buluyoruz. Artan tarımsal maliyetler göz önündeyken sulama suyu ücretleri de çiftçiyi mali acıdan büyük sıkıntıya sokacaktır. Pandemi ve sonrasında yanan sel felaketi ile birlikte sıkıntı çeken çitçilerimiz zor durumdadır. Cumhurbaşkanımızın ve Tarım ve Orman Bakanımızın konuya el atacağını umuyor, sulama suyu ücretlerinin makul bir seviye çekilmesini bekliyoruz” dedi

Kaynak: GAPGündemi / İshak Polat