Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hayata geçirdiği Türkiye Kültür Yolu Festivali’nin bu yılki ikinci ayağı, Şanlıurfa’da 25 Mayıs-2 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek. Festivalle ilgili Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Yaşayan Miras ve Kültürel Etkinlikler Genel Müdürü ve Türkiye Kültür Yolu Festivali Direktörü Selim Terzi’nin katılımıyla Cevahir Han'da gazetecilerle basın toplantısında  bir araya geldi. 


Festivale ve Şanlıurfa kültür Yolu Festivalinin takvimine ilişkin açıklamalarda bulunan Selim Terzi daha sonra gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Gazetemizden İshak Polat’ın “Malumunuz Şanlıurfa dünya neolitik dönem arkeolojinin de başkenti. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Şanlıurfa’ya yönelik bir neolitik dönem Arkeoloji Festivali veya etkinliği düşünüyor musunuz?” sorusunu cevapladı. 
Selim Terzi yaptığı açıklamada; “Sayın Valimiz az önce açıkladı. Taş Tepeler Projesine ilişkin THY ile imzalanan bir protokol var. Ve yaklaşık üç sene önce açıklanan bu proje ile ilgili sayın Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un inanılmaz bir hassasiyeti var. Valimiz ile Bakanımız bu konuyu defalarca konuştular. Pandemi, deprem felaketi ve sonrasında yaşanan bir seçim süreci vardı. Ama artık turizme, arkeoloji daha da eğilmek için artık zamanımız var. Bu süreç daha da hızlandı artık. Bakanımız bu döneme “Arkeolojinin altın çağı” diyor.

Takip ettiğiniz üzere tüm sayın Bakanımız  Türkiye’de “Geleceğe Miras Projeleri” nin startını verdi. Arkeoloji kısmın belki festival dahilinde daha da güçlendirebiliriz. Ama ayrıca Taş Tepeler üzerinden Bakanımızın bazı düşünceleri var. Bakanımız da Cumartesi Şanlıurfa’ya gelecek. Malum olduğu üzere onun da bunula alakalı söyleyeceği şeyler vardır. Göbeklitepe’de nasıl bir noktaya geldiğimiz gördük. Taş Tepeler ile birlikte Şanlıurfa başta olmak üzere, bütün bölge ve akabinde bütün Türkiye için muhteşem bir süreç bizi bekliyor.” diyerek Taş Tepeler Projesinin Türkiye turizmin için önemli bir etken olacağının altını çizdi.

Kaynak: GAPGündemi / İshak Polat