Pandemi ve deprem sonrası toparlanmaya başlayan  ve yoğun geçmeye başlayan turizm sezonu sektör temsilcileri tarafından sevinçle karşılanırken Şanlıurfa’da ve Gaziantep’te  faaliyet gösteren Turizm Seyahat Acentalarının yetkilileri ve TÜRSAB GAP Bölge Temsil Kurulu tarafından organize edilen toplantıda bir araya gelerek sezona ve mesleki sorunlarına ilişkin istişarelerde bulundu.

Şanlıurfa İl Kültürve Turnizm Müdürü Aydın Aslan, Müdür Yardımcıs Aykut Hakan Kutluhan TÜRSAB GAP Böle Temsil Kurulu Başkanı İbrahim Halil Kılınç, Başkan Yardımcısı Ali Canbek, Turizm Profesyonlleri Derneği Başkan Yardımcısı Rahime Yaşar’ın yanı sıra  yanı sıra çok sayıda işletmecinin katıldığı toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İbrahim Halil Kılınç; “Turizm sektörü o kadar narin ve kırılgan ki pandemi ve deprem sürecinde hem turizm sektörü hem da Seyahat Acentalarımız ciddi zararlar gördü. Ama buna rağmen sektörümüz ciddi bir refleks gösterdi ve Seyahat Acentalarımız kendi kendine ayağa kalktı.  Bu süreçte TÜRSAB’ında verdiği desteklerden dolayı hızlı bir toparlanma süreci başladı” diyerek pandemi ve deprem sonrası sektörün yaşadığı sıkıntılara vurgu yaptı. 

4

İbrahim Halil Kılınç konuşmasına devamla; “ Şanlıurfa’nın Gaziantep ile birleşen bir turizm paydaşı olduğunu düşünüyoruz. Şanlıurfa ’sız bir GAP Turu düşünülemez. O yüzden Şanlıurfa bizim bölgemiz için gerçekten önemli şehir. Burada faaliyet gösteren acentalarımız her biri önemli istihdam sağlıyor ve evine ekmek götürüyor” diyerek TÜRSAB’ın depremden etkilenen üyelerine yönelik desteklerine vurgu yaptı.

Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan ise yaptığı konuşmada; “ Maalesef pandemi ve sonrasında yanan deprem ile birlikte bölge turizmi önemli sıkıntılar yaşadı. Ama çok şükür sezon çok güzel başladı ve biz Şanlıurfa’da, bölgede rekorlar bekliyoruz” diyerek Seyahat Acentaları ve turizm paydaşları için her türlü desteği vermeye devam edeceklerini dile getirdi.

2-3

TÜRSAB GAP Bölge Temsil Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Canbek ise yaptığı konuşmada; “ Öncelikle Gaziantep’ten gelen GAP BTK Başkanı İbrahim Halil Kılınç ve Yönetim Kurulu Üyelerine çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu toplantı sektörümüz için hayırlara vesile olur” diyerek tüm katılımcılara teşekkür etti.

Konuşmaların ardından yapılan istişarelerde söz alan katılımcılar sorunlarını ve beklentilerini dile getirdikten sonra söz alan Seyahat Acentalarının temsilcileri de emeklerinden ve davetlerinden dolayı  TÜRSAB GAP Bölge Temsil Kurulu Yöneticilerine teşekkür etti.

Kaynak: GAPGündemi / İshak Polat