GAPGündemi sosyal medya platformlarında yayımlanan, Muharrem Çelik'in hazırlayıp, sunduğu "Şanlıurfa’da Kültür ve Sanat" programının canlı yayın konuğu Aktivist -Araştırmacı Yazar Hatice Ural İzgördü ve Gazeteci Yazar Hüseyin Güzel oldu.

Urfa'da sanat ve kültür çalışmalarının yapıldığı alanların olmamasından dert yanan Ural İzgördü, "Eskiden Remzi Kara Hoca'nın açtığı Belediye'nin altında resim sergisi vardı. Benim gibi ev kadınları, üniversiteye hazırlanan gençler oraya gidiyordu. Kendimizi geliştirmek adına oraya gidiyorduk. Orayı kapattılar. Halen bir yer daha vermediler. " dedi.

Sosyal medyada kurduğu "Çeyiz Sandığı" grubuna değinen Ural İzgördü, "Çeşitli sosyal çalışmalarda bulunuyorum. Çok dolu bir kişiliktim. Bizim eski çeyiz sandıklarında her şey saklanırdı. Aile fotoğrafları, silah, hışıl gibi her şey saklanırdı. O zaman köşe yazıları yazıyordum. Köşe yazılarımın adını çeyiz sandığı koyduk. Sadece kadınlara yönelik bir grup değildi. Urfa'da çok ses getirdi Çeyiz Sandığı grubu. Birçok kişi grubumuzda mevcut. Aramızda her sene bir gece düzenliyorduk. Sosyal sorumluk projesi kapsamında çalışmalar yürütüyoruz. İnsan boş durmamalı, elinden ne geliyorsa yapmaya çalışmalıdır." dedi.

İnsanların birbirine muhtaç olduğunu vurgulayan Ural İzgördü, "İnsanlar sevmeli ve sevilmelidir. İnsanlara hoşgörü ile bakmalıyız. Sabırlı olmak gerekir. İbadetimiz kul ile Allah arasında ama en hayırlı ibadet İnsanlara faydalı olmaktır. 'Komşusu aç iken kendisi tok yatan bizden değildir.' hadisi var. Bu zamanda hayat şartları çok zor. Maddi gücü olmayanları görmemiz lazım. Kimse demesin 'Allah beni kimseye muhtaç etmesin.' Kimse cenazesini yıkayamaz kimse kendini gömemez. Hepimiz birbirimize muhtacız. Her şey birlikte paylaşınca güzel." şeklinde konuştu.

hhhhhhfgff

Hatice Ural İzgördü kimdir?

Şanlıurfa'nın Kendirci Mahallesi'nde dünyaya gelen Ural İzgördü, 18 yaşında evlendikten sonra İzmir'e gelin gitti. 22 yıl İzmir'de yaşayan Ural İzgördü, daha sonra yeniden Urfa'ya döndü. Sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği sosyal aktivitelere katılan Ural İzgördü, 3 çocuk annesidir.

Kaynak: GAPGündemi /Mutlu Güneş