Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü ile Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği iş birliğinde, Şanlıurfa'da görev yapan ebelere yönelik eğitim toplantısı yapıldı.

İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Abdullah Solmaz toplantıyla ilgili açıklamasında; "Şanlıurfa ili Türkiye'de, İstanbul’dan sonra doğum sayısının en fazla olduğu kaba doğum hızına baktığımız zaman Türkiye'de açık ara önde olan yani Türkiye ortalamasının neredeyse iki katından daha fazla bir doğum oranı olan bir il.

Çocuk hekimleri olarak sadece çocuğa yönelik bir müdahale yapıyoruz. Çocuğun sağlığını korumaya çalışıyoruz ama sizlerin doğumhanede yaptığınız müdahaleler, doğru yaklaşımlar hem annenin sağlığına hem de bebeğin sağlığına etki ediyor. Ondan dolayı sizin yaptığınız bir doğru müdahale emin olun bizim müdahalemizden kat be kat daha değerlidir.

Üniversiteden çok değerli hocalarımızın eğitimi ile beraber inşallah bizim hedefimiz Şanlıurfa ilindeki doğum gerçekleşen her doğumhanede, her hastanede aynı standartta aynı seviyede bir sağlık hizmetinin sunulmasıdır.

Bugün buradan çıkarken iyi ki de bu toplantıya katıldım. Bu eğitimlere katıldım. Bilgime becerime bir şeyler kattım, diyeceğinize inanıyorum ve burada öğrendiklerinizi inşallah sahada uygulayacağınıza hastalara daha iyi, daha doğru yaklaşımlar sergileyerekten sağlıklı anneler, sağlıklı bebekler ve daha zeki, daha çalışkan bir nesil ortaya çıkmasına vesile olacağınıza inanıyorum. Hepinize tekrardan katıldığınız için teşekkür ediyorum” dedi.

Bu kapsamda doğumhanede ve postpartum servislerinde görev yapan ebelere, bebek hemşirelerine İl Sağlık Müdürlüğü Hayat El Harrani eğitim salonunda Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği iş birliği ile Prof.Dr. Erdal Sak, Prof.Dr. Neşe Gül Hilali,  Dr. Hacer Uyanıkoğlu Uzm.Dr. Alev Esercan Doç.Dr. Mert Ulaş Barut, Doç.Dr Derya Uyan Hendem, Uzm.Dr. Fatih Deveci, Uzm.Dr. Nilüfer Yegin katılımıyla eğitim yapıldı.

Kaynak: GAPGündemi