İşgalci çetelerin başlattığı saldırıların ilk gününden beri meydanlarda Gazze direnişine destek Urfalılar, Mazlum Filistin halkının yanında olmayı sürdürüyor.

Şanlıurfa'da "Kitap Vakfı" tarafından organize edilen kentteki sivil toplum kuruluşlarının destek verdiği "İsrail'le ticaret Filistin'e ihanettir" konulu basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklamasını Avukat Mustafa Fuat Balıkçı okudu.

"Gazze halkının sığınabileceği hiçbir güvenlik nokta yoktur"

Gazze ve Filistin halkına selam göndererek açıklamaya başlayan Balıkçı, "Bugün Türkiye'nin en az 30 şehrinde hak, adalet, özgürlük, insanlık onuru ve Gazze halkının yanında olduğumuzu göstermek için ikinci defa toplanmış bulunuyoruz. Amacımız açık ve çağrımız nettir. İktidar, soykırıma sadece sözle değil,  gerçekten ve özüyle karşı durmalı ve Filistin halkının yanında yer almalıdır. Gazze katliamı 6. ayını doldurmak üzeredir. Gazze'deki hayatını kaybedenlerin sayısı 32 bini, yaralı sayısı 34 bini aşmış durumdadır. Halen enkaz altından çıkarılamayan binlerce ceset var. Ölenlerin yarısına yakını çocuk, 10 bine yakın ise kadındır. Rabbim şehadetlerini kabul etsin. Gazze halkının sığınabileceği hiçbir güvenlik nokta yoktur." ifadelerini kullandı.

"Çocuklar açlıktan ölüyor"

Gazzeli çocukların açlıktan öldüğünü ifade eden Balıkçı, "Bütün dünyanın gözü önünde benzeri görülmemiş bir ölçüde gaddarca ve ahlaksızca katliam devam ediyor. İşgalci rejimin kana susamış katilleri insanlığın üzerinde ittifak ettiği ahlaki ve insani değerleri çiğneme hususunda hiç tereddüt etmiyor. Bugün Gazze halkı, işgalci rejim tarafından oluşturulan bir açlık krizi ile karşı karşıyadır. Filistinli Müslümanlar tarif edilemez bir yalnızlığa mahkûm edildiler. Gazzeli çocukların açlıktan öldüğünü, insanların hayvan yeminden yapılan yiyeceklerle hayata kalmaya çalıştıklarını, yardım için koşan insanların çırpınışlarını izleyerek oruca niyet ediyor, iftar ve sahur sofralarına oturuyoruz. Gazze'de yaşananlar karşısında yediğimiz yemeklerden, yaşadığımız hayattan ve çocuklarımızın yüzüne bakmaktan utanıyoruz." dedi.

"Bize bu utancı yaşatan yöneticilerimizden utanıyoruz"

Gazze konusundaki ikiyüzlü tavırlarından dolayı İslam devleti yöneticilerini eleştiren Balıkçı, "Bu büyük insanlık dramı karşısında somut hiçbir adım atmayan bize bu utancı yaşatan yöneticilerimizden utanıyoruz. Müslüman yöneticilerin Filistin'e destekleriyle Batılı devletlerin işgalcilere sağladığı destek kıyas edilemez. Çok azı hariç 50 kusur İslam ülkesi yöneticilerinin korkularını, ezikliklerini ve iktidarları için bütün İslami ve insani değerleri nasıl çiğnediklerini, Siyonist çete reisinin tehdidi karşısında nasılda sindiklerini gösterdi. Bu zilleti bu ümmete yaşatan yöneticilerimizden utanç duyuyoruz. Filistin için slogan atarak işgalci rejimle iş tutanlar gizlenemeyecekler. Biz zalime olan desteklerinizden beriyiz. Gerçeğin ortaya çıkması için bu şahitliği her yerde yapacağız. Direnen ve bu haklı mücadeleyi meydanlara taşıyan tüm vicdanlı insanlara selamlıyoruz." diye konuştu.

"Türkiye meyve ve sebzesi ile Siyonistleri besleyemez"

Türkiye'nin Siyonist işgalcilerle ticaretini eleştiren Balıkçı, "İşgalci rejim, demir, çelik, çimento, su, elektrik, muhtelif kimyevi maddeler, meyve, sebze vb. kritik ihtiyaçlarının büyük bir kısmını Türkiye üzerinden temin etmektedir. Mazlum Filistin halkı zalim Siyonistler tarafından katledilirken Türkiye'nin işgalci rejimle ticaret yapması kabul edilemez. Gazze'de insanlar açlıktan ölürken ve soykırım devam ederken Türkiye meyve ve sebzesi ile Siyonistleri besleyemez. Herkes bilsin ki mazlum Gazze halkı için dile getirdiğimiz bu talepler yerine getirilmediği takdirde eylemlerimiz tüm vicdanlı insanların katılımıyla dalga dalga büyüyerek devam edecektir. Bu yolda İktidar ve sermaye sahiplerinin keyfini kaçırmaktan, onlara karşı mücadele etmekten aslan vazgeçmeyeceğiz." şeklinde konuştu.

Kaynak: GAPGündemi /Mutlu Güneş