GAPGündemi dijital platformlarında yayımlanan Muharrem Çelik'in hazırlayıp sunduğu "Şanlıurfa'da Kültür ve Sanat" programının bu haftaki canlı yayın konuğu Ev Hanımı Nevin Küçüksüslü oldu.

Hayat hikâyesini anlatan Küçüksüslü, "Kasap Hamza'nın torunuyum. 7 yaşında babamı kaybettim. Siverek doğumluyuz. Babam Siverek Sanat Okulu'nda müdürmüş. Ben hatırlamıyorum ama uzun yıllar Siverek'te kalmışız. Biz 3 kardeş Siverek'te doğduk. Babam vefat ettikten sonra Urfa'ya yerleştik. Maalesef babamı hatırlamıyorum. Dedemler, babam hastayken bizi Urfa'ya getirdiler. Babam Urfa'da vefat etti. Urfa'da dedemlerde kaldık. Urfa sanat okullarının bütün demir kapılarını babam Urfa'ya gelerek yapmış. Ben dedemlerin yanında büyüdüm. Dedeme Kasap Hamza (Keser) derlerdi. Babamın babası da Aşcı Hayrullah derlerdi. Baba tarafım aslen Mardin kökenli, anne tarafım ise Urfa kökenlidir." dedi.

Küçüksüslü, "Urfa'da Arap Meydanı'nda (Türk Meydanı) oturuyorduk. Evlendikten sonra da bir süre bu mahallede oturdum. İlkokulu 3. sınıfa kadar 11 Nisan Kurtuluş İlkokulu'nda, 4 ve 5. sınıfları ise Şehit Nusret İlkokulu'nda okudum. İlkokulu bitirdikten sonra annem okutmadı. Küçükken bir erkek çocuğu gibi dedemin yanında Kasap Pazarı'nda büyüdüm. Dükkân işlerinde dedeme yardımcı olurdum." dedi.

Küçüksüslü, programda çocukluk oyunlarını, Urfa yemeklerini, Urfalı kadınların giyim ve kuşamlarını, Urfa gelenek ve göreneklerini, Urfa düğünlerini ve Urfalı kadınların kış hazırlıklarını anlattı. (Dilek Çiftçi)

Kaynak: GAPGündemi /Dilek Çiftçi