Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Şanlıurfa'da pamuk üreticilerine 1,6 milyar liralık mazot ve gübre desteği ödemesi yapacaklarını duyurdu. Şanlıurfa’nın su kaynaklarının korunması ve sulama tesislerinin geliştirilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirten Yumaklı, “2024 yılı yatırım programındaki 55 milyar lira maliyetli 164 su ve sulama tesisini Şanlıurfa'mıza kazandırmak için çalışıyoruz. Bu yıl itibarıyla toplam 29 milyon lira kaynağı olan 5 yeni projemizi bitkisel üretimi geliştirmek üzere yine Şanlıurfa'ya ayırmış durumdayız” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa’ya geldi.

Sabah saatlerinde GAP Havalimanı’na gelen Bakan Yumaklı, valilik ve büyükşehir belediyesi ziyaretlerinin ardından AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Bakan Yumaklı, Şanlıurfa'ya bakanlık olarak yatırımlarından bahsetti.  Bakan Yumaklı, "Türkiye'nin yolu, güçlü tarımdan geçer, güçlü tarım için de bizim su ve sulama açısından bütün unsurlarıyla hazır olmamız gerekiyor." dedi.

Şanlıurfa'ya son 22 yılda 205,5 milyar liralık tarımsal yatırım ve desteğin söz konusu olduğunu, özellikle tarımsal desteklerin 2023 itibarıyla 37 kat arttığını belirten Yumaklı, "Süt üretiminde yüzde 229 artış oldu son 22 yılda. Arı kovanının sayısı 8 binden 206 bine çıktı yani 26 kat arttı. Yine iç sulardaki balık üretimi 19 kat arttı. 5 barajımız 4 göletimiz ve 41 sulama tesisimiz var. 3,3 milyon dekar araziyi sulamaya açtık. Ayrıca bir HES yaptık. Şimdi Şanlıurfa'da yaklaşık 9,4 milyon dekarlık 9 ova da yine koruma altına alınmış oldu. 2024 yılı yatırım programındaki 55 milyar lira maliyetli 164 adet su ve sulama tesisini Şanlıurfa'mıza kazandırmak için çalışıyoruz. Bu yıl itibarıyla toplam 29 milyon lira kaynağı olan 5 yeni projemizi bitkisel üretimi geliştirmek üzere yine Şanlıurfa'ya ayırmış durumdayız." dedi.

“ŞANLIURFA ORMANCILIK ALANINDA İSTENİLEN SEVİYEDE DEĞİL”

Ormancılık alanında Şanlıurfa’nın istenilen seviyede olmadığını belirten Yumaklı, “Bunu daha da geliştirmek adına 2024 yılında yaklaşık 39 milyon liralık bir Şanlıurfamıza ayrılmış durumda. 2024’te bir bal ormanı, bir millet ormanı kurulup 166 bin fidanı dikmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Bakan Yumaklı, Şanlıurfa'nın pamuk üretiminde Türkiye'nin öncü şehirlerinden olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi:

"Biliyorum Şanlıurfa'da beklenen bir konu pamuk üreticilerimize destek konusu. Bugün pamuk üreticilerimize mazot ve gübre desteği ödemesi olarak 1,6 milyar liralık bir ödeme yapmış olacağız inşallah, hesaplara geçmiş olacak. Bu da hayırlı uğurlu olsun. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın ifadesiyle 'Şimdi tek hedefimiz bundan sonra ülkemize kazandırdığımız hizmetlerin zirvesi olarak gördüğümüz Türkiye Yüzyılı hedeflerine ulaşmaktır.' Daha fazla çalışmamız gerekir. Daha fazla yatırım yapmamız gerekir."

BEYAZGÜL İÇİN DESTEK İSTEDİ

31 Mart seçimlerinde AK Parti’nin adayı mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül'e ve ilçe belediye başkan adaylarına başarılar dileyen Bakan Yumaklı, "El ele vereceğiz inşallah Şanlıurfa’yı Türkiye Yüzyılı’nın parlayan yıldızlarından biri tanesi yapacağız. 31 Mart'taki amaç sadece seçim kazanmak değil. Bunu defaatle ifade ediyoruz. Bizler gelecek seçimler için değil, gelecek nesiller için çalışan bir anlayışın mensuplarıyız. Dolayısıyla Cumhur İttifakı olarak Türkiye Yüzyılını inşa etmek adına umutları en yükseğe çıkarmak diğer açıdan da amacımız. Bunun için son haftadayız. Şanlıurfa için çok zor bir hadise değil bu. İnşallah AK belediyeciliğe devamla ilgili Şanlıurfa kararını verecektir. 31 Mart seçimlerinin şimdiden hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

SEKTÖR PAYDAŞLARIYLA TOPLANTI YAPTI

Bakan Yumaklı ve beraberindeki heyet, daha sonra İl Tarım Müdürlüğüne geldi. Bakan burada “Tarım ve Orman Bakanlığı Sektör Paydaşları Toplantısı” ve “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi Tohum Dağıtım Programı’na” katılarak Şanlıurfalı çiftçi kadınlara sembolik olarak tohum verdi.

ŞANLIURFA TÜRKİYE’DE 3. SIRADA

Türkiye’nin tohum konusunda dünyadaki ilk 10 ülkeden biri olduğunu söyleyen Bakan Yumaklı, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’de kullanılan tohumların yüzde 97’si bu topraklarda yetişiyor. Yani her 100 kilo tohumdan 97 kilosu Türkiye’de yetişiyor. Türkiye’de kullanılan tohumların yüzde 40’ı sertifikalı tohumdur. Biz de bu oranı arttırmak için çok ciddi çalışmalar yapıyoruz.

Türkiye, tohumun ihracatı konusunda da çok ciddi bir aşama kaydederek, dünyanın 117 ülkesine tohum ihraç etmektedir. Şanlıurfa’da önemli tohum üretim merkezlerimizden bir tanesi. Türkiye’de üretilen tohumların yüzde 9’u Şanlıurfa’da üretilmektedir. Şanlıurfa tohum üretiminde Türkiye’de 3. sıradadır. 59 Anlaşmalı firma yaklaşık 1 milyon dekarlık alanda tohum üretimi yapıyorlar.”

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ TİGEM

Bakan Yumaklı, Ceylanpınar’da bulunan TİGEM işletmesinin önemini vurgulayarak, “Ceylanpınar’da bulunan TİGEM tesisleri hem Şanlıurfa hem de Türkiye için oldukça önemli. TAGEM tohumları üretiyor, TİGEM de bunların sahadaki uygulamasını yapıp üretimi çoğaltıp bütün Türkiye’ye dağıtımını sağlıyor. TİGEM’in Ceylanpınar’daki tesislerinde Türkiye’nin en büyük tohum hazırlama tesisini de hali hazırda devreye almış durumda” ifadeleri kullandı.

2024 YILINDA ŞANLIURFA’DA TOHUM DAĞITIMI YAPILACAK

Bu proje kapsamında tarımsal arazilerin geliştirilmesini hedeflediklerini belirten Bakan Yumaklı, bu yıl içinde tohum dağıtacaklarını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Bu proje kapsamında tarımsal arazileri geliştirmek adına 2024 yılında mercimek, soya tohumları dağıtacağız ve yağlı ayçiçeği, kışlık sebze üretimi ve çeltik üretimiyle alakalı olarak yüzde 65 ile yüzde 75 arasında hibe desteği uygulayarak Şanlıurfa’da bunları yaygınlaştıracağı inşallah.”

Bakan Yumaklı, sabah AK Parti İl Başkalığında, pamuk üreticilerine yönelik verdiği 1,6 milyar liralık mazot ve gübre desteği ödemesi yapacaklarını tekrar vurgulayarak, Şanlıurfalı kadın çiftçilere temsili olarak, mercimek, soya ve çeltik tohumlarını verdi.

BİHA


Kaynak: BİHA