Gazetemizden İshak Polat’ın hazırlayıp sunduğu “ Ekonomi Gündemi” programının bu seferki canlı yayın konuğu TARSİM Şanlıurfa Bölge Müdürü Yusuf Üstün oldu. Gazetemizin dijital platformlarında da canlı olarak yayınlanan programda Yusuf Üstün, TARSİM, Devlet Destekli tarım sigortalarının önemi, TARSİM kapsamındaki güvenceler, ve Devlet prim destekleri ile İklim koşullarına bağlı olarak meydana gelen zararlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

2024’ün ilk 6 ayında 21 bin hasar ihbarı aldık

TARSİM Şanlıurfa Bölge Müdürlüğü olarak hizmet alanlarında bulunan İllerin hasar ihbar sayılarına ilişkin de açıklamalarda bulunan Yusuf Üstün : “ 2024 yılı Haziran ayı sonu itibarı ile üreticilerimizden yaklaşık 21 bin hasar ihbarı aldık. Maalesef bu yüksek bir rakam ve hasar frekanslarının arttığını gösteriyor. Geçen yıl ihbar sayısı 13-14 bin iken bu yılın ilk 6 ayında gelen hasar ihbar sayısı 21 bin. Bunun yüzde 58’lik kısmını büyük ölçüde dolu hasarları oluşturuyor maalesef. Sırası ile fırtına hasarları bölgemizde çok fazla. Yüzde 23 oranında bir fırtına ihbarı aldık. Yüzde 13 oranında sel, su baskını ihbarı aldık. İlk üçteki hasar ihbarı oranımız bunlar. Bunun yanı sıra ihbar sayısı az da olsa yangın, yaban domuzu, don gibi  Bölge Müdürlüğümüze bir çok afet ihbarı geldi ” dedi.

Üreticilerimiz, birçok kanaldan hasar ihbarında bulunabilirler

 Hasar ve hasar ihbarı ile birlikte üreticilerin hasar tazmini için izlemesi gereken yolla ilgili de açıklamada bulunan Yusuf Üstün; “ Hasar ihbar süreçlerinde üreticilerimiz acentelerinden yani poliçelerini düzenledikleri bu ihbarlarını gerçekleştirebiliyorlar tabii ki. Ama bunun yanı sıra TARSİM 172 ihbar hattımız var bizim. Bu çağrı hattımızdan arayarak hasarla ilgili ihbarlarını yapabiliyorlar. Aynı zamanda TARSİM Mobil uygulamamız var buradan ihbarlarını yapabiliyorlar. Web sayfamız var ve buradan da hasar ihbarlarını gerçekleştirebilirler. Ayı zamanda da TARSİM Üretim Protalından yani e- devlet üzerinden hasar ihbarlarını yapabilirler üreticilerimiz. Bunun yanı sıra üreticilerimiz buralardan bizlere ulaşarak sorularını da iletebiliyorlar. Bizlerde üreticilerimiz ile toplantılar yaparak bunları üreticilerimize anlatmaya çalışıyoruz” diyerek hasar ihbarı sonrasında yürütülen çalışmalar hakkında da bilgilendirmede bulundu.

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat