Gazetemizden İshak Polat’ın hazırlayıp sunduğu “ Ekonomi Gündemi” programının bu seferki canlı yayın konuğu TARSİM Şanlıurfa Bölge Müdürü Yusuf Üstün oldu. Gazetemizin dijital platformlarında da canlı olarak yayınlanan programda Yusuf Üstün, TARSİM, Devlet Destekli tarım sigortalarının önemi, TARSİM kapsamındaki güvenceler ve Devlet prim destekleri ile İklim koşullarına bağlı olarak meydana gelen zararlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

TARSİM üreticimizi güvence altında tutuyor

Programa kendini tanıtarak başlayan Yusuf Üstün, TARSİM Şanlıurfa Bölge Müdürlüğünün 2016 yılında kurulduğunu ve hizmet kapsamında Şanlıurfa, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Mardin, Kilis illerini kapsadığını belirterek; “ Devlet destekli tarım sigortaları 2005 yılında kurulduktan sonra 2006 yılında ilk poliçesini düzenleyerek tüm Türkiye’de faaliyet gösteren bir kuruluş. Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi yani TARSİM ne yapıyor dersek; Ülkemizde yetiştirilen tarımsal ürünlerinde geniş bir koruma yelpazesi ile üreticimizi güvence altına alarak tarımdaki sürdürülebilirliği sağlamaya çalışıyor. Bitkisel ürün sigortası, köy bazlı kuraklık verim sigortası, gelir koruma sigortası, ağaç fidan sigortası, sera sigortası, büyükbaş, küçükbaş hayvan sigortası, kümes hayvanları sigortası, su ürünleri sigortası, arıcılık sigortası olmak üzere ülkemizde yapılan yetiştiriciliğin, ürünlerin hemen hemen tamamını sigorta ediyoruz. Kısaca TARSİM olarak tarımın sigortasıyız diyebiliriz” diyerek sigorta çeşitleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Üreticilerimizin ürünlerini kayıt altına almaları gerekiyor

TARSİM Sigortalarının çiftçiye yönelik faydaları hakkında da açıklamalarda bulunan Yusuf Üstün; “ İklim koşullarından oluşan afet ve hasarlara karşı çiftçimizin zararlarının giderilmesi, üretime devam edebilmesi ve üretim devamlılığının sağlanabilmesi gibi çok önemli hususlarda TARSİM sigortaları üreticimize, çiftçimize adeta bir şemsiye görev görüyor. Bu manada tarım sigortaları tarımın olmazsa olmazlarından bir tanesi. Üreticilerimiz üretim boyunca her türlü doğal afete maruz kalabiliyor. Özellikle yaşanan iklim değişikliğine bağlı olarak birçok afet meydana gelebiliyor ve biz bunun etkilerini sahada çokça görebiliyoruz. Dolayısıyla üreticimiz üretime başladığı zaman hemen TARSİM sigortasına başvurmalıdır” diyerek üreticilerin üretimlerini kayıt altına almaları gerektiğini ve bunun içinde ilgili kurumlara başvurmaları gerektiğini dile getirdi.

TARSİM Sigortalarının önemi hakkında sürekli üreticilerimiz ile bir araya geliyoruz

TARSİM Sigortalarının önemi hakkında üreticilere yönelik çalışmalar hakkında da bilgi veren Yusuf Üstün; “ TARSİM olarak üreticilerimize yönelik bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmalarımız sürekli olarak devam ediyor. TARSİM Şanlıurfa Bölge Müdürlüğü olarak ta bize bağlı 6 ilimizde üreticilerimiz ile bir araya geliyoruz ve onlara TARSİM sigortalarının önemini anlatıyoruz. Sigorta bilincinin arttırılması ve sigortalama oranının yükseltilmesi için gayret sarf ediyoruz. Ama bölgemize baktığımız zaman maalesef Türkiye ortalamasının altında kalıyoruz bir miktar. Ama biz TARSİM olarak üreticilerimize sigorta yapmaları için hem gerekli bilgilendirmeyi hem de mümkün indirimleri ve kolaylığı gösteriyoruz” diyerek üreticilere kapılarının her zaman açık olduğunu ve her zaman için bilgilendirme için hazır olduklarını üreticiye doğru poliçe oluşturulması için yardıma hazır olduklarını dile getirdi.

Yusuf Üstün sigorta, poliçe ve diğer konularda da sorulan soruları cevaplandırarak her zaman üreticilerin yanında olduklarının altını çizdi.

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat