Urfa fıstığını başta Avrupa olmak üzere katıldığı ulusal ve uluslararası fuarlarda dünyaya tanıtan Şanlıurfa Birecikli İş insanı Mehmet Üzümcüoğlu, dünyanın en prestijli gıda fuarlarından olan Fancy Food Show 2024 Fuarı'nda Urfa fıstığını ABD'ye tanıtıyor.

ABD'nin New York Kentinde düzenlenen ve dünya çapında bir çok firmanın katıldığı fuara; Şanlıurfa- Birecik fıstığını Şanlıurfa’dan dünyanın çeşitli ülkelerine işleyerek ihraç eden firması Hamburg Nuts adına katılan İş İnsanı Mehmet Üzümcüoğlu, gazetemize yaptığı açıklamada 2024 yılı içerisinde Almanya, Dubai gibi çeşitli ülkelerde fuarlara katıldıklarını, Urfa Birecik fıstığını tanıtmak ve yeni ihracat anlaşmaları yapmak için başka ülkelerden  gelen gıda temsilcileri ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirtti.

Üzümcüoğlu, "Bugün ABD’nin New York kentinde düzenlenen Fancy Food Show 2024 Fuarı'na Hamburg Nuts olarak katıldık. Bu fuarda da diğer fuarlarda olduğu gibi Türkiye’yi, Şanlıurfa’yı ve Birecik'i tanıtmaya devam ediyoruz. Şanlıurfa’mız ve Birecik’imizin fıstığını dünya markası yapmak için çalışmalar ve görüşmelerde bulunuyoruz ve aynı zamanda satış anlaşmaları gerçekleştiriyoruz. Bu emeklerimizin karışlığını da inşallah alıyoruz. Şanlıurfa’mızın fıstığı hak ettiği değeri bulacak inşallah. Bunun yanı sıra turizm açısından Şanlıurfa ve Fırat’ın incisi Birecik’in tanıtımın da gerçekleştirerek insanları memleketimizi görmeye davet ediyoruz." dedi

Şanlıurfa fıstığını Avrupa ve Amerika pazarına sunmak için uzun süredir uğraşılar veren Mehmet Üzümcüoğlu açıklamasının devamında Türkiye’de üretilen fıstık üretimin önemli ölçüde Şanlıurfa’da gerçekleştirildiğini belirterek, Şanlıurfa fıstığının aroma, lezzet ve tat olarak başka illerde ve ülkelerde üretilen fıstıklardan farklı olduğunun da altını çizdi.

Kaynak: GAPGündemi / İshak Polat