Türkiye'nin birçok bölgesinde olduğu gibi Şanlıurfa'da da hasadı yapılmış olan ekin tarlalarında anız yakılması büyük sorun oluşturuyor. Toprağın içinde bulunan canlıların ve organizmaların ölümüne, toprağın verimsizleşmesine sebep olan anız yakılması yapılan bütün uyarılara rağmen maalesef çiftçiler tarafından devam ettiriliyor.

Sadece anız yakılan tarlayla sınırlı kalmayıp komşu tarlalara sıçrayan, hatta ekili alanlar ve bu alanlarda bulunan tarım araç ve gereçleri ile yerleşim yerlerinin zarar görmesine sebep olan, böylelikle çiftçilerin can ve mal güvenliğini tehdit eden anız yakılması olaylarına karşı Şanlıurfa'da denetimler devam ediyor.

Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, başkanlığında gerçekleştirilen toplantılar, kurumlara verilen talimatlar, bu konuda vatandaşlara yapılan çağrılar, anız yakılması konusunda gerçek durumun anlaşılmasına katkı sağlarken bir taraftan da uygulanan cezalar etkili oluyor.

Şanlıurfa Valiliği'nin talimatı doğrultusunda kolluk güçleri tarafından anız yakma olaylarına müdahale ediliyor ve tutanak düzenlenerek hem idari para cezası uygulanıyor hem de adli işlem başlatılıyor.

Konu ile ilgili açıklama yapan Vali Şıldak, anız yakılmasına kesinlikle göz yummadıklarını, çünkü tarımsal açıdan faydası olmayan bu davranışların başkalarının arazilerine, araç gereçlerine zarar verdiğini, birçok arazide ekinlerin yanmasına, hatta yerleşim yerlerinin tehdit altında kalmasına, insanların yaralanmasına, komşu illerde olduğu gibi hayatını kaybetmesine neden olduğunu ifade etti.

Vali Şıldak, çiftçiler ve vatandaşlardan yaz sıcağında tarım arazilerinin, meraların ve ormanlık alanların yangından korunması konusunda duyarlı olmalarını istedi. Her anız yakan hakkında mutlaka idari ve adli işlem yapıldığını söyleyen Vali Şıldak, yanan alanın büyüklüğüne göre yangına sebep olanlara para cezası uygulandığını ifade etti.

Son 2 haftalık dönemde 206 kişi hakkında toplam 15.715 dekar alanın anız yakma sonucunda zarar görmesi üzerine yaklaşık 14 milyon Türk Lirası para cezası uygulandığını bildiren Vali Şıldak, bu konuda kontrol ve denetimlerin aralıksız olarak süreceğini, anız yakanların cezasız bırakılmayacağını sözlerine ekledi.

Kaynak: GAPGündemi / Tuğba Polat