Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları tarafından Cuma namazının ardından Balıklıgöl Yerleşkesi'nde "Refah Yanıyor, Gazze Kan Ağlıyor" konulu basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklamasını Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları Platformu adına Eyyüp Yaşar okudu.

İsrail'in etnik bir soykırım gerçekleştirdiğini ifade eden Yaşar; "Gazze'de direniş 237 gündür sürmektedir. Bu süreçte yeryüzünün en ahlaksız ordusuna sahip terörist işgalci İsrail; Batıdan ve Amerika'dan aldığı destekle Müslüman kardeşlerimize etnik bir soykırım gerçekleştirmekte, Hedef gözetmeksizin bebek, çocuk, kadın, yaşlı demeden üzerlerine yasaklı bombalar, füzeler yağdırmakta, İsrail keskin nişancıları hareket eden tüm canlıları öldürmeye çalışmaktadır. Gazze'ye insani yardımların girmesini engelleyerek kardeşlerimizi açlığa ve susuzluğa mahkûm etmektedir" ifadelerini kullandı.

"Mazlum ve mustazaf kardeşlerimizin üzerlerine tonlarca bombalar atılıyor"

Yaşar, "Kardeşlerimiz bir taraftan bombalardan ve füzelerden kendilerini korumaya çalışıyorken bir taraftan da açlık ve susuzlukla imtihan olmaktadır.  Güvenli bölge diye Filistinli kardeşlerimizi Refah bölgesine sürüklediler ve yüzlerce kardeşimizi yolda şehit ettiler. Refaha çadır kentlere sığınan mazlum ve mustazaf kardeşlerimizin üzerlerine tonlarca bombalar atarak yüzlerce kardeşimizi canlı canlı yakarak ölümlerine sebep oldular." şeklinde konuştu.

"57 İslam ülkesi sadece kınıyor"

Yaşar; "Filistin'de bu şekilde katliamlar gerçekleşiyorken 57 İslam ülkesi bu durumu ancak kınayarak geçiştirdiler. Size soruyorum kardeşlerim 40 bine yakın insanı katleden ve milyonlarca insanı yerinden yurdundan eden katil ve terörist devletin cezası kınamak mıdır?

Gazze'de yaşanan bu insanlık dramın da vicdanları sızlayan ve insani değerlerini kaybetmeyen tüm insanlık ayağa kalkmış terörist devlet İsrail'i lanetlerken, Siyonistlerin uşaklığını yapan yönetimler ise İsrail'e yaptırım yapmak yerine İsrail'e karşı eylem yapan insanlara zulmetmekte ve seslerini kısmaya çalışmaktadırlar" dedi.

"Avrupa'nın en seçkin üniversitelerinde Gazze için intifada eylemleri"

Yaşar, "Avrupa'nın en seçkin üniversitelerinde Gazze için intifada eylemleri başlamıştır. Farklı dinlere mensup ama insanlığını kaybetmemiş insanlar Gazze için her gün eylemler gerçekleştiriyorken biz Müslümanların sessiz kalması kabul edilemez. Gazze için tek ses olmalıyız, seslerimizi her platformlarda hükümete duyurmak zorundayız.

Kültür Bakanlığı'nın bu süreçte Türkiye'nin farklı şehirlerinde özellikle Peygamberler Şehri Şanlıurfa ve ilçelerinde Kültür yolu adı altında açık hava konserleri ve eğlence programları düzenlemesi kabul edilebilir bir durum değildir." şeklinde konuştu.

"Şehrimizde konser ve eğlencelerin yapılması Filistin davasına sahip çıkan tüm kardeşlerimizi derinden üzmüştür"

Yaşar, "Daha iki gün önce Filistin Refah kentinde 100' lerce kardeşimizi şehit vermişken başta tüm Türkiye'de insanlar sokaklarda eylemler yaparak tepkisini ortaya koyarken şehrimizde konser ve eğlencelerin yapılması Filistin davasına sahip çıkan tüm kardeşlerimizi derinden üzmüştür.

Biz Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları Platformu olarak hükümetin Gazze için daha ciddi adımların atmasını çeşitli yaptırımlarla İsrail'i ateşkese zorlamasını ve Gazze'ye insani yardımların ulaşması konusunda yollar aramasını ve yapılan bu insanlık dışı katliam ve bu soykırımların tüm dünyada bütün platformlarda duyurmasını talep ediyoruz." dedi.

"Bu Ümmet yine kendi içinden Ömer’lerini, Selahaddin’lerini çıkaracaktır"

Yaşar, "Sivil toplum kuruluşları olarak Peygamberler şehri Urfa’dan Gazze’yi yalnız bırakanlara sesleniyoruz. Vicdanlarınız sızlasın, tehlikeyi görün artık. Bu bela yarın Urfa sınırlarına dayanacak, eyvah demeden uyanalım.  Buradan yine İşgalci Terör şebekesi ve destekçilerine sesleniyoruz. Bu Ümmet yine kendi içinden Ömer’lerini, Selahaddin’lerini çıkaracaktır. Filistin, Mescidi Aksa ve Gazze özgür olacak, Gazzeli yiğitlerin insanlığa verdiği dersi tarih unutmayacaktır. Sizin yaptığınız soykırımları, gaddarlığı, zalimliği ümmet olarak bizlerde unutmayacağız." şeklinde konuştu.

Kaynak: GAPGündemi /Mutlu Güneş