Yazı Detayı
07 Ekim 2019 - Pazartesi 09:17 Bu yazı 1729 kez okundu
 
GARİP CAMİLER VE DİYANETİN DİNDEN BİHABER ZAMANE HOCALARI
Mehmet POLAT
 
 

 Müslümanlar, Kur'an hayatta nasıl uygulanacak, sorusundan kaçmak için, Kur'an'ın nasıl okunması gerektiği hususunda geniş bir ilim ürettiler. Din hurafeleri yok etmese, hurafeler dini yok eder. Ben olsam Müslüman Doğu'daki tüm mekteplere "eleştirel düşünme" dersleri koyardım. Batı'nın aksine Doğu bu acımasız mektepten geçmemiştir. Ve birçok zaafın kaynağı budur. (A. İzzetbegoviç)

 Nesini ya da neresini anlatayım. Her tarafından lime lime dökülen, basireti körelmiş, ufku dar, gözleri halkın eline ve cebinde olan, çıkarcı, hâk, hukuk anlatmaktan imtina edip kaçan, korkak, kişiliksiz bir camia. Efendimiz, Ümmetimden iki sınıf (zümre) bozulursa "Ulemâ ve ümerâ" ümmet bozulur, buyurduğu zamandayız. 

Bu zümreler bırakın bozulmayı, an itibariyle kokuşmaya başlamıştır. Neden bir "Oflu Hoca, İhsan Şenocak, Nurettin Yıldız" gibi şahsiyetleri örnek alıp haykırmıyorsunuz? Bu hayata hükmetmesi gereken dini, camiye hapsetmek olağan bir durum mu? İlahi nizâmın gereği, bedel ödemek ,yerinden yurdundan sürgün olmak, gerekirse zindanlara atılmayı emreder. Var mı bu zorluklar dünyanızda? Hele bir ahvâlinizi, zihninizde canlandırın. Camilere gömdüğünüz dini, orada da yaşamıyor, yaşatamıyorsunuz. Allah, eğer ayakta durup namaz kılma mecaliniz yoksa, oturarak, oturamıyorsanız uzanarak kılınız, demiyor mu? Peki camilerin (birçoğunda) arka taraflarda düzdüğünüz kürsüler, sandalye ve kanepeler ne oluyor? Bu mekânları kiliselere benzetmek amacını mı güdüyorsunuz? Bunları dışarı atmak çok mu zor? Bu konuda en ufak bir dahlinizi göremiyoruz maalesef.

 Sarık olarak taktığınız, resmi ideolojiyi sembolize eden "diyanetin o kavuğu"yla namaz kılınır mı? Hiç tartışma konusu yapıp, bunun sarıkla ne alakası var, diye kendi aranızda konuştunuz mu? Camiler yardım toplama yerleri mi ki ballandıra ballandıra cemaate anlatıp, henüz namazın orta yerindeyken, kapıda avazı çıktığı kadar "Camiye yardım!" diye insanları bağırttırıyorsunuz. Hiç mi yüzünüz kızarmıyor? 

 Falan filan isimleri kullanarak "mevlit okuma" grupları oluşturmuşsunuz. Halkın saf, temiz duygularını menfaatlerinize alet ederek, sömürüyorsunuz. Bu nedir, denildiğinde de İslâm'a hizmettir, buhtânını ortaya atıyorsunuz. Rahmetli Timurtaş Hoca'nın dediği gibi "Bu tarikat mı yoksa İslâm'a karşı kurulmuş bir barikat mı?" örneğini baz alırsak meslek hâline getirdiğiniz bu icraatiniz, acaba bir hizmet mi veyahut tükenmişliğinizi gösteren bir hezimet mi? Takdiri sağduyulu Müslümanlara bırakarak, şunu vurgulamak istiyorum: Düşün artık, bu iyi niyetin kurbanı olmuş olan halkın yakasından.

 Siz ki "dünyalık birkaç kuruşu" kapmak için bin bir takla atarak, "mevlit okuma" ücreti için milletle pazarlık yapıyorsunuz. Hele bir söyleyin, var mı Resulullah'ın dininde böyle bir iğrençlik? Sizi gidi bre utanmazlar! Yetkililere (Diyanet Ş.Urfa Müftülüğü) sesleniyorum. Para için "mevlit okuyan, mezar başında tâlkında bulunan ya da bir nikâh kıyan" ismi sözde hoca olan, bu güzel dinin bezirgânlığını adet edinenler hakkında yasal işlem yapmaya davet ediyorum. Bilsinler ki yumuşak huylu atın "çiftesi" pektir.

 Allah'ın dini bahis konusu olduğu zaman "kükremiş seller gibi" bendinizi çiğnemeniz gerekirken, pısırık kediler misali ya susuyorsunuz ya da sıvışıp orayı terk ediyorsunuz. Çünkü bağlı olduğunuz kuruma ve halka karşı gebeliğiniz var. "Ya oturduğum lojman elimden giderse, maaşımdan bir kesinti olursa ya da sürgün edilirsem " gibi kaygılarınızdan dolayı hep kaçamak yolları seçip kolaya kaçıyorsunuz. Bu dini savunmak her babayiğidin harcı değildir. Mangal gibi bir yüreğe, sahip olmak lâzım ki oluşabilecek sıkıntılara katlanabilelim. İşin sonunda şehit olmak var, evlâd-ı iyâlı terk etmek var, zindanlarda da ömür tüketip, hayatının baharında gül gibi solarak bu dünyadan göçüp gitmek var. Ama tüm bu zorluklar amel defterimizin hanesine artı olarak dönecekler.

 Bakıyorum "ahiret hayatını kazanma" diye bir derdiniz, davanız yok. Derdi, davası olan kişilerin hedefleri de büyük olur. Oysa vaat edilen, Cennetmekân Derviş Hoca'nın anlatımıyla hep ucuz Cennet'lerdir. Varsa böyle bir Cennet bana da gösterin, Rahmetli derdi. "Ucuz et"in tiridi olmaz, sözünün şuurunda olalım. 

 Deruhte ettiğiniz bu kutlu görev "salla başı, al maaşı" türünden bir iş değildir. Resmi gibi görünse de sorumluluk isteyen, ağır bir yüktür. Tabi bilenler için, halkla (insanlarla) çok sağlam bir diyalogunuz ve iletişiminiz olacak. Çevreye olan duyarlılığınız sizleri garibanların, eroincilerin, millete zarar veren, ailelerin evlerine sevk edecek. Sorunları yerinde görüp, çözüm yollarını göstereceksiniz. En azından (minimum düzeyde) on tane genci üzerinize zimmetleyeceksiniz. Çevrenin problemlerini hutbelerinizde dile getirip, çareler üreterek cemaatinize moral ve motivasyon aşılayacaksınız. Elinize tutuşturulan, İslâm'ın içtimâi hayatını ve siyasi konumunu içermeyen, sözüm ona hutbe metinlerini papağan gibi okumak marifet değildir. 

 Bu seferlik bu kadar diyor, kimse öküz altında "buzağı " aramasın. Duyarlı kişiler bahsimizin dışındalar. Vesselâm…

 
Etiketler: GARİP, CAMİLER, VE, DİYANETİN, DİNDEN, BİHABER, ZAMANE, HOCALARI,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
22 Ekim 2021
ALLAH’IM
640 Okunma.
20 Ekim 2021
CAN AHMED
439 Okunma.
08 Ekim 2021
SAHADA KAYBEDEN BELEDİYELER
516 Okunma.
07 Ekim 2021
BEN FİLİSTİNLİ ÇOCUK
340 Okunma.
27 Eylül 2021
SÜRÜLEŞEN TOPLUM
441 Okunma.
18 Eylül 2021
ÖLÜM
692 Okunma.
31 Ağustos 2021
ANNEYİM BEN
880 Okunma.
31 Mart 2021
BİTİŞİK NİZAM DENİLEN UCÛBE YAPILAŞMA
1592 Okunma.
30 Aralık 2020
NİSÂ TAİFESİ VE AİLE
1434 Okunma.
02 Aralık 2020
BOĞAZDAN AŞAĞI İNMEYEN İSLÂM VE İSRAF
1025 Okunma.
03 Kasım 2020
FE EYNE TEZHEBÛN (GİDİŞ NEREYE?)
1335 Okunma.
22 Ekim 2020
“KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK” KUYRUKLU YALANI
1087 Okunma.
17 Eylül 2020
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI VE HAYVAN HAPİSHANESİ
1191 Okunma.
15 Eylül 2020
DİBE VURAN AHLÂK MEFHUMU VE BAŞIBOŞ YETİŞEN GENÇLİK
843 Okunma.
28 Mayıs 2020
BİR GÜZEL AYIN ARDINDAN
1350 Okunma.
25 Mart 2020
BİR SEVDADIR ŞEHADET
945 Okunma.
01 Ekim 2019
BU HÂN-I İŞTİHA VE STK BAŞKANLARI
1677 Okunma.
10 Mayıs 2019
SAMİMİYET YOKLUĞU VE ÇELİŞKİLER YUMAĞI
1894 Okunma.
23 Nisan 2019
BİR DEVİR TESLİM TÖRENİNİN ARDINDAN HALİLİYE BELEDİYESİ
1483 Okunma.
14 Şubat 2019
DEVTEŞTİ MAHALLESİ VE BAŞINI KUMA GÖMEN YETKİLİLER
1971 Okunma.
17 Ocak 2019
SURİYELİ AİLENİN DRAMI
1918 Okunma.
01 Ocak 2019
İHH VE BEHÇET ATİLA
2364 Okunma.
20 Aralık 2018
BİR DOKUN BİN AH DİNLE KÂSE-İ FAĞFUR’DAN
2559 Okunma.
14 Aralık 2018
TÜKETİM TOPLUMU VE İKİ GÖNÜL ADAMI
1818 Okunma.
13 Aralık 2018
DİBE VURAN BELEDİYECİLİK
1526 Okunma.
Haber Yazılımı