Yazı Detayı
01 Ocak 2019 - Salı 12:01 Bu yazı 2365 kez okundu
 
İHH VE BEHÇET ATİLA
Mehmet POLAT
 
 

 Nazarımızı sonsuzluğa dikip, büyük yürümek ve büyük ölmek idealimiz olsun. Akıl insanda sadece anahtardır. Aslolan anahtarın açacağı kapılardır. Kapıların ardından hazineler, sırlar vardır. Sırlar ki ebedi muştuları koynunda barındırır. Sonsuzluğa kavuşturur. Daima sabırlı, sebatlı ve irademize sahip olalım. Çıktığımız yolu ve taşıdığımız cevheri iyi tayin edelim. 

 Yirmiye yakın genci (Koma Gencan) bünyesinde istihdam eden, Şanlıurfa İHH Şubesi muazzam bir organizasyondur. Bu gençlerin belki birkaçı asgari ücret düzeyinde birer maaş alıyorlar. Geri kalanlar ise gönüllülük esasına dayalı olarak hemen hemen ücretsiz çalışıyorlar. İçlerinden sempatik tavırlarıyla öne çıkanlar da yok değil. 

Ayrım yapma gibi bir algı oluşmasın, meselâ İbrahim Bostancı, tontonik bir yapıya sahip. Şubenin manevi şeyhi Kemal ağabey gibi.. Aralarındaki samimiyet, birliktelik, riyadan uzak olma hâli, hoşgörü gibi hasletler karakterlerine sinmiş. Hayatın sadece bu dünyadan ibaret olmadığını idrak ettikleri için böyle davranıyorlar. Tabi tek neden bu değil. Geleceğin "rahatını bozmada" olduğunun da şuurundalar.Surda gedik açılmış, hangi yönden yaklaşırsan, kabına sığmayan, serden ve yârdan geçmiş bir gençlikle (koma gencan) yüzleşirsin. Bu mükemmel yapı "bir rahmet pınarı"dır. Bu pınar özelde ilimizi, genelde ise tüm dünyayı sarmış vaziyettedir. 

Zalim ve zorbaların gadrine uğramış, aç ve açıkta kalan, üşüyen, gülmeyi hayal bile edemeyen, nerede bir mazlum varsa, dinini ve etnik kökenini sormadan İHH oradadır. Kanayan yaraların sarılması, bu yapıya mensup isimsiz kahramanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Uzaktan gazel okuyanlara alternatif olarak, fiili duâlarıyla sahadalar. Dert ve davası olmayanın bakışı da tabiki farklı olacak. Kınayanların "kınanmasından" etkilenmeden daha bir şevk ve heyecanla bu kutlu yolun yolcusu olmaya özen gösterelim. Bilelim ki "Tay'ın iyisine doru, yiğidin cengâverine ise deli" derler. Halkın nazarında deli olmayan Hakk'ın nazarında veli olur mu? Bu espriyi de unutmayalım. 

 Beyazıd-i Bestam-i Hazretlerinin yolu birgün bir tımarhanenin önünden geçer. Tımarhaneyi gözlemlerken birisinin, bir kenarda tokmakla bir şeyler dövdüğünü dikkatini çekiyor. Yaklaşıp sorar: "Ne yapıyorsun?" Adam: "Burası tımarhane, delilere ilaç yapıyorum." der. 

Hazret: "Bana da bir ilaç yapsana." der. Yine adam : "Senin ne hastalığın var?" diye sorar. "Benim de günah hastalığım var." söyleyince, ilaç yapan adam: "Öyle bir ilaç bilmiyorum" demiş. Bu arada tımarhanenin penceresinden, kendisine doğru bir elin sallandığını görür ve oraya doğru yönelir. El sallayan kişi, tımarhanenin bir delisidir(!) Senin günahının ilacı: Tövbe kökü ile istiğfar yaprağını karıştır, kalp havanında tevhid tokmağıyla döv, insaf eleğinden geçir, gözyaşıyla yoğur, aşk fırınında pişir, sabah akşam birer lokma ye. Göreceksin ki hiçbir şeyin kalmayacaktır. Bunu dinleyen Beyazıd-i Bestam-i Hazretleri: "Hey gidi dünya! Demek  seni de "deli" diye buraya tıkamışlar." der ve yoluna revan olur.
 
Birer şeref vesikası olan bu yakıştırmaların aynısı, bizim için de söylenebilir. Önemli olan O'nu bulmak, O'nu bulan neyi kaybeder? İşte bu güzide gençliği diyar diyar koşturan, yurt ve yuvasından aylarca,yıllarca mahrum eden, ismi geçen sevdadır. Keşke bunların ayağının tozunda "bir dirhem gümüş" olabilsek. Özveride bulunmak, fedakarlık göstermek nasip meselesedir. İyilikler yapma yarışında hızlı yaşamak Efendimizin düsturudur. 

 Ve sonra cinsi bozuk, ahlakı fenâ gürûhların ifsat ettiği böylesi ortamlardan, "ayın şavkı" gibi parlayan bir gençliğin "dikbaşlı değil başı dik" yetişmesi her türlü takdirin üstündedir. Tüm "ürermelere" rağmen hayır kervanı yolu katetmeye devam ediyor Elhamdülillah. Bu hizmetin öncülüğünü ve başkanlığını deruhte eden Behçet Atila beyefendi makine mühendisi bir kardeşimizdir. Bu tür akademik unvanların, pek kıymeti yoktur onun dünyasında. Gurur, kibir ve gösterişten uzak bir kişiliğe sahiptir. Hatta bu konuyla alakalı bir yazı yazmayı dile getirdiğimde, belki "nefis kabarır, riyaya girer" düşüncesiyle engel olmaya bile çalıştı. Allah bizi hızına ve ecrine yetiştirsin. Bir zenginlik varsa, bence o da budur.

Bilir misin köylerde akşam olunca,
Çekilir el etek ortalıktan.
Bir hüzünlü ay doğar, karanlığa sapsarı…

  Bu mümtaz şahsiyetler şafak vakti doğup, gün içerisinde kaybolup giden kimseler değil. Evet karanlığa hüzünlüdürler ama el eteğin çekildiği vakitlerde, çağrıldıklarında sağına soluna bakmadan, "benden başka kimse yok, ben varım" diyebilen yiğitlerdir. Bu değerli kuruluşun yol güzergâhından sapmalara sebebiyet vermemesi için, naçizane birkaç önerimiz var. Gül atmıyoruz zira "dostun gülü" acıtır. Bu devasa hayır kurumu, "küçük olsun benim olsun" anlayışından çıkmış, hepimizindir.

 Gözümüz gibi korumasını bilelim. Birilerinin (kim olursa) ön veya arka bahçesi olmak şöyle dursun, o izlenimi htirecek, şaibe uyandıran en ufak bir davranışa bile mahal vermeyelim. Kariyer ve kredimizi yerinde, yerine göre kullanalım. İşi düşen (tuzu kuru) olanların ayağına biz değil, tam aksi o zevatın kapımıza gelmesini duruşumuzla sağlayalım. İzzet ve şerefin Rabb'imizin katında olduğunu unutmayalım. 

 Performansınız ve taşıdığınız değerin halkın gözünde ne derece yüksek olduğunu ayrıca bilmenizi isterim. Çekilen herbir zahmet birer başarı vesikasıdır. Hiçbir başarı tesadüfi değildir. Temel ve harcında alın teri, göz nuru, sayısız emekler yatmaktadır. Behçet Atila beyi ve ekibini can-u gönülden kutluyorum. 
Yolunuz açık olsun güzel insanlar...

 
Etiketler: İHH, VE, BEHÇET, ATİLA,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
22 Ekim 2021
ALLAH’IM
640 Okunma.
20 Ekim 2021
CAN AHMED
439 Okunma.
08 Ekim 2021
SAHADA KAYBEDEN BELEDİYELER
516 Okunma.
07 Ekim 2021
BEN FİLİSTİNLİ ÇOCUK
341 Okunma.
27 Eylül 2021
SÜRÜLEŞEN TOPLUM
441 Okunma.
18 Eylül 2021
ÖLÜM
692 Okunma.
31 Ağustos 2021
ANNEYİM BEN
880 Okunma.
31 Mart 2021
BİTİŞİK NİZAM DENİLEN UCÛBE YAPILAŞMA
1592 Okunma.
30 Aralık 2020
NİSÂ TAİFESİ VE AİLE
1434 Okunma.
02 Aralık 2020
BOĞAZDAN AŞAĞI İNMEYEN İSLÂM VE İSRAF
1025 Okunma.
03 Kasım 2020
FE EYNE TEZHEBÛN (GİDİŞ NEREYE?)
1335 Okunma.
22 Ekim 2020
“KAPIMIZ HERKESE AÇIK OLACAK” KUYRUKLU YALANI
1087 Okunma.
17 Eylül 2020
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI VE HAYVAN HAPİSHANESİ
1191 Okunma.
15 Eylül 2020
DİBE VURAN AHLÂK MEFHUMU VE BAŞIBOŞ YETİŞEN GENÇLİK
843 Okunma.
28 Mayıs 2020
BİR GÜZEL AYIN ARDINDAN
1350 Okunma.
25 Mart 2020
BİR SEVDADIR ŞEHADET
945 Okunma.
07 Ekim 2019
GARİP CAMİLER VE DİYANETİN DİNDEN BİHABER ZAMANE HOCALARI
1729 Okunma.
01 Ekim 2019
BU HÂN-I İŞTİHA VE STK BAŞKANLARI
1677 Okunma.
10 Mayıs 2019
SAMİMİYET YOKLUĞU VE ÇELİŞKİLER YUMAĞI
1894 Okunma.
23 Nisan 2019
BİR DEVİR TESLİM TÖRENİNİN ARDINDAN HALİLİYE BELEDİYESİ
1483 Okunma.
14 Şubat 2019
DEVTEŞTİ MAHALLESİ VE BAŞINI KUMA GÖMEN YETKİLİLER
1971 Okunma.
17 Ocak 2019
SURİYELİ AİLENİN DRAMI
1918 Okunma.
20 Aralık 2018
BİR DOKUN BİN AH DİNLE KÂSE-İ FAĞFUR’DAN
2559 Okunma.
14 Aralık 2018
TÜKETİM TOPLUMU VE İKİ GÖNÜL ADAMI
1818 Okunma.
13 Aralık 2018
DİBE VURAN BELEDİYECİLİK
1527 Okunma.
Haber Yazılımı