Yazı Detayı
06 Ekim 2021 - Çarşamba 09:54 Bu yazı 436 kez okundu
 
İKİYÜZLÜ ZİHİNLER
Tuğba POLAT
 
 

Amerika, 11 Eylül saldırıları gerekçesiyle Ekim 2001'de Afganistan'ı işgal etti. ABD'nin işgali altında geçen 20 yılda kayıtlara geçen 172 binen fazla kişi hayatını kaybetti.

Bunların 2.500 kadarı ABD askeri, 4 bin kadarı ise ABD için çalışan Afganlar.

Her savaşta olduğu gibi en çok etkilenenler ise işgal edilen ülkenin sivilleri oldu. Toplam 47 bin 245 Afgan sivil hayatını kaybetti. 

Bu çekilmenin ardından Amerikan başkanı Biden tüm pişkinliği ve bencilliğiyle Afgan güçlerinin kendileri için savaşmaya gönüllü olmadıkları yerde kendilerinin savaşmayacaklarını belirtti.

Gelelim asıl mevzuya.. Bu durum ülkemizde de sosyal meda ve haber kanallarında geniş yer kapladı. Amerikanın sömürgeci ve saldırgan politikasıyla yaptığı işgalle ilgili konuşulması gerekirken tek yaptıkları Irak'a, Suriye'ye, Afrika'ya sözde huzur, barış ve demokrasi götüren ABD'nin çekilmemesi ve Taliban ile ilgili söylemler.

En acısı da Taliban'ın kadın hakları ile ilgili yapabileceği ihlaller ile ilgili çığırtkanlık yapan insanların vakti zamanında bu ülkede yapılanları unutmaları.

En çok rastladığımız söylemler ise kadınlara okuma hakkı verilmeyeceği, çalıştırılmayacakları yönünde. Peki pek muhterem kadın hakları savunucuları, muhterem gelişmiş çağdaş modern görüşlü vatandaşlarım, bizlerin çok yakın zamana kadar okulları alınmadığımızı, evlatlarımızın yemin törenleri için askeriyeye alınmadığımızı ne zaman unuttunuz? Bizler ve yakınlarımız inançlarımız yüzünden sosyal hayattan kovulurken en temel haklarımız elimizden alınırken üç maymunu oynamak, bu durumdan keyif almak acaba hangi modernite seviyesi olabilir?

Nedense bu çığırtkanlıkları yapan klavye delikanlılarının hiçbiri ABD, İngiltere, Rusya, Fransa, Çin gibi ülkelerin demir yumruğu altında ezilen insanların, fuhuş çetelerine, porno sektörüne peşkeş çektikleri savaş mağduru yavrucakların, onların tecavüzünden kaçmak üzere intihar etmek için fetva isteyen, hapishanelerde her türlü pisliğe maruz kalan kadınların çağlıklarını duymuyor.

Keşke sırtını bu ülkelere dayayanların sonunu görseler.. Kullanım süreleri bitince ne kadar kolay harcandıklarını anlasalar. Ama hani Allahu teala diyor ya mübarek Kur'an'da, Onların kalpleri mühürlüdür. Kalpleri mühürlenen olmasa da, en azından onların masallarıyla uykuya dalanların var olan iki yüzlülüğü fark edip hakka uyanmaları duası ile..

 
Etiketler: İKİYÜZLÜ, ZİHİNLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı