Yazı Detayı
10 Nisan 2021 - Cumartesi 19:25 Bu yazı 211 kez okundu
 
KONUT FİYATLARI VE KENTSEL DÖNÜŞÜM
Nebihe UÇAN
 
 

2020 yılının Haziran ayı ortalarında, Hükümet piyasa canlansın diye konut kredilerinde faizleri ciddi oranda düşürmüştü. Faiz oranları sıfır konutlarda yüzde 0,64 olarak belirlenirken ikinci el konutlarda ise 0,74'de çekilmişti.

**
Bu durum inşaat sektörü ve ona bağlı yan sektörlerde çalışan yüzbinlerce insan için sevindirici bir gelişmeydi. Yıllarca başını sokacak bir ev sahibi olmanın hayalini kuran vatandaş ta sevinmişti bu duruma.

**
Binlerce insan düşük faizli krediyle ev sahibi olabilmek için bankalara koştu. Önceki yazılarımızda toplumsal yozlaşmaya da hayli değinmiştik. Fırsatçılık üzerine de yazılar yazmıştık. Özellikle ekonomik anlamda zor dönemeçlerden geçtiğimiz günlerde, zincir marketlerin vatandaşı nasıl soyduğunu ve denetim mekanizmasının yetersiz kaldığını anlatmıştık.

**
O dönemde de benzeri bir durum söz konusuydu. İnşaat firmaları ve konutlarını satmak isteyen vatandaşlar kendilerini şaşırdı. Evine 200 bin TL fiyat biçen vatandaş, kredi faizleri düşünce malının fiyatını 350 bin TL'lere çıkardı.

**
Piyasanın yüzde 98'i bu şekilde refleks gösterdi. Hâlbuki bu alan için de satan için de bir fırsattı. Ancak insanoğlunun gözü ve gönlü aç oluyor. Her dara düştüğümüzde eleştirdiğimiz, suçladığımız insanların ve kurumların pozisyonuna düşüyoruz. Balığın başı da kuyruğu da aynı kokuyor.

**
Sonuç ne oldu? Binlerce insan gidip krediye başvursa da, aldığı konuta değerinin üzerinde bir para ödedi. Bugün baktığınızda ise faizlerin yükselmesiyle birlikte konut fiyatları ciddi oranda düşmüş durumda. Fırsatçılık yapmak isteyen pek çok kişinin malı elinde kaldı. Satabilen de yok, alabilen de…

**
Bu tür alım satım durumlarında hakemlik yapacak bir mekanizmaya ihtiyaç var. Bir malın piyasa koşullarına göre değeri belliyse, konutta da bu böyledir. Bunun yanında belediyelerin de kentsel dönüşüm projeleriyle yeni konutlar üretmeleri, bu çalışmalara daha çok katılmaları gerekiyor. Bu adım hem ev sahibi olmak isteyen insanlara daha makul koşullar sunacak hem de sektörden geçimini sağlayan insanlara nefes aldıracaktır.

**
Bu anlamda Şanlıurfa'da yürütülen faaliyetler insanı mutlu ediyor. Yüzde 80'i gecekondulardan oluşan Eyyübiye İlçesi'nde kentsel dönüşüm faaliyetleri devam ediyor. Haliliye İlçesi'ne bağlı Yeşildirek Mahallesi'nde de benzer projeler hayata geçiriliyor. Kentsel dönüşümün tüm şehre yayılması temennisiyle… 
Kalın sağlıcakla…

 
Etiketler: KONUT, FİYATLARI, VE, KENTSEL, DÖNÜŞÜM,
Yorumlar
Haber Yazılımı