Yazı Detayı
27 Eylül 2014 - Cumartesi 09:52 Bu yazı 3106 kez okundu
 
SURUÇ'A SINIRSIZ YARDIM
Ali UÇAN
ali@gapgundemi.com
 
 

IŞİD'in Suriye'nin Kobanî kentine saldırmasının ardından IŞİD'in saldırılarından kaçışlar devam ediyor. Sınırdan geçen Suriyelilere gönüllü vatandaşlar su dağıtıyor.

Kobanili sığınmacılar için Büyükşehir başta olmak üzere merkez ve ilçe belediyeleri, STK'lar ve vatandaşlar ilk günden itibaren seferberlik halinde..

Suruç'ta çadırlar doldu, Kobani'den kaçanlar, Yatılı İlköğretim Bölge Okulu başta olmak üzere cami avluları, taziye evleri ve misafirhanelere yerleştiriliyor. AFAD Kobanili sığınmacılar için yeni çadırlar kuruyor.

Kimsesi olmayan ve geçici olarak okul, düğün salonu ve cami gibi merkezlere yerleştirilen Suriyeliler için de Türk Kızılayı, üç öğün sıcak yemek çıkarıyor.

İnsani Yardım Vakfı ise bölgeye gönderdiği iki mobil aşevi ile sıcak yemek, gıda kolisi ve battaniye yardımı yapıyor.

Sınır hattında AFAD tarafından barikatlarla oluşturulmuş koordinasyon merkezine alınan Suriyeliler, tek tek sağlık kontrolünden geçirilip kayıtları yapılıyor.

Türkiye'ye sığınmak isteyen bazı Suriyelilerin Suruç sınır hattında bekleyişi sürerken, bazı gurupların ise IŞİD'le savaşmak için Suriye'ye geri dönmeye çalışıyor.

Bu arada leş kargaları Suruç'ta boş durmuyor.

IŞİD-PYD çatışmasından kaçarak Şanlıurfa, Kilis, Hatay, Gaziantep, Mardin illerine sığınan Suriyelilerin geride bıraktığı hayvanların bazı fırsatçılar tarafından sınırın öbür tarafından kaçırılarak, yâda değerinin çok altında satın alınarak kurbanlık olarak satıldığı iddia ediliyor.

 
Etiketler: SURUÇA, SINIRSIZ, YARDIM
Yorumlar
Haber Yazılımı