Yazı Detayı
14 Mart 2014 - Cuma 08:44 Bu yazı 3375 kez okundu
 
UMUDUMUZ GÜNEŞ
Faruk KAZANCI
kazancifaruk@hotmail.com
 
 

Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi, enerji sektöründen gelen biri olarak zaman zaman bu köşede şehrimizin enerji ile ilgili sorunları ve çözüm yollarını yazmaya çalışacağım.

Malum, bölgemiz ve ilimiz enerji konusunda neredeyse kaçakla anılır hale gelmiş durumda. 01.Temmuz.2013 tarihi itibariyle DEDAŞ'ın 29 yıllık işletme hakkı özel sektöre devredildi. Anlayacağınız DEDAŞ artık özelleşti. Ben şahsen, elektrik dağıtım hizmetlerinde, özellikle bizim bölgemizde özel sektörün başarılı olamayacağına inanıyorum. Düşünebiliyor musunuz? Sizin devlet imkanlarıyla 1982 yılından beri 30 yıldır  başaramadığınız bir işi özel sektör hangi güçle yapabilecek? Kaçak elektrikle, yıllarca ekip sayısını arttırarak, dışarıdan mobil ekipler getirerek, güvenlik güçlerinden yardım alarak, hatta zaman zaman Diyanet kanalıyla uyarılarda bulunarak yapılan hiçbir mücadele başarıya ulaşamamıştır ve ulaşamaz. Elektrik kullanımı öyle bir şey ki; Telekom'un yaptığı gibi abonenin santralden fişini çekerek kullanımını önleme şansınız yok. Hatlar açıktan gitmek zorunda  olduğundan, her türlü kaçak kullanıma maruz kalabiliyor. 

Özellikle tarımsal sulama alanında yaşanan kayıp - kaçak olayı bu işi zirveye oturtuyor. Hem KWH fiyatı çok yüksek oranda hem de kaçağa tevessül had safhada. Düzgün kullanan çiftçi de ödeme güçlüğü ile karşı karşıya kalıyor.

 Bu konunun çözümü için, son yıllarda kafamda oluşan tek çıkış yolunun yenilenebilir enerji kaynakları ve bunun da en uygun şıkkı olan Güneş Enerji Sistemlerinin kurulmasıdır. 07.03.2014 Cuma günü, Sayın Enerji Bakanımız Taner YILDIZ Urfa'mızda idi.  Kendisiyle Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubemizde bir araya geldik. Bu konudaki sorularımıza vermiş olduğu cevaplardan da anladığımız kadarıyla, artık Bakanlık da yenilenebilir enerji sistemlerinin uygulanabilmesi için gerekli çalışmalara başlamış durumda. Sayın Bakan açıklamasında; '' Kaçak elektrikle mücadele de her yol denenmiştir. Güneş enerjisi ile sulama kuyularının çalıştırılması hususunda, her kuyu başına güneş enerji panelleri yerleştirilerek elde edilecek enerji ile kuyuların elektrik ihtiyacının karşılanabilmesi için Bakanlık olarak fizibilite ve etüd çalışmaları başlatılmıştır. Gerekirse kuyu sahibi çiftçilere bu konuda devlet olarak maddi destek de verilebileceğini '' söyledi.

Hatta ben , üniversitelerimizin güneş enerji sistemleri üzerinde projeler üreterek, yakın bir gelecekte her evin çatısına bu sistemleri yerleştirip enerji ihtiyaçlarını karşılayabileceklerine inanıyorum. Aynen şu an da her evde mevcut olan güneş enerjisi ile sıcak su elde edilen sistemler gibi. Tabi bahsettiğimiz sistemler seri üretimle her evin alabileceği fiyatlara satılacak şekilde olmalıdır. Böylece hem devlet işletme giderlerinden kurtulmuş olacak, hem de vatandaş ucuz enerji kullanım imkanına sahip olacaktır.
Bu konuda sevindirici bir gelişme de GAP idaresinden geldi. GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ile işbirliği içerisinde yürütülen "Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımının ve Enerji Verimliliğinin Arttırılması Projesi (GAP YEEV)" kapsamında yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarında kurumsal kapasitenin arttırılması ve söz konusu alanlardaki faaliyetlerin GAP Bölge illerinde koordinasyon içinde yürütülmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla 10-11 Mart 2014 tarihlerinde Şanlıurfa GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Eğitim Merkezinde "Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Mevzuatı Bilgilendirme Semineri ve Görev Güçleri Çalıştayı" başladı.
 
GAP İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil'in açıklaması şöyle: Bu eylem planı öngörüleri doğrultusunda projenin ikinci fazı daha çok uygulamaya yönelik faaliyetlere ağırlık verecek şekilde 2012 yılında uygulamaya konmuştur. Projenin ikinci fazının üç temel bileşenden oluşmaktadır. Bu bileşenler, "Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sanayi sektörlerinde ve hizmet binalarında Enerji Verimliliği / Yenilenebilir Enerji imkânlarının belirlenmesi ve örnek uygulamaların yapılması ve yaygınlaştırılması, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Yenilenebilir Enerji kullanım potansiyelinin arttırılması ve Bölge'de sanayi, hizmet, bina ve tarım sektörlerinde Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji konularında teknik, kurumsal ve işgücü kapasitesinin geliştirilmesi olarak belirlenmiştir" dedi. 

ŞU ZAMANA KADAR BİTEN PROJELER
Karahocagil, Bu çerçevede bugüne kadar gerçekleşen projeler ise şunlardır."Kamu binalarının enerji verimliliği açısından iyileştirilmesi, GÜNEŞ ENERJİLİ MİKRO SULAMA SİSTEMİ KURULUMU, Bölge'de yer alan turistik tesislerde karbon-nötr kavramı çerçevesinde çalışmalar, Endüstriyel tesislerde enerji verimliliğinin iyileştirilmesi, Zirai ve hayvansal atıklardan enerji üretimi alanında mevcut potansiyelin belirlenmesi, Enerji Verimliliği Danışmanlığı (EVD) alanında hizmet vermek isteyen girişimci ve mühendisleri desteklemek amacıyla, Gaziantep'te Enerji Verimliliği Danışmanlığı Kuluçka Merkezi ve Ortak Kullanım Laboratuarı kurulması, GAP Bölgesi'nin enerji verimliliği ve sürdürülebilir şehir gelişimi açılarından daha etkin bir konuma gelmesini sağlamak ve uluslararası işbirliğini geliştirme çalışmaları gerçekleştirilmiştir, bununla birlikte: Bölge'de yer alan kurumlarda yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarında mevcut ihtiyaçlar tespit edilmiş ve bir kurumsal kapasite geliştirme eylem planı hazırlanmıştır" dedi.
 
Umarım çok yakın bir gelecekte söz konusu alanlarda ülkemiz ve bölgemiz adına olumlu gelişmeler olur hem devlet hem vatandaş hep beraber refaha kavuşuruz.

Muhabbetle…

 
Etiketler: UMUDUMUZ, GÜNEŞ
Yorumlar
Haber Yazılımı