Yazı Detayı
23 Şubat 2017 - Perşembe 08:12 Bu yazı 3038 kez okundu
 
ÜNİVERSİTE YOLU ÇİLE DOLU!
Faruk KAZANCI
kazancifaruk@hotmail.com
 
 

Harran üniversitesinin kuruluşu 1992. Yani 25 yıllık bir üniversitemiz var. Henüz geçen yıl veya şöyle söyleyelim: Kuruluşundan 24 yıl sonra faaliyete giren bir Tıp Fakültesi binası mevcut.

Her şeye rağmen neticede, memleketimizin mülteci nüfusu ile daha da artan hastane ihtiyacına cevap verebilme adına bir Tıp Fakültemizin yeni bina ve donanımlarıyla devreye girmesi sevindirici bir durum. Lakin, bu Tıp Fakültemize ulaşabilmek öyle kolay değil. Kısaca ulaşım sorunu her geçen gün katlanarak devam ediyor.

Her gün binlerce öğrencinin gidip gelmek zorunda olduğu Osmanbey kampüsüne bir de Tıp Fakültesi yolcuları eklenince Bu hatta hizmet veren Belediye otobüslerine binmek adeta bir çileye dönüşüyor. Sosyal medyada sık sık görüyoruz işte: Efendim otobüslerde gençler yaşlılara yer vermiyor.

Başını cep telefonuna gömüyorlar. Ya da yatma numarası yapıyorlar veya hiç umursamıyorlar. Büyüklere saygı adına doğru tespitler. Fakat gelin görün ki; Osmanbey hattında durum biraz farklı.

Derslerden yorgun düşmüş bir beyinle ve bedenle, hem de her gün 25 Km. gidiş, 25 Km. dönüş yapan öğrenciler açısından da olaya bakmak gerekir. Şimdi, Tıp Fakültesi hastanesine ulaşmak için git - gel 50 Km. lik bir mesafeyi hasta hasta ayakta gitmeye çalışan vatandaşa mı yanasın? Yoksa her gün aynı mesafeyi yorgun bir beyin ve bedenle kat etmeye çalışan öğrenci kardeşlerimize mi yanasın?

Gel de çık işin içinden.

Halen uzun ve kısa vadede herhangi bir çözüm yolu düşünülmeyen bu güzergah için acaba naçizane bir fikir versek Büyükşehir UKOME Başkanlığı sesimize kulak verir mi?

Fikir şu: Bu güzergahta çalışan araçlar iki ayrı hat olarak yani Tıp Fakültesi hastanesi ayrı Osmanbey Kampüsü ayrı hatlar olarak hizmet vermeli. Tıp Fakültesi otobüsleri Kampüse girmeden Viranşehir - Mardin karayolu üzerindeki (Osmanbey köprüsüne çıkmadan) ilk sapaktan hastaneye dönmelidir. Osmanbey hattı otobüsleri de şimdiki gibi normal kampüs içerisine girerek seferini tamamlamalı. Böylece hem öğrenciler hem de hastalar şimdikine göre daha rahat bir ulaşım imkanına kavuşur ve yaşanan olumsuzluklar da giderilmiş olur.

20 Yılı aşkın bir süredir, hem de Tıp Fakültesinin buraya açılacağını bile bile, en azından Abide Toplanma Merkezi ile Osmanbey Kampüsü arasında hafif bir raylı sistem yapmayı beceremeyen gelmiş geçmiş, ufku dar, beceriksiz ve yeteneksiz yetkililere selam olsun diyelim.

 
Etiketler: ÜNİVERSİTE, YOLU, ÇİLE, DOLU
Yorumlar
Haber Yazılımı