Yazı Detayı
26 Şubat 2021 - Cuma 10:44 Bu yazı 3366 kez okundu
 
URFA’DAN MANİLER
Faruk KAZANCI
kazancifaruk@hotmail.com
 
 

Yazmak, yüzyıllardır insanoğlunun en önemli eylemlerinden biri ve halen önemini sürdürmekte. Duyguyu, düşünceyi, sanatı, bilimi, kültürü, tarihi ve akla gelen her konuyu ancak yazı sayesinde geleceğe ulaştırıyoruz. Her ne kadar günümüzde dijitalleşme hakim bir hale geldiyse de, netice dijital ortamda da yine klavyelerden yazılarak bilgiler depolanmakta.

Uzun yıllardır birikimini yaptığım, derlediğim ve kendi yazdığım manileri nihayet kitaplaştırdım. ''URFA'DAN MANİLER'' ismiyle basılan kitabımız naçizane ilk kitabım. Bu kitap, Urfa manilerini yıllar önce derleyen Sayın Mithat ATAKURT, M.Emin ERGİN ve Abuzer AKBIYIK-Sabri KÜRKÇÜOĞLU' nun çok değerli derleme ve kitaplaştırma çalışmalarından sonra bildiğim kadarıyla bir ilk. Ayrıca kendi yazdığım manilerde kitapta mevcut.

Maniler halk kültürünün birebir yansımasıdır. Dört mısralık bir mani inanın kitaplar dolusu cümlelerle anlatılamayan duygu ve düşünceleri en can alıcı biçimde dile getirir. Hoş, zaten manilerin büyük bir kısmı da yaşanmış hikâyelerden kaynaklanmıştır ya. Ama artık ne o efsanevi aşklar ne de onları bize nakledecek insanlar kaldı. Bu kitapta 50'nin üzerinde hiç duyulmamış manileri, o zaman hayatta olan insanlardan bizzat derleyerek, bu alanda yapılan derleme çalışmalarını bir adım daha ileriye taşımak tek amacımdı. Çok şükür bunlar kaybolmadan kayda geçmiş oldu.

Ayrıca, Halk edebiyatının önemli bir türü olan manilere Urfa ağzıyla kendi yazdıklarımla da katkı sunmak istedim. Kendi manilerimde özellikle Urfa'ya ait yer, kişi, imge, yemek ve adetlere yer vererek Urfa kültürünün yaşatılmasına bir nebze sebep olabilirsem ne mutlu bana.

Tabi Urfa kültürünün yaşatılmasında bence en büyük görev belediyelerimize düşmektedir. Çünkü gerek imkan ve gerekse yer, malzeme olarak bu işi ancak belediyeler sırtlayabilir diye düşünüyorum. Hayırlısıyla bu Pandemi süreci sonunda şiir, resim, fotoğraf vb. alanda düzenlenecek kültür şölenleri gibi daha bir çok etkinlik ancak bu sayede gerçekleşebilir.

Tamamen kendi imkanlarımla basılan ve Hiçbir ticari amacı olmayan ''URFA'DAN MANİLER'' adlı bu ilk kitabımı Urfa Kültürüne armağan ediyorum.

Muhabbetle…

 
Etiketler: URFA’DAN, MANİLER,
Yorumlar
Haber Yazılımı