Yazı Detayı
20 Mayıs 2019 - Pazartesi 11:58 Bu yazı 2922 kez okundu
 
ZAMANIN ZEYNEBİ- ASRIN ASİYESİ ZEYNEP GAZALİ
Tuğba POLAT
 
 

Adem Aleyhisselam'dan bu yana milyarlarca insan gelip geçti dünya hanından. Kimi zalim olarak, kimi alim olarak verdi son nefesini. Zeynep Gazali de insanların zihninde ve kalbinde izler bırakarak göçüp giden alimlerden biri. O asrın Asiyesi; şeytana ve nefsine karşı dik durup, Kur'an ahlakı ile, şeytanlaşmış sistemlere karşı, tağutlara karşı mücadele verdi. Zalimin zulmüne karşı dik durdu, Zeynep Gazali…

******
Zeyneb Muhammed el-Gazali el-Cübeyli 02 Ocak 1917 tarihinde Mısır'ın başkenti Kahire'nin kuzeyinde yer alan El-Buheyre Vilayeti'nin Meyyit Yaiş Köyü'nde dünyaya geldi. 10 yaşındayken babasını kaybeden Gazali, annesi ile birlikte abisinin yanına yerleşti. Abisi babası gibi eğitim almasından yana değildi .Ama Gazali ömrünün her yerinde göze çarpan özgüveni ve azmi sayesinde yılmadı ve eğitimine devam etti.

******
Zeynep Gazali, gençliğinin ilk dönemlerinde, seküler dünya görüşüne sahip olan, Müslüman kadının örtünmesine karşı çıkan ve her haliyle Batılı kadınlar gibi olması gerektiğini savunan Hüda Şaravi'nin başkanlığını yaptığı Kadınlar Birliği'nin en genç üyesi olarak sosyal çalışma alanında yerini aldı.

******
O yıllarda Müslüman Kardeşlerin kurucusu Hasan El Benna, İhvan'ın kadınlar birimini oluşturmaya çalışıyordu. Gazali'nin çalışmaları ve hitabeti Benna'nın dikkatini çekti ve düşünülenin aksine karşıt düşüncelere sahip olmasına aldırmayıp, ona Müslüman Kardeşler'e (İhvan-ı Müslimin) katılma teklifi götürdü. Fakat Gazali, Hasan El Benna'nın bu teklifine sıcak bakmadı.

******
İlerleyen yıllarda Gazali'nin hayatını tamamen değiştiren bir olay yaşandı. Birgün evindeyken bir kaza geçirdi. Vücudunun büyük kısmı yanan ve hayatı tehlikeye giren Zeynep Gazali, o gün eğer iyileşirse Kadınlar Birliği'nden ayrılıp Müslüman kardeşlere katılacağına dair Allah'a söz verdi. Allah'ın izniyle sağlığına kavuştu. Söz verdiği gibi Hasan El Benna'ya, "İslam'ın zaferi için çalışmak üzere sana biat ediyorum. Allah şahidimiz olsun. Bu yolda sarf edeceğim en ucuz şey kanım olacaktır'' diyerek İhvan'ın kadın birimine katıldı.

******
Sahip olduğu tüm yetenekleri ve azmini, verdiği söz yolunda kullandı. Henüz 19 yaşında iken Müslüman Kadınlar Birliği'ni kurup bir dergi yayımladı ve bir çok miting yaparak Mısır'daki yöneticilerin, İngiliz kuklası olduğunu haykırdı. Ahlaki değerleri yozlaşan halkı, gaflet uykusundan uyandırmak için büyük çaba gösterdi. 19 yaşındaki bir genç kızın yaptığı çalışmalar, dönemin Devlet Başkanı Cemal Abdül Nasır'ı rahatsız etti ve Gazali'ye yönelik tehditler başladı.

******
Fakat Gazali'nin şu sözleri sistemin ve nefsinin kölesi olan Abdül Nasır'ın yüzüne tokat gibi çarptı: "Cemal Abdül Nasır'ın benden korkmasını ve bana nefret duymasını sağlayan Allah'a hamd olsun. Ben de sırf Allah için ondan nefret ediyorum. Onun azgınlığı, biz Müslümanların gönül huzuru ve davet için çalışma şevkinydı başka bir seyimizi arttırmayacaktır. Davetimiz tevhid davetidir ve Allah'ın izniyle başaracağız. Bu yolda en küçük fedakarlığımız şehid olmaktır. Abdül Nasır'ın birliği kapatmaya hakkı yoktur. Müslümanların sancağını Allah dikmekte, Allah'ın diktiğini insanların indirmeye hakkı yoktur"

******
Zeynep Gazali, çoğu gencin, genç kızın tercih ettiği şanın, şöhretin, paranın ve dünyanın tersine mücadeleyi, Hz. Muhammed'in, "İstemez misin ya Ömer, dünya onların, ahret bizim olsun" sözlerindeki gibi ahreti tercih etti. Yıllarca hapis hayatına, akla gelmez işkencelere, hakaretlere Allah'ın ayetlerinin verdiği güçle direndi.

******
Zalim zulmünden vazgeçmedi. Tek bir sözüyle çektiği işkencelere son vereceklerini onu azat edeceklerini söyleyenlere şu cevabı verdi, "Allah'a güvenimiz her şeyden üstündür. Abdül Nasır'la görüşmeyi asla kabul etmiyorum. İsmail Feyyumu'nin, Rifat Bekr'in, Muhammed Avvad'in, Abdulkadir Udeh ve arkadaşlarıyla daha birçok Müslüman'ın kanına bulaşan elini sıkmayacağım. Mübarek kanlara bulaşmış ellerle, elimi bir araya getirmeyeceğim. Bu kan, yıllarla beraber şanlı mazilerine, hatta bu alemde mesuliyet ve liderlik koltuğuna tekrar kavuşacak Müslüman nesilleri besleyecek, yetiştirecektir. Bu kan insanımızı harekete geçirecek enerji görevini yüklenecektir"

******
Zamanın Zeynebi, asrın Asiyesi, ne asrı saatdetten bir sahabe ne de bir evliya idi. Sadece söylediği sözlerle, yaptığı çalışmalarla, Firavun zindanlarındaki direnişiyle devleşen Mısırlı genç bir kızdı. Yani bugünün Rabiası şehid Esmaların ablasıydı..

Yeni Zeyneplere, Fatmalara, Esmalara örnek olsun...

 
Etiketler: ZAMANIN, ZEYNEBİ-, ASRIN, ASİYESİ, ZEYNEP, GAZALİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı