Son zamanlarda Türkiye için bir ulusal bir sorun haline gelen başıboş sokak köpeklerinden kaynaklanan saldırı ve kuduz vakalarında artış kaydedilirken Şanlıurfa’da ise kuduzdan dolayı dört mahalle karantina altına alındı.  

Kuduz vakaları Türkiye genelinde bir tehdit haline gelmiştir

Şanlıurfa’da ve Türkiye çapında yaşanan başıboş köpek saldırıları ve Hükümetin soruna yaklaşımına ilişkin görüşlerine başvurduğumuz AK Parti Milletvekili Cevahir Asuman Yazmacı gazetemize açıklamada bulundu. Yazmacı; “AK Parti hükümetlerimiz, hayvan haklarının korunması noktasında bu güne kadar önemli adımlar atmış ve bu konuya çok değer vermiştir. Şu anda yürürlükte olan 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 24 Haziran 2004’te AK Partimizin yaptığı çalışmayla yürürlüğe girmiştir.

Bunu göz önüne alarak öncelikle olaya yaklaşmamız gerekir. Bizler, inancımızın, şefkat duygularımızın ve kültürümüzün ortaya koyduğu ilkeler çevresinde olaya yaklaşmakla yükümlüyüz.

Anayasamızın amir hükümlerine baktığımızda, madde 56 “herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir” diyor.

Şu anda hiç şüphesiz Şanlıurfa’da da yaşanan kuduz vakaları aslında Türkiye genelinde bir tehdit haline gelmiş durumdadır. Ülke genelinde 4 milyon sahipsiz hayvan olduğu tahmin ediliyor.” diyerek başıboş köpek ve kuduz vakalarının Türkiye genelinde bir tehdit haline geldiğini dile getirdi.

Hükümetimiz ortak bir plan çizmeye çalışıyor. Asılsız iddiaların neden çıkartıldığını biliyoruz

AK Parti Hükümetinin sahipsiz sokak hayvanlarına ve vatandaşın can güvenliğini tehlikeye atan başıbozuk sokak köpeklerine ilişkin hazırladığı yasa tasarısına ilişkin de açıklamalarda bulunan Yazmacı; “İlgili bakanlıklarımız ve kurumlarımız diğer ülkelerdeki uygulamaları da inceleyerek tüm taraflarla ortak bir plan çizmeye çalışıyor.

Bu o kadar geniş ve etraflıca bir konu ki; Adalet, İçişleri,  Tarım ve Orman ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlıkları ve bağlı kurumlar ortak şekilde çalışma yürütüyorlar.

Bu noktada herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek zorundadır. Yasal düzenleme noktasında da AK Parti Grubu olarak Mecliste bir çalışma yürütüyoruz.

Hayvanları Koruma Kanunu ile ilgili sokak hayvanları, barınak sorunları görüşülerek revize edilmesini sağlamayı amaçlıyoruz. AK Parti Grup Başkanvekili Sayın Bahadır Yenişehirlioğlu‘nun hazırladığı 3 klasörlük rapor Grubumuza ve TBMM Tarım, Orman ve Köy işleri Komisyonuna sunuldu.

Bu süreçte asılsız, dayanaksız birçok farklı görüş ortaya atılıyor. Tabii biz bunların kimler tarafından hangi amaçlarla çıkartılmaya çalışıldığını da çok iyi biliyor ve yakından takip ediyoruz.

Ancak, herkesin şunu bilmesi lazım, biz merhametiyle bilinen bir inancın ve kültürün evlatlarıyız. Bu soruna da o çerçevede yaklaşmak adına tüm kritik değerlendirmeleri yapıp, ince eleyip sık dokuyoruz.

Her ilde barınak kapasitesinin artırımına yönelik çalışma yürütmek öncelikli hedefimiz, etap etap kısırlaştırma ve aşılama yapılması, bazı batılı ülkelerde de olduğu gibi köpeklerin sahiplendirilmesi için belli bir süre tanınması gibi önlemler hesaplanıyor.

Gerekli önlemleri alarak hayata geçirmek asıl sorumluluğumuz. Devletimiz tüm tedbirleri alabilecek güç ve kudrettedir” dedi.

Kaynak: GAPGündemi / İshak Polat