AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Cevahir Asuman Yazmacı depremden zarar gören 110 tescilli yapının restorasyonu için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaklaşık 150 milyon liralık hibe desteği belirlendiğini açıkladı.

Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen iller arasında yeralan Şanlıurfa'da şehir merkezinde yeralan birçok tarihi bina ve eser de hasar almıştı. Özellikle Haşimiye - Harrankapı ekseninde yeralan Pınarbaşı mahallesi başta olmak üzere birçok tarihi sokak ve mahalle ağır hasar almış, yıkımlarla yok olma noktasına gelmişti.

Milletvekili Yazmacı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada;

"Şanlıurfamızın tarihi yeniden canlanacak . Tarihin, medeniyetlerin, kültürlerin beşiği Şanlıurfa’da depremden zarar gören 110 tescilli yapının restorasyonu için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaklaşık 150 milyon liralık hibe desteği belirlendi.

Restorasyon projeleri tamamlanacak tescilli yapılarımıza da ayrıca uygulama destek hibesi verilmesi için de görüşmelerimiz devam ediyor. Tarihin yeniden canlanmasına olanak sağlayacak destek için Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy'a hemşehrilerim adına, teşekkür ederim." dedi.

Kaynak: GAPGündemi