GAPGündemi sosyal medya platformlarında canlı olarak yayımlanan Moderatörlüğünü Bilal Bebe'nin yaptığı "Gündemin Sesi" Programı'nın konuğu Yeniden Refah Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Ahmet Yetimoğlu oldu.

Yetimoğlu, programda partilerinin ilçelerdeki çalışmaları ile Şanlıurfa Eski Belediye Başkanı Ahmet Bahçıvan'ın adaylığı ile ilgili soruları da yanıtladı.

"Şahıslar üzerinde değil, dava üzerinde bir çalışma yürütüyoruz"

31 Mart Yerel Seçimleri için ilçelerde yapılan çalışmalara değinen Yetimoğlu, "13 ilçemizde aday adaylarımız mevcut. Şu anda 3 ilçemizde görevlendirme yapıldı. M. Kasım Gülpınar'ın adaylığı açıklanmadan önce Harran, Akçakale ve Viranşehir'deki belediye başkan adaylarımızı belirlemiştik. Geriye 10 ilçemiz kaldı. Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız belirleninceye kadar kalan ilçelerdeki belediye başkan adaylarını belirleme sürecini durdurmuştuk. Neden?  Öncelikle büyükşehir belediye başkan adayımız belirlensin onu bir görelim istedik. Bir şemsiye açtıktan sonra o şemsiyenin altını doldurmak kolaydır.

Diyelim falan kişi Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız oldu. Daha önce belirlediğimiz adaylarla ilgili bazı sıkıntılar olabilirdi. Şunu diyebilir 'Ben falan kişiyle değil de falan kişiyle çalışmak istiyorum.' Şahıslar üzerinde değil, dava üzerinde bir çalışma yürütüyoruz. Bu davaya kim daha fazla katkı yapar? Bunu yaparken Milli Görüş yaşamına uygun bir profil olmalıdır. Gelen herkesi oyu vardır diye aday yapmıyoruz.

Şanlıurfa'da birbirinden kıymetli çok potansiyeli olan siyasetçiler var. Bizim davamıza uygun siyasi anlayışıyla, yaşamıyla, bilgi ve birikimiyle bizim davamıza uygun belediye başkan adaylarını seçmeye çalışacağız sadece belediye başkanları mı hayır meclis üyelerine bu kriterlerde seçeceğiz. Bizim yanlış yapma lüksümüz yok. Biz yeni bir partiyiz. Bunun için çok sağlam ve emin adımlar atmamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

"Ahmet Bahçıvan'a saygımız sonsuzdur"

Şanlıurfa Eski Belediye Başkanı Ahmet Bahçıvan'ın Yeniden Refah Partisi Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olması ile ilgili soruyu yanıtlayan Yetimoğlu, " Sezar'ın hakkını Sezar'a vermek lazım.Aslında yanlış bir anlaşılma var partimiz kurulduğu günden bugüne kadar bazı nedenlerden dolayı Sayın Bahçıvan'la irtibata geçmemişti. Ben il başkanı olduktan sonra kendisi ile birkaç defa telefon görüşmesi yaptım. Kendisine 'Buyurun gelin burası sizin yuvanız, beraber siyaset yapalım' dedim. Bu konuyu Genel Başkanımıza kadar götürdüm. Sayın Bahçıvan'ın biraz kırgın olduğunu, gönlünün alınması gerektiğini söyledim. Ahmet Bahçıvan'a saygımız sonsuzdur. Kentimize yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine teşekkür ediyoruz. Önemli bir nokta var. Sayın Bahçıvan aday adayıydı. Yeniden Refah Partisi Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayıyım demesi bir talihsizliktir." şeklinde konuştu.

"Bahçıvan'ın kendisini aday olarak göstermesi talihsizliktir"

Yetimoğlu, "Biz parti olarak Genel Merkez'e bağlıyız. Burada da bir il başkanlığı var. Sayın Genel Başkan'ımız sosyal medyasında, 'Bizim adayımız M. Kasım Gülpınardır' demeyene kadar biz Urfa il teşkilatı olarak herhangi bir paylaşım yapmadık. Ahmet Bahçıvan Yeniden Refah Partisi'nin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye başkan adayı değildir. Sadece Yeniden Refah Partisi'nin Şanlıurfa Büyükşehir Belediye başkan aday adayıydı. B öyle bir adaylık olursa zaten Genel Merkez'imiz bunu açıklar. Bunu saklanacak bir tarafı yok. Hele Ahmet Bahçıvan gibi bir şahsiyetin bizim davamızda yeri çok farklıdır. Aday olması kadar doğal bir şey yoktur. Ahmet Bahçıvan'ın elini taşın altına koyması ve bu davayı sahiplenmesi bizim için çok önemli bir unsurdur. Burada aday adayı iken adaymış gibi gösterilmesi bir talihsizliktir. Bende bir basın açıklaması yaparak Genel Merkez'imizin resmi hesapları dışında yapılan paylaşımlara itibar edilmemesi gerektiğini söyledim." diye konuştu.

"Kasım Gülpınar isminde karar verildi"

Yetimoğlu, "Bugün tüm siyasi partilerde birden fazla aday adayı var. Sadece büyük şehirde 4 büyükşehir belediye başkan aday adayımız var. Diğer tarafta AK Parti'ye baktığın zaman Ceylanpınar gibi küçük bir yerde 30'un üzerinde adayı var. Sonuçta sadece bir kişiye adaylık verilecek. Bizim de Genel Başkanımızın yaptığı araştırmalara ve bilgilere göre sayım Kasım Gülpınar isminde karar verdi." dedi. 

Kaynak: GAPGündemi / Mutlu GÜNEŞ